Kadınlara yer yok

ana

Jennifer Lawrence, Melissa McCarthy, Scarlett Johansson,  Jennifer Aniston ve dahası…  Hollywood’un geçen yıl en çok kazanan kadın oyunları oldular. Forbes’un listesine göre birinci sıradaki 26 yaşındaki Lawrence, 46 milyon dolar kazandı. Komedi filmlerinin sevimli yüzü Melissa McCarthy, 33 milyon dolar daha ekledi hesabına. Sarışın güzellerden Scarlett Johansson 25 milyon dolar ile 3’üncü sırada yer alırken, romantik komedilerin yıldızı Jennifer Aniston, 21 milyon dolar kazandı.

Ancak rakamların bu kadar yüksek olmasına bakmayın. Yapılan araştırmalara göre sinema dünyasının kalbi olan Hollywood’da çok ciddi bir cinsiyet ayrımcılığı var. Southern California Üniversitesi’nin çalışmasına göre yıllardır devam eden tartışmalara ve protestolara rağmen, filmlerde hala kadınlara yeteri kadar yer verilmiyor.

Araştırma kapsamında 2015’te vizyona giren 100 büyük film incelendi. Beyaz perdede kadın sesinin nasıl kısıldığını ortaya koyan araştırmadan çıkan bazı sonuçlar şöyle oldu:

  • 4 bin 370 repliği ve ismi belli olan karakter incelendi. Bunlardan yüzde 68.6’sının erkek oyuncular, yüzde 31.4’ünün kadınlar olduğu belirlendi.
  • Başrol veya yardımcı başrol karakterlerinden yüzde 32’si kadın oyunculara verildi.
  • Çıplaklık ve kışkırtıcı rollerin yüzde 30.2’sini kadınlar, yüzde 7.7’si erkekler üstlendi.
  • Hollywood’daki cinsiyet ayrımcılığı sahne arkasında da sürdü. Buna göre 2015’te 100 filmin yönetmenlerinden yüzde 92.5’u erkek olurken, kadın yönetmen oranı yüzde 7.5’ta kaldı.

Diğer taraftan kadın oyunculara yaş konusunda da ciddi bir ayrımcılık yapılıyor. Buna göre geçen yıl sadece 5 filmde 45 yaşın üzerindeki bir kadına önemli bir rol verilirken, 45 yaşın üzerinde olan 26 erkek başrol oynadı. Anne Hathaway, Helen Mirren, Meryl Streep ve Liv Tyler gibi dünyaca ünlü isimlerin, yaşlı kadın oyunculara karşı yapılan ayrımcılığa karşı yürüttükleri kampanyanın başarıya ulaşıp ulaşmayacağını ise zaman gösterecek.

siyahiler.jpg

SİYAHİLER DE GERİ PLANDA

Yazının başında belirttiğimiz ‘En çok kazanan kadın oyuncular’ listesini ‘En çok kazanan erkek oyuncularla’ karşılaştırdığımızda da aradaki uçurum hemen ortaya çıkıyor. Yine Forbes’un verilerine göre geçen yıl en çok kazanan erkek oyuncu 64.5 milyon dolar ile Dwayne Johnson oldu. Yani aksiyon filmlerinin yıldızı Johnson, kendisi gibi aksiyon filmlerinde rol alan Lawrence’dan 18.5 milyon dolar fazla kazandı.

California Üniversitesi’nden araştırmaya liderlik yapan Profesör Stacy Smith, “Çılgın Max: Öfkeli Yollar veya Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor filmlerinde kadın oyuncuların başrolde olması akıllara ‘Acaba Hollywood cinsiyet ayrımcılığını bitiriyor mu?’ sorusunu getirdi. Ama bu iyimser hava kısa sürdü. Araştırmamız, ayrımcılığın ve eşitsizliğin sanılandan çok daha köklü olduğunu ortaya koyuyor. 2007’den bu yana 800 filmdeki 35 bin 205 karakteri inceledik. Çıkan sonuçlar hep aynı oluyor” dedi.

Smith ve ekibi filmlerde sadece kadın – erkek eşitsizliğine odaklanmadı. Filmlerde siyahi veya Asyalı aktörlere verilen roller de incelendi. Çıkan sonuçlar ırk ayrımcılığını açıkça ortaya koydu.

  • 2015’teki 100 filmdeki repliği ve ismi olan karakterlerin yüzde 73.7’sini beyaz oyunlar üstlenirken, yüzde 12.2’si siyahi oyuncular, yüzde 5.3’ü Latinler ve yüzde 3.9’u Asyalılar oldu.
  • Bu oranlar 2007’nin sonuçlarıyla aynı oldu.
  • 2015’te Asyalı bir karakter ne başrol oynaya bildi ne de yardımcı oyunculuk rolü alabildi.
  • 100 filmin yönetmenlerinden sadece 4’ü siyahiydi.

Aslında Hollywood’daki beyaz üstünlüğü tartışması bu yıl ki Oscar törenlerinde de gündemi oluşturmuştu. Oscar adayları arasında siyahi oyuncuların hiç olmaması nedeniyle Spike Lee ve Will Smith gibi isimler ödül törenine katılmamıştı. Tepkilerin artması  nedeniyle Oscar ödüllerini dağıtan Akademi, gelecek yılki adayların belirlenmesinde kadın ve siyahilere yönelik ayrımcılık tartışmalarını sonlandırmak için 700 yeni üyeyi değerlendirme ekibine dahil etti.

(@selcukerennn)

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s