Maymunları bebek gibi kaçırıyorlar

zengin hayvan

Masalarını gösteren garsona 100 dolar bahşiş verdikten sonra misafirlerini beklemeye başladılar. Çok geçmeden kendileri gibi şık giyimli 3 kişi yanlarına geldi. Kısa bir tanışmanın ardından, yemek siparişleri verildi. Çevreden bakanlar için sıradan bir masa. Önemli bir iş toplantısı yapılıyor sanki. Ama büyük kısmı kısık seslerle geçen konuşmalarda yapılacak ihaleler konuşulmuyor. Vahşi hayvanların pazarlığı yapılıyor.

Aracılar tabletlerinden fiyat listesini gösteriyor. Goril yavrusuna 40 bin dolar istiyorlar. Minik şempanzeler 26 bin dolara gidiyor. Boğa yılanlarıyla aynı fiyata yani. Ekranın alt kısımlarında ayılar, kurtlar, şebekler, misk kedilerinin bedelleri var. Timsah, aslan, kaplan, çita, puma veya leopar yavruları için ayrı bir liste açılıyor. Doğal hayatın sahibi olan görkemli canlıların fiyatları 50 bin dolardan başlıyor.

Vahşi hayvanların kedi, köpek veya kuşlar gibi ev hayvanı olarak beslenme ‘modası’ son yıllarda hızla yayılıyor. Egzotik canlıların satılması aslında yasak. Evlerde beslenmeleri de yasadışı. Bazı ülkelerde ise özel izne tabi. Dolayısıyla bu pazar büyük kaçakçıların elinde. Lüks bir restoranda, ev partisinde hatta internetten bile satış yapıyorlar. Yılda 90 milyar dolara ulaşan yasadışı hayvan ticareti artık, dünya kaçakçılık sıralamasında; uyuşturucu, sahte ürün ve insan kaçakçılığından sonra geliyor.

Milyarca dolara ulaşan kaçaklıkta en büyük pay ölü hayvanlar üzerinden yapılan ticarette. Fildişleri, gergedan boynuzları veya kafatasları gibi.  Kilosu 15 bin dolardan başlayan gergedan boynuzları Asya’da geleneksel tıplarda kullanılıyor. Kafatasları Afrika, ABD ve Avrupa’da büyücülere satılıyor. Vahşi hayvanların evlerde beslenmek üzere canlı satıldıkları pazarın da onlarca milyar dolara ulaştığı biliniyor.

orangutanbavul

1 BEBEĞE 10 YETİŞKİN

Great Apes Survival Partnership isimli kurumdan Doug Cress, “Son zamanlarda özellikle maymunların canlı satılmasında büyük bir artış var. Ortadoğu’daki milyonerler bahçelerinde şempanze, goril veya maymun beslemek istiyor. Bir goril yavrusuna 40 bin dolar verilen Çin’de de hayvanat bahçeleri ve safari parklarından rağbet çok fazla. Bir bebek maymunun doğadan koparılması için çok sayıda yetişkin maymunun öldürüldüğünü biliyoruz. Hatta her 1 bebek maymunun canlı ele geçirilmesi için 10 yetişkin maymunu öldürülüyor. Yetişkinler yavruyu bırakmadıkları için öldürülüyorlar. 2013 yılında en az 3 bin yavru maymun doğadan çalındı. Bu binlercesinin öldürüldüğü anlamına geliyor. Dünyanın herhangi bir yerinde haftada en az iki kez, bir evde veya gümrüklerde canlı maymunlar yakalanıyor” diyor.

İngiltere’de ise belediyen izin alınarak evlerde vahşi hayvan beslenebiliyor. Geçen hafta duyurulan bir raporda İngiltere genelinde 19 timsah, 13 kaplan, 2 aslan, 8 leopar, 7 çita, 7 kurt, 9 puma evlerde bakıldığı belirtildi.

