At sırtında köylere kitap taşıyor

antartika

Buz çölünde piknik keyfi

Tatil trendlerine sürekli yenileri ekleniyor. Savaş bölgelerine gidenler, Aden Körfezi’nde korsanların peşine düşenler, Amazon’un derinliklerinde yerlilerle sabahlayanlar hatta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in hayatının geçtiği yerleri görmek için Saint Petersburg’a gidenler. Maceraperestlerin son zamanlarda yeni adresi ise Güney Kutbu oluyor. Eksi 70’leri bulan hava sıcaklığında sadece 12 gece kalınabiliyor. Özel buz evlerinde konaklama bedeli biraz pahalı. Buzların üzerinde piknik yapmak isteyenler gecelik 9 bin 800 sterlini (yaklaşık 39 bin TL) gözden çıkarıyor.

YARDIMGEMİ

Yaşasın yardımseverler

Sosyal medyanın belki de en iyi tarafların birisi dünyanın bir ucundaki hayırseverleri anında milyonlara ulaştırması diyebiliriz. Trafiğin ortasında durup bir yaşlıyı yolun karşısına geçiren bir anda kahraman olabiliyor. Dolayısıyla yeni bir hayırseverlik akımı başladı diyebiliriz. İşte onlardan birisi de Endonezyalı Rıdvan Suriri. 43 yaşındaki Suriri, ülkesindeki ücra köylere atıyla birlikte kitaplar taşıyor. Yeni Zelanda’nın Auckland kentinde ise bir grup işadamı evsizlerin uyuması için 400 yataklı bir gemi satın aldı. İnternette büyük ilgi gören gemi, geceleri limana yanaşarak evsizleri alıyor.

TUVALET

Tuvalette kahve mi içilir?

Ünlü dizlerden yola çıkarak açılan kafelerin sayısı hızla artıyor. En popülerleri Bristol’daki Sherlock Holmes, Brooklyn’deki Doctor Who ve İstanbul’daki Breaking Bad kafeleri diyebiliriz. Dizideki figürlerle donatılan mekanlara ilgi yoğun oluyor. Diğer taraftan hayvan kafelerin de müşterisi çok oluyor. Sadece kedi veya köpeklerin girdiği kafelerin dışında Japonya’da müşterilerine kirpileri sevme imkanı veren bir işletme var. Rusya’nın başkenti Moskova’daki Crazy Toilet Cafe ise müşterilerini klozetlerin üzerinde oturtuyor. Yiyecek ve içecekler de tuvaletlerde kullanılan malzemelerin benzerlerinin içinde servis ediliyor.

 yereışık

Telefonlara özel yollar

Teknolojik aletler hayatımızı kuşatmaya devam ederken, şehirlerimiz de artık yeni nesil cihazlara göre şekilleniyor. Çin ve ABD’nin birçok kentlerinde gözlerini akıllı telefonlarından ayıramayanlar için özel yaya yolları yapılıyor. Almanya’nın Augsburg kentinin ardından Avustralya’nın Sidney kentinde de sürekli telefonlarına bakanlar için artık kaldırımlara da trafik ışıkları yerleştirildi. Ayrıca Fransa ve Almanya’nın ardından İsviçre’de de terör ve doğal afetlerde halkı bilgilendirmek için cep telefonu uygulaması geliştiriliyor. Diğer taraftan Norveç’in ardından Hollanda da benzinli ve dizel araç satışını 2025 yılından itibaren yasaklama kararı aldı. İki ülkede de sadece bisiklet ve elektrikli araçlar satılabilecek.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s