Hayvanlar olmasa ne yapacağız?

Hayvanlar, tarih boyunca insanoğlunun en yakın dostları oldu. Aslında daha doğru bir ifadeyle ‘en yakın yardımcıları olmuştur’ diyebiliriz. Etlerinden, sütlerinden, tüylerinden, güçlerinden, yeteneklerinden, bağlılıklarından veya cesaretlerinden hep faydalandığımız hayvanlar, teknoloji çağında bile insanoğlu için vazgeçilmez. İşte günümüzde hayvanların kullanıldığı en sıra dışı yerler:

Иван Любиш-Кирдей

 • Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlıları ile hükümet güçleri arasında 15 ayı aşkındır süren çatışmalarda şimdilerde kırılgan bir ateşkes süreci yaşanıyor. Şu ana kadar 9 bin 200 kişinin öldüğü ve 1 buçuk milyon kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı çatışma ortamında ortalığı sakinleştirmek hayvanlara düşüyor. Bölgede hem Ukrayna askerleri hem de Rusya yanlıları cephelerinde kedi ve köpekler sayesinde depresyondan çıkıyor. Bunun yanı sıra kediler savaş bölgesinde fareleri yakalayarak askerlerin rahat uyumasını sağlıyor. Köpeklerse olası bir tehlikeyi askerlerden çok daha erken fark edip hayat kurtarmaya devam ediyor.

putin

 • Rusya ile başlamışken yine oradan devam edelim. Rus ordusu bir iş ilanı yayımladı. Buna göre zeki, genç, ve atlatik yapıdaki 5 yunusun donanmaya alınacağını duyurdu. Eğitimden geçirilecek yunuslar, denizde hem mayın arayacak hem de düşman ülkelerin denizaltıları veya gemileri hakkında istihbarat toplayacak.

çinli

 • Çin Hava Kuvvetleri, yeni nesil savaş uçaklarını göçmen kuşlardan korumak için makak maymunlarını kullanıyor.

Handout photo of an eagle gliding straight toward a drone before clutching it and dragging it to the ground in Rotterdam

 • İskoçya ve İngilere’de yasa dışı şekilde uçurulan insansız hava araçları özel eğitimden geçirilen kartallarla etkisiz hale getirilecek.

gürcine

 • İlk etapta ‘kuş beyinli’ bir fikir olarak gelebilir. Ama İngiltere’de insanların sağlığı artık güvercinlere emanet olacak. Başkent Londra’da her yıl 9 bin kişinin hava kirliliğinden dolayı erken ölmesini engellemek isteyenler yetkililer, Güvercin Hava Kuvvetleri’ni kurdu. Özel bir cihaz yerleştirilen güvercinler bölge bölge hava kirliliği ölçümü yaparak önlemlerin alınmasını sağlayacak.

suriye

 • Güvercinler sadece İngiltere’de hayat kurtarmıyor. Suriyelilerde artık çok değerli ve dünyaca ün salmış güvercinleri on binlerce dolar karşılığında satarak ailelerine yiyecek alıyorlar. Tabi ki bu güvercinlerin Lübnan pazarlarına kaçırılıp satılması filmleri aratmayan bir macera gerektiriyor.

fil

 • Endonezya’da orman yangınlarının önüne geçmek için filler itfaiye ekiplerine dahil edildi. 23 özel eğitimli fil, taşıdıkları suları insanları giremedikleri arazilere sokacak ve hortumlarıyla alevleri söndürecek.
 • Yine Endonezya’da bir adada bulunan hapishaneden firarları engellemek için timsahlar gardiyan olarak işe alındı. Hapishanenin etrafı masallardaki gibi timsahlarla dolduruldu.

dog

 • İtalya’nın Milano kentinde bulunan Bollate Cezaevi’ndeki mahkumlara uygulanan özel ‘köpek terapileriyle’ bölgedeki suç oranı düşürülmeye çalışılıyor. Mahkumlar düzenli olarak köpeklerle vakit geçirerek, kaybettikleri sevgi bağını yeniden kazanıyor.

timsah

 • Genellikle Meksika veya Kolombiya gibi ülkelerde görülen bir olayın Hollanda’da da yaşandığı ortaya çıktı. Polisin Amsterdam ve Almere kentlerinde uyuşturucu kaçakçılarının evlerindeki paraları timsahlarla korudukları görüldü.

penguen

 • Bir de hayvanları koruyan diğer hayvanlar var. Örneğin; Avustrala’nın Victoria eyaletindeki penguenleri, tilki saldırılarından çoban köpekleri koruyor. Bu sayede bölgede 10’a kadar düşen penguin sayısı 800’ü geçti. Türkiye’den gönderilen çoban köpekleri ve Sivas Kangallar ise Namibya’da çiftlik hayvanlarını çitaların saldırılarından koruyor.

çin maymun

 • Çin’de turist çekmek isteyen bir köy sakinleri, dağdaki maymunlardan birkaçını köye getirdi ancak, maymunlar kısa sürede 600’den fazla olunca hayat yaşanmaz hale geldi.

(@selcukerennn)

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s