Kalpler bir hayatlar ayrı

giriş

Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisine sahip olan Asya’nın ada ülkesi , aynı zamanda birçok garipliğe ev sahipliği yapıyor.126 milyon nüfuslu ülkede aşırı kiloluları çalıştırmak yasak mesela. Metrolarında kadınlara özel vagonlar var. Müşterilerini prenses gibi hissettiren kafeleri çok ünlü.

Yakuza mafyalarından ayrılıp yeni hayat kurmak isteyenlerin suçlarla dolu geçmişlerinden kurtulmaları için yeni parmaklar yaptırdıkları dükkanları atlamamak gerekiyor.

Ya da yüzyıllık aile şirketlerini devam ettirmek isteyen ancak varisleri olmadığı için yetişkinleri evlat edinen binlerce zengin bulunuyor.

Garipliklerinin yanı sıra uzun yaşamları, teknolojiye düşkünlükleri ve saygılı tavırlarıyla da ünlü olan Japonlar arasında şimdilerde yeni bir moda daha başladı: Sotsukon.

Yani evlilikten mezuniyet. Binlerce Japon, eşleriyle geçirdikleri bütün mutlu günlerine rağmen evlilik hayatlarına belirli bir süre sonra son veriyor. Ancak bu ayrılık boşanma anlamına gelmiyor. Evlilikleri kağıt üzerinde sürüyor.

Sadece evli biri gibi yaşamaya son veriyorlar. Üstelik birbirlerini sevmeye ve karşılıklı saygı göstermeye devam ediyorlar.

‘YAŞAM TARZIMIZ FARKLI’

Evlilikten mezun olmak, eşlerin yaşlılık dönemleri için sakladıkları planlarını hayata geçirmelerine fırsat veriyor. Herkesin ayrı hayalleri olduğunu savunanlar bu yolu seçiyor. Ülkelerinde ortalama yaşam süresinin 85 olması işlerini kolaylaştırıyor. Yani sağlıklı bir yaşlılık dönemine erişebildikleri ve çocuklarının da kendi ayakları üzerinde durmaya başlamaları sayesinde eşlerinden ayrı yaşamaya başlıyorlar.

63 yaşındaki Yoshihide Ito ile 66 yaşındaki eşi Yuriko Nishi, evlilikten mezuniyeti seçen çiftlerden sadece biri. 36 yıllık evliliklerinde 3 çocuk büyüten çift, farklı hayalleri doğrultusunda boşanmadan ayrılma kararı verdi. Ito, kırsalda çiftçilik yaparken, eşi Tokyo’da kalıp modayla ilgilenmeyi tercih etti. Nishi, “Birbirimizi hala çok seviyoruz. Hem böyle birbirimizi çok özlüyoruz. Sadece farklı yaşam tarzları yüzünden yaşam alanlarımızı ayırdık. Düzenli olarak buluşup hasret gideriyoruz” diyor.

Boşanmadan hayatlarını ayrı geçiren çiftler ayrıca, bu sayede sağlık sorunları kötüye gittiğinde eşlerinin hemen rahatlıkla yardıma koştuğunu savunuyor. Boşanmanın Japon geleneğinde kötü algılanması da evlilikten mezuniyetin bir diğer avantajı olarak gösteriliyor.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s