Çocukların kahkahası yenecek kötülüğü

Ayaklarının çıplak olması, burnunun akması, saçlarının toz içinde kalması veya gömleğinin yırtılması… Hiç biri umurunda değil. Tek derdi tekerliği olmayan arabasıyla arkadaşını geçememesi. Çocuk olmanın en büyük avantajını doya doya yaşıyor. Etrafındakilere aldırış etmiyor. Savaşlar, doğal afetler, terör tehditleri, salgın hastalıklar,  kıtlık, kuraklık ve daha nice felaketler. Hiçbiri çocukların oyun aşkının önüne geçemiyor.

Dünyanın dört bir yanındaki felaket bölgelerinden derlediğim fotoğraflar sayesinde, siz de çocukların enerjisini içinizde hissedin. Sonra dertlerinizi, borçlarınızı, kariyer planlarınızı, gelecek kaygılarınızı, kısaca tüm sorunlarınızı bir kenara atın. Çıkın uçurtma uçurun mesela. Çocuğunuzla, yeğeninizle, torununuzla veya mahallenin bitirimleriyle en az 2 saat geçirin bugün. Gelin şimdi tüm acıları, küçücük oyuncaklarıyla yenen çocuklara biz göz atalım.

 

ana

HASTALIK RİSKİ ENSELERİNDE

Hepimiz biraz hastalık hastasıyız aslında. Hele söz konusu çocuklarımızsa, hayat duruyor adeta. Hemen hastaneye koşuyoruz. Ama böyle yaparak hem kendimize hem de çocuklarımıza zarar veriyoruz. Hastalık endişesiyle çocuklarımızın doya doya kirlenmesine bile izin vermiyoruz. Çimen lekesi bulaşan şortunu annesinden casus gibi kaçırıp gizlice çamaşır makinesine koymayan çocuk da ileride akıllı kararlar veremiyor.

Kamboçya’daki çocuklara bir bakın. İngiliz yardım kuruluşu Tearfund paylaştı fotoğraflarını. Dünyanın en yoksul ülkelerinden birinde yaşıyorlar. Ülkenin ciddi bir kesimi günde 1 doların altında geçinmek zorunda. Güney bölgelerindeki evlerin ise neredeyse tamamında su yok. Buldukları her suyu kullanıyorlar, hatta içiyorlar. Dolayısıyla suların taşıdığı hastalıklara yakalanma riskleri çok yüksek. Ama zıplaya zıplaya oynamalarına yoksulluk veya susuzluk engel olamıyor.

 

dans

DANS SADECE BİRAZCIK DANS

Doğal afetlerin sıkça vurduğu Pasifik Okyanusu’ndaki Vanuatu’da yaşayan çocukların keyiflerinin bu kadar yerinde olduğuna aldanmayın. Aslında kısa bir süre önce evleri selde yok oldu. Ama doğayla barışık olmaları gerektiğini biliyorlar. O yüzden birazcık dans etmelerinde hiçbir sakınca yok. Gözlerinizi kapatıp odanızda gizli gizli şarkı söyleyip dans ettiğiniz günleri hatırlayın. Aslında siz de tıpkı Vanuatulu çocuklar gibiydiniz.

 

giriş

EN SAÇMA ARABA SESİNİ ÇIKARIN

Oyun oynarken çıkarılan garip seslerin ardından kısılan ses, bence dünyanın en tatlı melodilerin biridir. Ne garip efektler yapardık araba yarışlarında. Şu an bazılarını içinizden yaptığınızı duyar gibiyim. İşte tam şimdi alın yanınıza bir çocuk veya kendi başınıza yüksek sesle haykırın yine. Malawi’de çekilen bu kareye bakıp sesinizi daha da yükseltin. AIDS yüzünden ölümlerin en yüksek olduğu ülkelerin başında gelen ve şimdilerde küresel ısınma nedeniyle nehirlerin hızla buharlaştığı Güney Afrika ülkesi Malawi’de çocuklara kadar gitsin sesiniz.

 

gazze

KİKİRDEYİN AZCIK

“Kızım uyusanıza artık” diye bağırdığında anneniz, dayı kızlarınızla yorganın altında kikir kikir gülenlerdenseniz, Gazzeli bu güleç yüzleri daha bir seveceksiniz. Yokluğun, hüznün, acının ortasında doğdular. Mülteci kampında yaşıyorlar. Elektrikleri, suları yok. Ama her zorluğa inat attıkları kahkahalar sayesinde yenilmiyorlar. (Foto Reuters)

 

EU Supported Nutrition Program in Uganda

ÇORAPLARDAN TOP YAPIN

Uganda, Çad, Senegal, Nijer, Sudan, Yemen, Mali ve dahası… Birçok Afrika ülkesinde yüzbinlerce çocuk, çoğu zaman açlıktan oyun oynayamıyorum. Tokat gibi bir gerçek değil mi? Ama birazcık enerjileri olduğunda da onlardan kralı yok. Yapraklardan yaptığı topun peşinden koşan Ugandalı çocukların hali her şeyi özetliyor aslında. Biz de annem topumuzu sakladığında çoraplardan yeni bir top yapardık kendimize. Siz de bugün çocuğunuza çoraplardan top yapmayı öğretebilirsiniz. (Foto: Huffington post)

suriye

 

SIKI BAĞLAMAYIN UŞSUN BALONLAR

Dinmedi akan kan Suriye’de. Öldüler, yaralandılar, öksüz kaldılar, evleri yerle bir oldu… Savaşı bitirmek yerine hala üzerlerine bomba yağdırıyor dünyanın süper güçleri. Ama kazanan kendi planları olmayacak. Suriyeli çocuklar galip gelecek. Daha birkaç saat önce rejimin üzerlerine varil bombası attığı Şam’ın Cobar kasabasındaki çocuklardan bahsediyorum.

Dört bir yanları harabeye dönmüş. Ama fotoğrafta en çok dikkat çeken yıkılmış evler değil. Çocukların gözlerindeki enerji ve balonlarının renkleri, tüm kötülüğü örtüyor. Bileğinize hafifçe bağlanan balonun bir anda ellerinizden kayıp gökyüzüne uçtuğunda üzülmüştünüz ya, boş verin. İyi ki öyle olmuş. Belki de o balonlardan biri Suriyeli çocukların üzerine düşen bombalardan birini engellemiştir. (Foto: AFP)

(@selcukerennn)

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s