Mutluluk aslında çok basit

Kilolarımızdan, kariyerimizden, yaşadığımız yerden, çevremizdekilerden, tuttuğumuz takımdan, izlediğimiz dizilerden, yediklerimizden, takıldığımız mekanlardan, gittiğimiz doktordan, haberlerden… Özetle hayatımızdaki birçok şeyden memnun değiliz. Hep bir şikayet halindeyiz. Ama böyle yaparak en büyük zararı kendimize veriyoruz. Çok kolay adımlarla daha mutlu olmak varken, zoru seçiyoruz.

Dünyanın en iyi üniversitelerinde yapılan bilimsel araştırmalara bir bakın. On binlerce kişiyi yıllarca izliyorlar. Çıkan sonuçlar çok basit oluyor. Gelin birbirinden farklı çalışmalara göz atalım. Böylece en kolay yollardan hayatımızı nasıl daha mutlu hale dönüştürebiliriz görelim.

güneşlenmek.jpg

GÜNEŞ ‘HUZUR’ DEMEK

İskoçya’daki Edinburgh Üniversitesi, Avrupa’da merkezleri bulunan Journal of Internal Medicine ve İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nin güneşin faydalarıyla ilgili farklı araştırmalarına kısaca bir bakalım. Hepsinin ortak noktası güneşe çıkmanın gerçek bir can simidi olduğu gerçeği. Cilt kanseri riskine rağmen, doğru ölçüde güneşte kalmak tansiyonu dengeliyor, kalp sağlığını güçlendiriyor dolayısıyla ömrü uzatıyor. Üstelik bunu yaparken daha mutlu olmamızı sağlıyor. Güneşin varlığı sadece moral açısında mutluluğumuzu artırmıyor. Aynı zamanda güneş ışınları vücut saatimizi düzene sokuyor ve geceleri en iyi şekilde uyumamızı sağlıyor. Deliksiz çekilen uyku sayesinde günlerimiz de daha mutlu geçiyor.

yardım

CÖMERTLER DAHA MUTLU   

Necip Fazıl, “Eğer tadını bilirseniz, ekmeği paylaşmak ekmekten daha lezzetlidir”  şeklinde tanımlıyor paylaşmayı. Cömertlikten kimseye zarar gelmeyeceğini bilim de söylüyor. Hatta cömertlerin, diğerlerine göre daha mutlu ve daha uzun yaşadığı kanıtlandı. ABD’de bulunan Harvard Üniversitesi uzmanları 130 farklı ülkeden verileri inceledi. Buna göre çevresindekilere karşı cömert olanlar hayatlarında çok daha mutlu oluyor. Cömert olmak için illa cebinizden para çıkması gerekmiyor. Trafikte yayaya yol vermek, asansörü başkası için bekletmek, komşunun alışveriş torbalarına yardım etmek, mahallenin veya sitenin çocuklarıyla bir oyun muhabbeti yapmak da cömertlikten sayılıyor. Üstelik tüm bunlar dinimizde sadaka olarak kabul ediliyor.

arkadaşlar.jpg

ARKADAŞLAR DOĞAL AĞRI KESİCİ

Facebook’taki arkadaş sayımız, Twitter’daki takipçilerimiz, Vine’daki döngülerimiz veya Instagram’daki aktivitelerimiz… Bunların hepsi günümüzde çok önemli. Yapılan birçok araştırmaya göre sosyal medyadan tamamen kopmamıza gerek yok. Ancak İngiltere’de Oxford Üniversitesi’nden çok önemli bir çalışmanın sonuçları yayınlandı. Gerçek hayattaki arkadaşların, kişide doğal ağrı kesici etkisi yaptığı saptandı.  Uzmanlar, vücudumuzun salgıladığı ve doğal ağrı kesici özelliğine sahip olan endorfin hormonunu inceledi. Arkadaşı bol olanlarda bu hormonun çok iyi salgılandığı belirlendi. Ayrıca arkadaşı çok olanların diğerlerine oranla karşılaştığı zorluklara karşı daha dayanıklı ve hayata karşı daha toleranslı olduğu tespit edildi.

yaşlı

YAŞLANMAKTAN KORKMAYIN

“Emeklilikte ne yaparım?” veya “Yaşlandığımda başıma neler gelecek?” şeklinde aklınızı kurcalayan sorular varsa şimdi hepsinden kurtulun. Yaşlanmaktan korkmamıza gerek yok. İngiltere Ulusal İstatistik Kurumu, 300 binden fazla yetişkin ile bir anket çalışması yaptı. Çıkan sonuçlara göre en mutlu kişiler, 65 ile 79 yaş aralığındakiler. Bu yaşlarda hayattan tatmin olmanın zirvede olduğu belirlendi.

elma

1 ELMA YİYEREK RAHATLA

Sağlıklı bir yaşam aynı zamanda mutluluğun da anahtarı. Avustralya’da bulunan Western Australia Üniversitesi uzmanları 15 yıllık çalışmalarının ardından daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak için ne yapmamız gerektiğini en basit hale indirdi. Bin 456 kadın üzerindeki araştırmanın sonuç metninde günde 1 elma yemenin vücudu rahatlattığı ve güçlendirdiği kaydedildi. Araştırmada ayrıca her gün 100 gram elma tüketenlerin yemeyenlere oranla daha uzun yaşadıklarını saptandı. Söz sağlıktan açılmışken ABD’nin Cornell Üniversitesi’nin yaptığı ‘mutfağı toplanmış şekilde bırakmanın kilo alımını engellediği’ yöndeki araştırmasını bir cümle de olsa yazmakta fayda var diye düşündük.

evli çift

‘SENİ SEVİYORUM, SENİ SEVİYORUM’

Çevrem evlenmeye cesaret edemeyen kız ve erkeklerle dolu. Evliliğin kendilerine mutluluk getirmeyeceğini düşünüyorlar. Yanılıyorlar aslında. Kanada Ulusal Araştırma Merkezi’nin çalışmasına göre evli olanlar bekarlara göre çok daha mutlu. Evlilikte de eşlerini ‘en iyi arkadaşları’ olarak görenlerin diğer evli çiftlere oranla daha mutlu oldukları tespit edildi. ABD merkezli OnePoll.com sitesindeki bir ankette ise evlilikte mutluluğun sırları belirlendi. Çıkan sonuçlar birbirlerine haftada en az 10 kez ‘seni seviyorum’ diyen çiftlerin evliliklerinin çok iyi olduğunu gösterdi. Seni seviyorum demenin yanı sıra sözlü şekilde teşekkür etmenin de mutluluğun anahtarı olduğu görüldü.

İNANÇLI

İNANÇLI OLMAK İŞE YARIYOR

Avrupa genelinde bir araştırma yapıldı. Çıkan sonuçlara göre inançlı olanların, inanmayanlara oranla daha mutlu oldukları belirlendi. Hatta dua edenlerin kendilerini çok daha güvende, huzurlu ve mutlu hissettikleri kaydedildi. Dolayısıyla sadece zor zamanlarımızda değil en mutlu anlarımızda da dua edebilmek yeterince rahatlamamızı sağlayacak. Hayatta kolay mutlu olmanın bir diğer yolu da sevdiklerimizi özellikle anne babalarımız sık ziyaret etmekte saklı. Bugün malum dünyanın en güzel günlerinden biri. Gidemesek de en azında annemizle güzel bir telefon görüşmesi yaparak hem annemizi hem de kendimizi mutlu edelim.

( @selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s