İşte mutluluk formülü: Kahkaha ve dans

costa rika.jpg

Dünyanın çok iyi bir yönde gitmediği çok açık. Her coğrafyada ayrı bir sıkıntı yaşanıyor. Ülkeler kendi dertleriyle baş etmek için yoğun çaba sarf ediyor. Halkın mutlu olması adına birçok önlem alınıyor. Hatta Mutluluk Bakanlığı’nın sayısı giderek artıyor. Bhutan Krallığı, Ekvador, Birleşik Arap Emirlikleri ve Venezüella, Mutluluk Bakanlığı açan son ülkeler oldu.

Halkların mutluluk oranını ölçmek için ise birçok rapor yayımlanıyor. Bu tarz araştırmalarda genellikle kuzey Avrupa ülkeleri en üst sıralarda oluyor. Birleşmiş Milletler desteği ile her yıl açıklanan Dünya Mutluluk Raporu’nun 2016 versiyonuna göre listenin birinci sırasında Danimarka bulunuyor. İkinci sırada İsviçre yer alırken, üçüncü İzlanda, dördüncü Norveç ve beşinci Finlandiya oldu. Bu liste hazırlanırken, ülkelerin kişi başına düşen gelirler, devletin yaptığı sosyal destekler, özgürlükler, ortalama yaşam süresi gibi detaylara bakılıyor.

HAYAT GÜZELDİR

Ancak söz konusu rapora alternatif olarak açıklanan başka bir çalışma daha var: Mutlu Dünya Endeksi. İngiltere merkezli New Economics Foundation tarafından yayımlanan bu çalışmada ülkelerdeki farklı kriterlere bakılıyor. Tüketim yerine, sürdürülebilir ve uzun hayatlar üzerinden kıyaslanan ülkeler listesinde, zengin batılı ülkeler yerine daha çok Latin Amerika ve Asya-Pasifik bölgesi üst basamaklarda. Zenginlik yerine, daha mütevazı bütçelerle halkının daha uzun ve müreffeh yaşamasını sağlayan ve aynı zamanda çevreye asgari hasarı veren ülkeler ilk sırada. Mutlu Dünya Endeksi, dünyaya zarar vermeden de mutlu yaşamanın mümkün olduğunu gösteriyor.

Açıklanan son Mutlu Dünya Endeksi listesinde birinci sırada Kosta Rika yer aldı. Verimli yağmur ormanları, volkanları, geniş kumsalları ve okyanusu ile ünlü Orta Amerika ülkesini birinciliğe taşıyan etkenlerin başında doğaya zarar vermeden hayatlarına devam edebilmeleri geliyor. 4.5 milyon nüfuslu ülke, enerjisinin yüzde 99’unu yenilebilir kaynaklardan sağlıyor. 1949’dan bu yana orduları yok. Savunmaya harcanan bütün paralar sağlık ve eğitime aktarıldı. Ortalama yaşam süreleri 79,3. Kosta Rika’nın birinci sırada olmasının bir diğer nedeni ise hayata bakışları. Ülkenin sloganı “pura vida” yani “Hayat güzeldir.”

vanuatu

AİLE BAĞLARI ÖNEMLİ

140 ülkenin yer aldığı Mutlu Dünya Endeksi sıralamasında Türkiye 68’inci sırada yer alırken, ikinci sırada Meksika’da geldi. 122 milyon nüfuslu Kuzey Amerika ülkesinde aslında uyuşturucu mafyalarından dolayı ortaya çıkan çok ciddi bir güvenlik problemi var. Kaçakçılık ve dolayısıyla cinayetler çok yaygın. Ancak tüm bunlara rağmen doğa ile barışık olmaları ve üst seviyede bir gelir adaleti sağlayabildikleri için ikinci sıraya kadar yükseldiler. Ortalama yaşam süresi 76,4 olan Meksika’da halk ise mutluluklarını çok sıkı olan aile ilişkilerine bağlıyor.

Listenin üçüncü sırasında bulunan Kolombiya, aslında dışarıdan bakıldığında 1964’ten bu yana iç karışıklığı yaşandığı bir ülke. Şimdiye kadar 220 bin kişi yaşamını mal olan hükümet ile FARC arasındaki savaşta taraflar ateşkese varmış durumda. Buna rağmen Kolombiya halkının hayattan tatminliği ülkelerini Mutlu Dünya Endeksi’nde üst sırada tutuyor. Ancak eleştirmenlerin listede en çok Kolombiya’ya itiraz ettiğini atlamamak gerekiyor.

KAHKAHA VE DANS

Dördüncü sıraya baktığımızda karşımıza Okyanusya ülkesi Vanuatu çıkıyor. Nüfuslarının azlığı, ülkelerinin yeşilliklerle kaplı olması ve gelir eşitsizliğinin darlığı Vanuatu’daki mutluluğun yüksek seviyede olmasında çok önemli faktör. Ancak daha da önemlisi ülkelerinin fay hatları ve volkanlar nedeniyle doğal felaket risk listesinde dünya genelinde en üst seviyede bulunmasına rağmen 265 bin nüfuslu ada ülkesi dünyanın belki de doğa ile en barışık toplumu olarak biliniyor.

Mutlu Dünya Endeksi’nin beşinci sırası bir Asya ülkesi olan Vietnam’a ait. Aynı zamanda Asya’nın da en mutlu ülkesi unvanına sahip 90 milyon nüfuslu Vietnam’da ortalama yaşam süresi 75,5. Nüfusunun yüzde 98’i okula giden ülke, bu alanda da dünya birincisi. Vietnam’da halkın mutluluk kaynağı ise caddeleri inleten sesli kahkahaları ile adım başı karşınıza çıkan dans edenler olarak biliniyor.

(@selcukerennn)

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s