Hayalet filmi aslında gerçek!

patricck

Demi Moore ve Patrick Swayze’nin başrolleri paylaştığı 1990 yapımı Ghost / Hayalet filmi, birçoğumuzun ‘unutulmayanlar’ listesinde yer alıyordur. Ama yine de filme dair kısa bir hatırlatma yapalım.

Sokak kavgasında öldürülen Sam, daha sonra Hayalet olarak Molly ile irtibata geçiyordu ve sonrasında aşkını kötülüklerden koruyordu.

İtalya’da bulunan Milano Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma ise Hayalet filmi senaryosunun aslında düşünülenden gerçeğe çok daha yakın olduğunu ortaya koydu. Araştırmanın sonuçlarına göre sevdiği birini kaybedenlerin yüzde 60’ı hayatını kaybeden eşi veya sevgilisiyle iletişime geçtiğine inanıyor.

Araştırmaya katılan 10 kişiden 6’sı, yaşamını yitiren eşlerini; ya gördüklerini, ya duyduklarını ya da yanlarında hissettiklerini belirtti. Katılımcıların ciddi bir kesimi kaybettikleri yakınlarını öldükten sonra evin bir köşesinde otururken gördüklerini ya da kendilerine seslendiklerini işittiklerini aktardı.

Araştırmayı yürüten ekip, yaslı kişilerin herhangi bir zihinsel sorun yaşamadan halisilasyon görme olasılığın çok yüksek olduğunu söyledi. Ölen birinin sanki hala hayattaymış gibi hissedilmesinin sebebenin de güçlü hatıralara bağlılık olduğu belirtildi.

(@selcukerenn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s