Köprü altında ücretsiz ders

Rajesh Kumar Sharma… 46 yaşında. Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de yaşıyor. Küçük bir bakkal dükkanı var. Ama aslında gerçek bir kahraman kendisi. Her sabah dükkanının kepenklerini açmadan yaptığı iş sayesinde adını ya duyurdu. Güler yüzlü Sharma, Yeni Delhi’nin doğusundaki Shakarpur semtinde üzerinden trenlerin geçtiği bir nün altında çocuklara ders veriyor. 2006 yılından bu yana duvarları olmayan okulundaki derslerine 300’den fazla çocuk katılıyor. Yaşları 5 ile 12 arasında değişen öğrencilerin büyük kısmı kimsesiz ya da yoksul… “Okulumuz, bu yıl 10 yaşında. Ama ilk günkü gibi heyecanlıyız. Eğitim her şey. Çocuklar gerekli eğitimi alamazsa hayatları darmadağın olur. Bu yüzden ilk günkü gibi heyecanlıyım” diyen Sharma devam ediyor sözlerine: “Benim hayalim mühendis olmaktı. Ama yoksulduk. Şartlar üniversiteyi bitirmemi engelledi. Hayallerime kavuşamadım. İşte bu çocukların benim tamamlayamadığım hayalimi gerçekleştirmesini istiyorum. Bu yüzden 10 yıldır her sabah 5 kilometre uzaklıktan bu köprü altına geliyorum. İlk başlarda kitapları, defterleri, kalemleri hep kendi paramla alıyordum. Ama artık Köprü Altında Ücretsiz Okul projemize destek artıyor. Sanırım birçok kişi çocukların bir ülkenin geleceği olduğunu anladı…”

giris

GERÇEK OKULA DA GİDİYORLAR
Ücretsiz şekilde eğitimin verildiği köprü altı okulunda her gün iki farklı ders programı uygulanıyor. Sabahları yaklaşık 180 erkek öğrenci geliyor. Öğretmenlerinden önce köprü altında oluyorlar. İlk işleri okullarını temizlemek. Ardından çevredeki gönüllülerin bağışladığı minderlerini diziyorlar. Sharma’nın dışında gönüllü öğretmenlerin de bulunduğu okulda fizik, matematik, biyoloji, İngilizce gibi dersler oluyor. Ama öğretmen sınıfa gelir gelmez, spor hareketlerine başlıyorlar. Yaklaşık 10 dakikalık vücut esnetmelerinden sonra ders başlıyor. Akşamüzeri ise sayıları zaman zaman 120’yi geçen kızlar geliyor. Kız ve erkeklerin ayrı ayrı eğitim gördüğü okulda, her gün 2 saati aşmayan özel dersler veriliyor. Gönüllü öğretmenlerden Laxmi Chandra, “Köprü altına eğitime gelen öğrencilerin tamamı devlet okullarına da gidiyor. Biz de gerçek okullara gitmeleri için teşvik ediyoruz. Orada ücretsiz yemek de bulabiliyorlar. Ama eğitimlerine devam edebilmeleri için ekstra ders almaları gerekiyor. Özel olarak bir dalıyla ilgilenmeleri onları hayata daha sıkı bağlıyor. Ben matematik ve fen dersleri veriyorum. Eğitimi, öğrenmeyi sevenlerin yoksullukla daha kolay baş edeceğini düşünüyorum. Üstelik eğitim çocukları suç ortamlarından da uzak tutuyor” diyor.

KORKUNÇ SAYILAR

Sharma ve arkadaşlarının 10 yıldır bıkmadan yaptıkları işin kıymetini daha iyi anlamak için isterseniz biraz da sayılara bakalım. Birleşmiş Milletler Bilim Eğitim ve Kültür Teşkilatı, yani bilinen adıyla UNESC O, hafta içerisinde Küresel Eğitim İzleme yıllık raporunu açıkladı. Buna göre dünyadaki bütün çocukların ilkokul seviyesinde eğitim alabilmesi ancak 2042 yılında mümkün olabilecek. UNESC O’nun verilerine göre ayrıca dünya genelinde 263 milyon çocuk okula hiç gidemiyor. Küresel çapta 15 yaş üzerindeki 758 milyon kişi ise okuma-yazma bilmiyor. Bir de mülteci çocuklarının acılarla dolu durumu var. Birleşmiş Milletler’in açıkladığı sayılara göre dünya genelindeki yaklaşık 6 milyon çocuk sığınmacının 3 milyon 700 bini okula gidemiyor.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s