İşler robotlara emanet

MİLYONER1

“Önümüzdeki 30 yıl içinde robotlar, çalışanların yarısını işsiz bırakacak.”
“Robotlar, gelecekte insanları, hayvanat bahçelerindeki gibi kafeslere tıkabilir.”
“Yapay zeka, insanlığın sonunu getirecek.”

Birçok bilim insanı, metal dostlarımızla ilgili ürkütücü uyarılarda bulunuyor. Ciddi bir kesim ise, robotların gelecekte en büyük yardımcılarımız olacağını savunuyor. Teknoloji ve bilim dünyası tartışa dursun, robotlar hızla hayatımızın her alanına giriyor. Hatta Çin’de yeni bir akım başladı. Milyarderler artık robotlarını yanlarından ayırmıyor. Son olarak Wang Shi Chung, 8 insansı robotu ile alışverişe çıktı. Bütün ayak işlerini onlara yaptırdı.

A visitor asks a temple staff to give her chance to take picture with robot Xian'er which is placed in the main building of Longquan Buddhist temple for photograph, on the outskirts of Beijing

Çin’deki robot merakı bununla sınırlı değil. Budistler tapınaklarında metal keşişler bulunduruyor. Xian’er isimli keşiş, tapınağa gelenlerin sorularını yanıtlıyor.

anbot

Veya aileler yalnız çocuklarına robot kardeşler alıyor. Çinli güvenlik güçleri de boş durmuyor. Hafta içerisinde “RoboCop”larını tanıttılar. Çin Ulusal Güvenlik Üniversitesi’nin geliştirdiği AnBot, bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi. 1.49 metre uzunluğunda, 78 kilogram ağırlığında ve saatte 18 km hıza ulaşabiliyor. Görevi isyanları ve olayları bastırmak olacak. Üstelik silahı var. Ama neyse ki şimdilik uzaktan kontrol edilecek.

Jiajia

Tabii Çin’deki robot modasından bahsederken insana bire bir benzeyen ve ev işleri için tasarlanan Jiajia’yı atlamamak gerekiyor.

PULİTZER ALACAKLAR

Haberin başında belirttiğimiz gibi robotların, ileride ciddi bir işsizliğe neden olmasından endişe ediliyor. Taksi kullanmaları, restoranlarda yemek pişirmeleri, garsonluk yapmaları, balığa çıkmaları bekleniyor. Hatta banka işleri ve gazetecilik yapacakları öngörülüyor. Halihazırda zaten birçok gazete özel bir yazılım ile doğal felaket, adi suç veya spor müsabakalarına dair haberleri robot gazetecilere yazdırıyor. Teknoloji uzmanı Kris Hammond robot gazeteciler hakkında “Adım gibi eminin yakın zamanda Pulitzer alacaklar” diyor. Yeni dostlarımız ayrıca ameliyatlara da girecek. Yani canlarımızı onlara teslim edeceğiz. Aslından bu saydıklarımızın çoğu gerçekleşmeye başladı bile.

Gelin lafı çok uzatmadan fotoğraflarla robotların günümüzde nerelerde kullanıldıklarına bakalım:

A boy rides on a snow wagon towed by a robot dressed as a Teddy bear during the Ice and snow carnival at Taoranting park in Beijing
Güney Kore başta olmak üzere Asya’da oyuncak ayı görünümündeki robot oyuncaklar çocuklara arkadaşlık ediyor. (Foto: Reuters)

A doctor operates on a patient with a surgical robot in Hefei
Başta Çin olmak üzere birçok ülkede doktor robotlar ameliyat bile yapmaya başladı. (Foto: Reuters)

oceanone
Fransa’nın sualtındaki arkeolojik çalışmalarını artık Ocean One isimli dalgıç robot yapacak.  (Foto: AFP)

A robot named "Robovie-II" moves around a grocery store in Kyoto
Japonya’da yaşlılara ev işlerinde yardım etmesi için geliştirilen Robovie-II sıradan bir alışveriş gününde. (Foto: Reuters)

Brianna Lempesis, from San Diego, appears on a video screen on her "Beam" robot, while waiting in line to purchase an iPhone6S at the Apple Retail in Palo Alto,

Kaliforniya’da Brianna Lempesis isimli kadın yeni çıkan bir telefon modelini almak için sıraya Beam isimli robotunu koydu.

A robot, used by the German federal police, is seen in action during a security drill at Schoenefeld airport near Berlin

Almanya, Belçika, Fransa ve daha birçok Avrupa ülkesinde tehlikeli bomba arama görevlerini artık robotlar yapıyor. (Foto: Reuters)

The Jet Propulsion Lab team's RoboSimian robot turns a valve on a simulated disaster-response course during day one of the DARPA Robotics Challenge finals in Pomona
ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı DARPA’nın ürettiği robotlar, arama-kurtarma çalışmalarını yürütüyor. (Foto: Reuters)

A humanoid robot named "I-Fairy" acts as a witness at the wedding ceremony between Tomohiro Shibata and Satoko Inoue in Tokyo

 

Japonya’da I-Fairy isimli rahip robot, nikah kıyarken görülüyor. (Foto: Reuters)

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s