Profesyonel çöpçatan: 2 bin kişiyi evlendirdi

giriş

Uygun eş bulup dünya evine girmek, günümüzde birçok kişi için çok zor olmaya başladı. Özellikle büyükşehirlerde yaşayanlar, evlenemiyor. Kariyer planları, uygun aday arayışı, ‘ev alayım – araba olsun’ derken iş işten geçiyor. Birçok kişi bu telaş içinde evlenmekten vazgeçiyor. Gerçi kırsal kesimlerde yaşayanlar da insan azlığından evlenemiyor.

Dünyanın dört bir yanında tablo farklı değil aslında. Evlenmek her yerde bir şekilde sorun haline geliyor. Avrupa’da örneğin gençleri evlenmeye teşvik etmek için “Evlilik kanserden koruyor, evli çiftler daha huzurlu” gibi haftada en az iki bilimsel araştırma yayınlanıyor. Yine Avrupa’da yüzlerce çift, sadece gider masraflarını paylaşmak için mantık evliliği yapıyor. Veya Arjantin’de uygun eş bulamayınca düğün heyecanını yaşamak isteyenlere özel sahte düğünler düzenleniyor.

KAPISI SÜREKLİ AÇIK

İsrail’e göç edenlerin ise evlenebilmek için Yahudi kökenleri ispatlamaları gerekiyor. Bu nedenle Yahudi olduklarına dair göç ettikleri ülkelerdeki belgeleri bulmaları için on binlerce dolar karşılığında ajan tutuyorlar. Diğer taraftan Hindistan’da sosyal medya üzerinden evlenen çiftlerin oranı yüzde 40’lara ulaştı. Çin’de de ‘gönül avcıları’ alışveriş merkezlerinde tanıştıkları kızları, uygun eşlerle evlendirerek geçimlerini sağlıyor. Rusya başta olmak üzere birçok ülkeye çalışmaya giden yoğun erkek nüfusu nedeniyle Orta Asya ülkelerindeki nikâhların da büyük kısmı, internet aracılığıyla görüntülü konuşmalarda yapılıyor.

Ürdün’deki düğünler ise nam-ı değer Um Sultan’dan soruluyor. Gerçek adı Aida Hilali. Ancak herkes onu Sultan olarak biliyor. 62 yaşında. 40’ından bu yana isteyenleri dünya evine sokuyor. İlk olarak komşu çocuklarını evlendirmeye başlayan Sultan, nokta atışları sayesinde çevresinde bekar bırakmayınca daha geniş bir alana yayılıyor. Kısa sürede Ürdün genelinde büyük bir üne kavuşuyor.

Çocuğunu, yeğenini, komşunun kızını hatta annesini ve babasını evlendirmek isteyenler, Sultan’ın tek odalı evine dayanıyor. Sürekli çalan zile koşmaktan bıkan Sultan, evinin kapısını tamamen açık bırakmaya başlıyor.

‘TOPLUMU AYAKTA TUTTUM’

Suriye ve Lübnan’dan bile evlenmek isteyenleri görünce kararını veriyor ve “Artık profesyonel çöpçatan olmalıyım” diyor. Gelin ya da damat adaylarının kişisel bilgilerini, fotoğraflarını, hayallerini, fiziksel özelliklerini not ettiği bir defter tutmaya başlıyor. Tabi teknoloji ilerledikçe akıllı telefonlar devreye giriyor.

Al Jazeera’da yayınlayan belgeselde hayatı anlatılan Sultan, “Genellikle anneler geliyor. En az 7 – 8 adayla tanışıyorlar. Sonra uygun gördükleri gelin adayı ile damat adayını tanıştırıyoruz. Tabi ki gelin kızımızın da tanışmayı istemesi gerekiyor. 22 yılda en az 2 bin çiftin evlenmesinde payım oldu. 20 yaşındaki genci de evlendirdim, 70’lerindeki birini de” diyor.

Telefonları hiç susmayan, çoğu zaman iki telefonu ile aynı anda konuşan Sultan aslen Suriyeli, anne tarafı ise Türk. Ailesinin büyük kısmı Suriye’de rejim tarafından tutuklanan Sultan, “Bu coğrafyada savaş ve karışıklıklardan dolayı evsiz kalanlar, uygun eş bulmakta zorlanıyor. Ben de ilk olarak bu kişilere el uzatıyorum.  Yaptığım iş sayesinde Ürdün’de topluma büyük faydam oldu. Her yıl Ramazan’ın başında ve sonunda evlendirdiğim çiftleri ziyaret ediyorum. Evliliklerinin yolunda gidip gitmediğini kontrol ediyorum. Ayrıca evlendirdiğim çiftler de çok sık ziyaretime geliyor” diyor.

Um Sultan, ziyaretçileri tarafından ‘karizmatik ve güvenilir” olarak tanımlanıyor. Evinden sadece düğünlere katılmak ve üniversiteli gençlere tecrübeleri anlatmak için çıkıyor. “Teknoloji gelişti. Artık herkesin cep telefonu var. Ama yine de insanlar evime gelip, tanışmak istiyor. O yüzden kapım yıllardır hiç kapanmıyor” diyen Sultan’a göre evlilik sürecinde en büyük problem büyükler oluyor. Sultan, evlenecek çocuklarına kendileriyle birlikte oturacaklarına dair evlilik sözleşmesi imzalatmak isteyen anne babaları uzun uğraşlar sonunda ikna edebiliyor.

(@selcukerennn)

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s