Para versem kankam olur musun?

En mutlu günlerimizden biridir düğünümüz. Bir ömür mutluluk için ‘evet’ diyeceğimiz an gelip çatmıştır.  Gelin ve damat, sevdiklerini yanında görmek ister. En yakın arkadaşlara ayrı bir görev düşer. Kızlar, gelinin çevresinden ayrılmaz. Damadın arkadaşları sanki kendileri evleniyormuş gibi sorumluluk içinde hareket eder. Sonuçta adetlere göre hepsine düşen çeşitli görevler olur. Ama herkes yakın arkadaş konusunda çok şanslı olamıyor. Özellikle büyük şehirlerde doğup büyüyenler düğünlerin de bile yalnız kalabiliyor. İşte bu çaresizliği gidermek için özel hizmetler sunan şirketler var.

Profesyonel nedimelerden veya paralı damat kankalarından bahsediyorum. Para karşılığında düğün boyunca sanki gelinin en yakın arkadaşıymış gibi davranıyorlar. New York’ta yaşayan Jen Glantz’in Kiralık Nedime şirketi bu hizmeti veriyor. Düğün organizasyonuna göre 300 dolardan 2 bin dolara kadar değişen ücretler karşılığında nedime oluyorlar.

Aslında sahte dostluk hizmeti sadece düğünlerde sunulmuyor. Profesyonel olarak ağlayanlar da var. İngiltere’de bulunan Kiralık Yas Tutucu şirketi cenazelere özel hizmetler sunuyor. Cenaze başına 70 dolar karşılığında sizi en kötü gününüzde yalnız bırakmıyorlar. Hatta cenaze sırasında en sevdiğini kaybeden biri gibi gözyaşlarına boğuluyorlar.

Veya kendinizi çok yalnız hissettiğinizde para karşılığında size sarılanlar var. ABD’li Samantha Hess’in mesleği profesyonel kucaklayıcı. Saati 80 dolar karşılığında yalnızlık çekenlere sarılıyor. Sıra dışı işlerle geçimini sağlayanlar bunlarla sınırlı değil. Gelin dünyanın dört bir yanındaki garip meslek dallarına kısaca göz atalım.

köpekmama

İYİ Kİ KÖPEKLER VAR

25 kilometrelik alana 100 bin köpeğin düştüğü ABD’de dört ayaklı dostlarımız çok iyi bir gelir kaynağı oluyor. ABD’li Matthew Osborn temizlik şirketlerine köpek pisliklerinin en kolay ve en iyi şekilde nasıl ortadan kaldıracağını öğreterek yüz binlerce dolar kazanıyor. Sörfün yaygın olduğu San Diego gibi kentlerde ise özel eğitmenler köşeyi dönmüş durumda. 500 ile 1000 dolar karşılığında köpeklere sörf yapmasını öğretiyorlar. Diğer taraftan köpeklerin mamalarını tadanlar var. Üstelik mama gurmeleri yılda 35 bin ile 70 bin dolar kazanıyorlar. Gerçi köpekler artık Türkiye’de de ciddi bir gelir kapısı. En az 100 TL karşılığında köpekleri saatlerce dışarıda gezdirenlerin sayısı giderek artıyor. Tabi İstanbul’da da oldukça popüler hale gelen kedi – köpek otellerini atlamamak gerekiyor.

sırabekleyiciler

SIRA BEKLEYİCİLER

Yeşilçam filmlerinin unutulmaz anlarındandır. Mavi Boncuk’taki gibi mesela. Kemal Sunal, Zeki Alasya ve diğer kahramanlarımız maç kuyruğunda bekler. Sonra el altından aldıkları paralarla tuttukları sıraları satarlar. Günümüzde sıra bekleyiciliği yükselen meslekler arasına girdi desek yeridir. Başkaları için sıra bekleyerek haftada 1000 dolar kazananların müşteri kitleleri teknoloji çılgınları, film ve konser aşıkları veya ucuzluk sevdalıları oluyor.  Örneğin yeni bir telefon modeli çıktığında profesyonel sıra bekleyicileri hemen devreye giriyor. Günler öncesinde mağaza önlerinde yerlerini alıyorlar ve sonra tuttukları yeri satıyorlar.

NEFES KOKUSU ÖLÇERLER

Cenaze işlemlerinin yakılarak gerçekleştirildiği toplumlarda insan küllerinden özel tasarımlar yapanlar da sıra dışı meslek erbaplarından bir diğeri. Birçok ülkede hizmet veren şirketler, müşterilerine sevdiklerinin küllerinden yaptıkları kolye veya bilekleri satıyor. Kişi böylece hayatını kaybeden yakınını istediği her yere yanında götürüyor. Bir de sakız, nane şekeri, diş macunu veya gargara suyu üreten şirketlerle çalışanlar var. Yaptıkları tek iş ürünleri test edip sokağa çıkmak. Ürünlerin nefes kokusunu engellemekte ne kadar etkili olduğunu ölçüyorlar.

tvizleyicisi

İŞLERİ TV İZLEMEK

Sabah uyandığınızda tek yapmanız gerekenin televizyon izlemek olduğunu düşünün. İşiniz bu yani. Evinizden dışarıya çıkmadan size haftada 400 ile 600 dolar arasında getirecek bir iş. Tek yapmanız gereken yayınlanan farklı programları ve haberleri takip etmek. Ardından çalıştığınız kanala yayınlayacaklarını programlarda veya haberlerde nasıl müzikler ve görseller kullanmaları gerektiğini söylemek.

Diğer taraftan Türkiye’de olduğu gibi, Avrupa’da da fal büyük ilgi görüyor. Kısmet kurabiyesi üreten fırınlar da nükteli fallar yazmaları için özel personel tutuyor. Genellikle ev hanımlarının başvurduğu işin getirisi çok iyi oluyor. Yılda 40 bin dolardan fazla kazanan bu kişiler, yazdıklarıyla kurabiyeleri yiyenlere umut dağıtıyor.

Bir diğer farklı meslek dalı ise yılan zehri çıkarıcılığı. Bu iş şimdiye kadar anlattıklarımızdan daha riskli. Ama getirisi de ona göre farklı. Çıngıraklı yılan veya kobralardan çıkarılan zehirler, panzehir olarak kullanılması için gramı 1000 dolar karşılığında hastanelere veya laboratuarlara satılıyor.

uzay

Saksafonun uzayda ne işi var!

İnsanoğlunun tuhaf işleri Dünya ile sınırlı kalmıyor. Her yıl milyarlarca dolar harcanan gökbilimi araştırmaları kapsamında uzaya şimdiye kadar birbirinden ilginç obje gönderildi. İşte astronotlar veya uzay araçları aracılığıyla Dünya dışı canlılara gönderdiğimiz bazı hediyeler:

 • Saksafon
 • Kuzu pirzola
 • Beatles Albümü
 • Annenin çocuğunu öperken çıkan ses
 • Koyun sürüsünün, okyanus dalgalarının, yağmur ve kalp atışı sesi
 • Uzay Yolu’nun yıldızı James Doohan’ın külleri
 • 3 boyutlu yazıcı
 • Pizza
 • Golf topu
 • İnsan organlarının röntgen çekimleri
 • İnsan DNA yapısının çizelgesi
 • Playboy dergisi
 • Yıldız Savaşları filmlerinde kullanılan ışın kılıçları
 • Dinozor kemikleri
 • Oyuncak Legolar

 

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s