Eyvah! İkinci Titanic olmasın

Print

Crystal Cruises isimli dev gemi, şimdiye kadar geçilemeyen bir güzergahta tarihi yolculuk yapıyor. 250 metre uzunluğunda, 32 metre genişliğinde ve 68 bin ton ağırlığındaki 13 güverteli gemi, Kuzeybatı Geçidi’nde buzulların arasında ağır ağır ilerliyor. Yolculuğuna 16 Ağustos’ta Alaska’dan başlayan lüks gemi, 32 gün sürmesi beklenen maceranın ardından 17 Eylül’de ‘ta olacak. İlk kez Kuzeybatı Geçidi’ni kullanarak Atlas Okyanusu’na inecek yolcu gemisi unvanını aday olan Crystal Cruises, tam 1000 yolcu taşıyor. 653 mürettebatlı geminin güzergahı için “Dünyanın en tehlikeli yolculuğu” diyenler de var, “Adrenalini en yüksek gemi” tanımını yapanlar da. Diğer taraftan buz dağına çarpma ihtimalinin çok yüksek olması nedeniyle gemiyi, 1912’de bin 514 kişiye mezar olan Titanic’e benzetenlerin sayısı da az değil. Dev gemiye, yolculuğu boyunca 2 buçuk metrelik buzulları bile kırabilen bir buzkırıcı eşlik ediyor. Ayrıca işletmecileri, olası bir veya buzullara sıkışma anında gemideki bin 653 kişiye yetecek kadar gıda stoklarının olduğunu söylüyor. Ancak yine de ikinci Titanic faciasının yaşanmasından endişe ediliyor.

BİLETLER 120 BİN DOLAR
Kuzeybatı Geçidi ilk olarak 100 yıl önce Norveçli balıkçı Roald Amundsen tarafından geçilmişti. Amundsen o dönem söz konusu yolu tam 3 yılda tamamlamıştı. Aradan geçen yıllar içerisinde hiçbir yolcu gemisi bu güzergahı kullanamadı. Ancak küresel ısınmanın etkisiyle birlikte buzullar iyice eriyince Crystal Cruises ekibi aylar süren planlamalarının ardından yolculuklarına başladı. Bu maceralarla dolu yolculuğa çıkmak isteyenler çok para ödemek zorunda kaldı. En ucuz bilet fiyatları 22 bin dan başlarken, en yüksek biletler 120 bin dolara satıldı. Yolcuların her biri ayrıca, olası bir kaza anında acil tahliye işlemleri için 50’şer bin dolar sigorta parası ödedi. Zenginlerin yolculuk ettiği gemi, güzergah boyunca birçok mola verecek. Gemideki yüzme havuzları, sinemalar, spa’lar, casinolar, tenis kortları veya eğlence merkezlerinden sıkılanlar, bu molalarda soluğu kutup ayılarının yanında alabilecek. Kutup ayılarının yanına ise helikopterle taşınacaklar.

‘ÇEVREYİ YOK EDECEK’
350 milyon dolar değerindeki Crystal Cruises gemisinin işletmecileri yolculuk boyunca Kuzeybatı Geçidi’nde şimdiye kadar hiç keşfedilmemiş doğal güzelliklere zarar vermemek için bütün tedbirleri aldıklarını söylüyor. Bu çerçevede özel bir yakıt kullanılacak. Ancak yolculuğun küresel ısınmanın geldiği son noktayı en acı şekilde gözler önüne serdiğini söyleyen çevreciler, aynı güzergahın başka yolcu gemilerince kullanılmak istenebileceğini söylüyor. Ayrıca tüm önlemlere rağmen dev geminin arkasında bırakacağı atıklar ve hasarların ölümcül olabileceğini savunuyorlar.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s