İkinci nesil Çinliler koptu

arabakulubu

Sabaha karşı 04.00 civarı. Eğlenceden çıkan gençler, taksi bakıyor.İçlerinden biri “Uber’den çağırdım” diyor. Kısa bir süre sonra önlerine Lamborghini, Ferrari, McLaren gibi arabalar yanaşıyor. Çok geçmeden spor arabadan biri sesleniyor: “Siz taksi çağırmadınız mı?” Artık şaşkınlıkları saklanamayacak boyutlara ulaşan gençler,kısık bir sesle cevap veriyor: “Evet.” “Tamam işte geldik” diyor sporar abanın iden vücudunun yarısı gözüken genç, “Hadi atlayın” diye ekliyor. Gerçek, lüks arabaların ide devam eden sohbette ortaya çıkıyor. Babaları milyarlara hükmeden gençler arasında yeni bir çılgınlık başlamış. Spor arabalarıyla eğlencesine taksicilik yapıyorlar. Hem böylece yeni genç kızlarla tanışıyorlar.

karaoke

500 BİN $’LIK EĞLENCE

Çinli milyarderlerin çocuklarından bahsediyoruz. Nam-ı diğer fuerdai’ler. Yani ikinci nesil zenginler. Mao dönemini yaşamış ve maddi yönden büyük sıkıntıları görmüşlerin çocukları. Aynı zamanda Altın Nesil olarak anılıyorlar. Büyük kısmı tek çocuk. Daha çok gençler. Çılgınlık sınırlarını zorluyorlar. Üstelik yaktıkları paraları, zevk olsun diye parçaladıkları lüks arabaları, köpeklerine çifter çifter aldıkları altın Apple saatleri, özel jetleriyle gittikleri yerleri, banka hesaplarındaki 580 milyon ı gösteren dekontları veya köpeklerini taşıdıkları 200 bin dolarlık çantalarının fotoğraflarını paylaşmaktan çekinmiyorlar.

30 milyar doları bulan kişisel serveti ile Çin’in en zengini olan Wang Jianlin’in oğlu Wang Sicong da ikinci nesil zenginlerden. 27’nci yaş gününe Güney Koreli ünlü müzik grubu Tara’yı getirtti. Geçenlerde arkadaşlarıyla gittiği karaoke kulübünde 500 bin dolar ödedi. 61 yaşında bekar olan emlak zengini babasının tek çocuğu olduğu için kafası rahat. Gerçi kendi parasını kendisi kazanıyor denebilir. 500 milyon dolar değerinde yatırım şirketi var. Bilgisayar oyunlarına merakıyla biliniyor. Geçen yıl 70 milyon dolar vererek bir oyun şirketine ortak oldu. Oğul Sicong aynı zamanda köpeklerine çok düşkün. Sosyal medyaya sık sık köpeklerine özel jetiyle yaptırdığı turların fotoğrafları düşüyor. Wang Sicong gibi milyarder Çinlilerin çocuklarının büyük kısmı yurt dışında eğitim görüyor. Büyük çoğunluğu eğitimlerine ilk başta Singapur’da başlıyor. Ardından İngiltere, Fransa, Kanada ve ABD gibi ülkelere gidiyorlar. Tabi ki gittikleri yerlere lüks yaşantılarını taşıyorlar.

wang sicon araba

SPOR ARABA KULÜPLERİ
Son olarak Kanada’nın Vancouver şehrinde eğitim gören Çinli milyonerlerin çocukları ülke basınına haber oldu. Vancouver Spor Arabalar Kulübü’nün 450’ye yakın üyesinin yüzde 90’ı artık Çinli gençler. Kulübe üye olmak için arabanızın 77 bin dolardan pahalı olması gerekiyor. Habere göre Lamborghini’sinin dar bagajına çantasını sığdıramayan Çinli genç kızlar, okula giderken kullanmak için farklı arabaları garajlarına ekliyor. Kanada’daki Çinliler ayrıca ortalama 4 milyon dolar değerindeki öğrenci evlerine yüz binlerce dolar ödeyerek özel karaoke odaları kuruyor. Diğer taraftan çok sayıda Çinli gencin, dünyanın en ünlü markalarına ait çantaları ve ayakkabıları almak için özel jetleriyle Paris’e gittikleri söyleniyor.

İkinci nesiller sayesinde ayrıca Çin’de online alışveriş sitelerinin yıllık ciroları 250 milyar dolara ulaştı. Bu gençlerin, yeni çıkan televizyonlara, telefonlara, robotlara ve insansız hava araçlarına büyük ilgi duydukları biliniyor. Çevresindekilere bol bol son teknoloji ürünlerini hediye ediyorlar. Hatta İtalyan araba markası Maserati’nin, Çin merkezli dev alışveriş sitesi Alibaba’dan satışa çıkardığı 100 adet aracı, sadece 18 saniye içinde tükendi. Maserati’lerin fiyatı 72 bin dolardan başlıyordu. Çinli mirasçıların karşılaştıkları en büyük zorluğun başında ise evlenecek uygun aday bulmak geliyor. Bu nedenle babalarının veya annelerinin yüz binlerce dolar ödeyerek özel çöpçatanlar tuttukları söyleniyor. Pekin’de milyonerlere evlenecekleri uygun eş bulma hizmeti veren şirketlerden birinin sahibi olan Yang Jing, “Bir fuerdai ile evlenecek aday için kriter listesi çok uzun oluyor. Güzelliği, gençliği, bakire olmasının dışında eğitimli olmasına da dikkat ediyorlar. Ama uygun adayları buluyoruz” diyor.

çinliler

MİLYARDER BAŞKENTİ PEKİN
Babalarının paralarını yiyen ikinci nesillerin savurganlıkları dünya basınında çok sık gündeme gelmeye başlayınca, Pekin hükümeti bir dizi karar almak zorunda kaldı. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping net konuştu: “Paraların kaynağını düşünün. Zenginleştikten sonra davranışlarınıza dikkat edin.” Çin televizyonlarında artık ünlülerin zengin çocuklarının görüntülerine yer verilmeyecek. Aslında Çinli gençleri çok suçlamamak gerekiyor.

Çin genelinde yaşayan 568 milyarder ve on binlerce milyoner de; farklı ve abartılı tüketim alışkanlıklarıyla biliniyor. Liu Dejian isimli iş adamı, 150 milyon dolar ödeyerek işyerini hayranı olduğu Star Trek filmindeki uzay gemisine dönüştürdü. Veya nesli tükenme tehdidi altındaki bir balığın mesanesinden yapılan çorbanın kasesi 25 bin dolara satılabiliyor. Çinli milyonerler, Kaliforniya Körfezi’nde bulunan totoaba balıklarından yapılan bu çorbanın kısırlığa iyi geldiği düşünüyor. Çin’de yetişen ve çok nadir bulunan Da Hong Pao çayının da 20 gramı için 28 bin dolar ödeyebiliyorlar. Dünyada en fazla milyarderin yaşadığı şehir olan Çin’in başkenti Pekin’den önümüzdeki günlerde daha çok çılgınlık haberleri çıkacağı kesin. Şimdilerde 100 milyardere ev sahipliği yaparak 95 milyarderin yaşadığı New York’u geride bırakan Pekin’in en büyük sorunu ise hava kirliliği.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s