WildforLife veya Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) gibi kurumların raporlarına göre yasadışı hayvan ticaretinde üç temel problem var; “Yolsuzluk, yolsuzluk, yolsuzluk.” Gümrük memurlarının, askerlerin, polislerin hatta siyasilerin bile işin içinde olması nedeniyle hayvanların satılması engellenemiyor.

Hayvan hakları savunucuları zenginlerin en fazla orangutan yavrularına ilgi gösterdiğini söylüyor. Yavrular genellikle yolcu uçaklarında uyutularak kaçırılıyor. Yani koltuğunuzun üzerindeki el bagaj kısımlarında belki birçok kez içinde yavru bir orangutan bulunan bavul ile uçmuşunuzdur. Hatta inanması zor geliyor ama kundaklanmış bebek gibi kaçırılan maymun yavruları var.

şempanze

ÇEVRE TURİZMİNE DARBE

Uzmanlar, vahşi hayvanların doğadan koparılmasının tahmin edilenden çok daha büyük bir zarar yol açtığına dikkat çekiliyor. Zaten söz konusu canlıların büyük kısmının nesilleri tükenme tehdidi altında. Hatta artık bazı hayvan türlerinin doğadaki sayılarının, evlerde bakılan türdeşlerinden daha az olduğu biliniyor. Beyaz aslanlardan vahşi doğada sadece 13 tane kaldı. Ama bazı aktivist gruplara göre zenginlerin elinde çok daha fazla beyaz aslan var.

Diğer taraftan hayvanların doğadan koparılması ekosistemi altüst ediyor. İşin bir de turizm kısmı var. Birleşmiş Milletler Çevre Programı’nın verilerine göre canlı goriller sayesinde Uganda yılda milyonlarca dolar kazanıyor. Ruanda’da dağlarında yaşayan goriller de 2014 yılında çevre turizmine 300 milyon dolarlık bir katkı sağladı. Hayvanların yok olması nedeniyle zaten yoksul olan ülkelerin ekonomileri iyice dibe vuruyor. Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın bu konuda hazırladığı rapor her şeyi özetliyor: “Afrika ülkeleri doğanın yok olmasından birbirlerini suçluyor. Dolayısıyla nesilleri tükenme tehdidi altındaki hayvanlar dünya savaşı başlatabilir.”

kaplan
SOSYAL MEDYA ETKİSİ

Yasadışı hayvan ticaretinin bu denli tırmanmasının nedenleri arasında sosyal medya da gösteriliyor. Kaplanıyla, aslanıyla veya timsahıyla poz veren zenginlerin sayısı her geçen gün artıyor. Ünlüler alemi aslında bu modayı körüklüyor. Mike Tyson’ın kaplanı, Michael Jackson’ın şempanzesi derken şimdi de Justin Bieber çıktı ortaya. 2013 yılında Almanya’da maymununu havalimanı yetkililerine kaptıran 22 yaşındaki Bieber, son olarak babasının bahçesinde verdikleri partide dev bir kaplan ile çektirdiği fotoğrafları sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Tabi bir de işin mafya boyutu var.  Mafya babaları vahşi hayvanlara düşkünlükleriyle ünlü. İtalyan baronların evlerinde aslandan timsaha kadar yok yok. Baronlar, mallarını bile bu hayvanlara teslim ediyor. Şubat ayında Hollanda’da mafya babasının paralarını timsahlarla koruduğu ortaya çıkmıştı. Dünyanın en azılı suçluları olarak bilinen Meksikalı uyuşturucu kartellerinin evlerinde bahçe korumalığını dahi kaplanlar yapıyor. Kolombiyalı efsane mafya babası Pablo Escobar’ın su aygırlarını atlamamak gerek. 1980’lerde Escobar’a Afrika’dan hediye olarak getirilen suaygırları şimdilerde Kolombiya hükümetinin başına bela oluyor. Sayıları 80’e yaklaşan suaygırlarına çözüm aranıyor. Ancak Escobar’ı kahraman olarak gören bölge sakinleri suaygırlarına dokunulmasına izin vermiyor.

(@selcukerennn)

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s