Turistik gezilerle Putin’in geçmişi

putin

Daha önce farklı turizm etkinliklerinden bahsetmiştik. Savaş turizmi örneğin. Genellikle ABD merkezli tur şirketleri adrenalin tutkunları için güvenlik risklerinin yüksek olduğu bölgelere özel seyahatler düzenliyor. Meraklıları Irak’a gitmek için 40 bin dolar, Meksika’da uyuşturucu baronlarının bulunduğu mahallelere girmek için 15 bin dolar ya da Aden Körfezi’ndeki Somalili korsanları görmek için en az 10 bin doları gözden çıkarıyor. Bazı haber kaynaklarında cesaret tutkunu turistlere çatışmalara girmelerinin bile izin verildiği iddia ediliyor.

Diğer bir farklı seyahat türü felaket turizmi. İtalya’da 32 kişinin ölümüne neden olan Costa Concordia gemisi ya da Güney Kore’de 350’den fazla kişinin hayatına mal olan geminin enkazını görmek isteyenler bölgelere akın etmişti.

ABD, Kanada, Yeni Zelanda ve daha birçok ülkede, seri katillerin yaşadığı evlere ilgi de yoğun olurken, Avusturya’nın başkenti Viyana’da evsizlerin neler yaşadığını hissetmek için isteyenler 16 dolar karşılığından birkaç saatini kente bulunan 7 bin 100 evsizden biriyle geçiriyor.

Sıra dışı bir turistik gezi haberi de Rusya’dan geldi. Fransız AFP ajansının bildirdiğine göre Rus rehberlerin kendi vatandaşlarının katılımıyla başladıkları Vladimir Putin turları şimdilerde yabancı turistlerin de yoğun ilgisini çeken bir etkinliğe dönüştü.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in hayatının anlatıldığı turlar Saint Petersburg’da başlıyor. 7 Ekim 1952’de Putin’in doğduğun hastanenin tam önünde anlatmaya başlıyor Rus rehberlerden Georgy Rusanov, “Vladimir Putin örnek bir çocuk değildi…”

hastane

(Putin’in dünyaya geldiği hastane – Foto: AFP)

İLK AŞKI BURADA YAŞADI

Ardından grup, haziran – temmuz dönemlerinde güneşin neredeyse 2 hafta boyunca hiç batmadığı için ‘Beyaz Geceler’ olarak bilinen Saint Petersburg’un Baskoy caddesine geçiyor. Burası 63 yaşındaki Putin’in çocukluğunun geçtiği yer olduğu için ilgi büyük oluyor.

Rusya’nın ikinci büyük kenti olan Sain Petersburg’daki yolculuk sırasında rehber anlatmaya devam ediyor; “Putin, önceki adı Leningrad olan bu kentte doğdu ve büyüdü. Daha sonra KGB ajanı olarak Doğu Almanya’da görev yaptı ve 1990’ların ortasında başkent Moskova’ya döndü…”

“Birkaç yıl önce Putin turlarına başlamıştım. İlgi artınca diğer meslektaşlarım da bu işe girdi. Şimdilerde özellikle yabancılar büyük ilgi gösteriyor turlara” diye4n Rus rehber Rusanov, düzenlediği turların siyasi olmadığını söylüyor ve amaçlarının 2014’te Kırım’ın ilhak edilmesiyle ülkesinde desteği yüzde 80’lerin üzerine çıkan Putin’e destek vermenin olmadığını ekliyor.

Tur sırasında, Rus liderin eski eşi Lyudmila ile ilk çıktıkları yere de gidiliyor.

fsb

(Saint Petetsburg’taki KGB binası – Foto: AFP)

CASUS FİLMİNDEN ETKİLENDİ

Rehberler anlatmaya devam ediyor, “İşte burası FSB eski adıyla KGB olan Rus istihbaratının merkezi. Vladimir Putin, 1975’de ajan olarak işe alındı. Öncesinde Saint Petersburg Üniversitesi’ndeki en başarılı hukuk öğrencilerinden biriydi. Putin’in izlediği bir casus filminden etkilenerek istihbarata girdiği biliniyor…”

Tur boyunca rehberler, 16 yıldır liderlik koltuğunda oturan Putin’in şimdiye kadar sıkı şekilde saklanan özel hayatına dair detaylara ise girmiyor. Örneğin iki kızı Yekaterine ve Maria hakkında bilgiler anlatılmıyor.

Rus eşiyle birlikte turda yer alan 45 yaşındaki ABD’li Sam Roberts ise “Kişisel olarak Putin’i çok gizemli ve ilginç buluyor. Onu daha iyi anlamak için buradayım” derken, Putin’in özel hayatı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve bu turları Çinli turistler arasında yaymak isten 28 yaşında Rus Ilya Ivannikov da “Çinliler bu tura bayılacak. Putin çok merak edilen bir lider” diyor.

(@selcukerennn)

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s