Mucize kurtuluş hikayeleri

Bilim dünyası yıllardır ölümsüzlüğün peşinde. Şimdiye kadar sonsuzluğa ulaşmanın mümkün olacağına dair hiçbir somut kanıt bulunamadı. Ancak pes edilmiyor. En azından dünyada kalacağımız süre maksimuma çıkarılmaya çalışılıyor. Google’un kurduğu araştırma şirketi mesela; insan hayatını 500 yıla kadar uzatmak istiyor. “Ölümü öldüreceğiz” düşüncesiyle yola çıkan Google ekibinin projelerinin adı: Calico. 2045’ten sonra önemli gelişmeler elde edeceklerini savunuyorlar.  Rus milyarder Dmitri Itskov’in 2045 Girişimi isimli projesi de “alternatif ölümsüzlüğün” peşinde. Itskov, “30 yıl sonra beynimizin dijital kopyası olacak avatarların binlerce yıl yaşayabileceğini” söylüyor.  Diğer taraftan kısa süreliğine de olsa “ölümsüzlüğü” tadan mucize hayatlar yok değil.   İşte aylarca okyanusta kalıp ölümü yenenler veya enkaz altında ölen annesinden süt emerek hayata tutunan bebek ve dahası:

abd.jpg

66 GÜN SONRA SAĞ BULUNDU

Aslında dünyanın dört bir yanındaki “mucize hayatları” derleme fikri Louis Jordan’ın başına gelenlerden sonra aklıma geldi. ABD’li Jordan, bu ayın başında Kuzey Carolina sahilinin 320 kilometre açığında bulundu. Ters dönmüş teknesinin üzerinde bekliyordu. Gayet sağlıklı gözüküyordu. Ama karaya çıktıktan sonra yaşadıkları gün yüzüne çıktı. Anlattıklarına göre 66 gündür o şekilde kurtarılmayı beklemiş. Çiğ balık yemiş ve yağmur suyu içmiş. Jordan’ın kurtarıldığında çok sağlıklı gözükmesi ve sürekli gülmesi ise kafaları karıştırdı. Yalan söyleyip söylemediği ileriki günlerde ortaya çıkacak.

José Salvador Alvarenga

13 AY BOYUNCA ÇİĞ ET YEDİ

Meksikalı balıkçı Jose Salvador Alvarenga bir arkadaşıyla birlikte Büyük Okyanus’ta köpekbalığı avına çıkmıştı. Planlarına göre 10 gün denizde kalacaklardı. Ama işler ters gitti. Tekneleri teknik arıza nedeniyle bozuldu. Denizde sürüklenmeye başladılar. Kısa süre sonra yönlerini kaybettiler. Arkadaşı çok dayanamadı ve birkaç gün sonra öldü. Alvarenga ise 13 ay sonra karaya ulaştı. Çiğ şekilde balık, kuş ve kaplumbağa yediğini, idrarı ile kaplumbağa kanını içtiğini anlattı. Mucize balıkçının hikayesine ilk başta kimse inanmadı. Ama geçen yıl yalan makinesinde teste tabi tutuldu Alvatenga. Anlattıklarının doğru olduğu ortaya çıktı.

halep

AĞLAMASI SAYESİNDE ENKAZDAN ÇIKTI 

Kan ve gözyaşı ülkesi Suriye…  Rejimin uçakları ölüm yağdırıyor her gün. Yaşanan en küçük mucize bile milyonlara umut oluyor burada. 2 aylık bebek Mahmud Ibildi’nin yaşadıkları hala hafızalarda. Geçen yıl Halep’teki evlerine bomba isabet etti. Enkaz altında kaldı minik vücudu. Umutlar kesilmişti. 1 gün geçmişti çünkü. Ama Mahmud’un ağlama sesi yükseldi bir anda. Halep Sivil Savunma ekipleri, hemen kazmaya başladı betonları. Canlıydı Mahmud. Hemen annesine götürüldü. Bu kez sevinç gözyaşlarındaydı sıra…

tren

5 GÜN ÖLEN ANNESİNDEN SÜT EMDİ

Güvenlik tedbirlerinin yetersizliği, makinistlerin eğitimsiz olması, rayların eskiliği ve daha birçok etken… Tüm bunlar bir araya geldiğinde facialar kaçınılmaz oluyor Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde. Geçen yıl 78 kişinin öldüğü bir tren kazası daha yaşandı. Canlı arama çalışmaları bittikten sonra enkazı kaldırmak için ekipler vagonların başındaydı. Kazanın ardından 5 gün geçmişti. Rayların arasında bir cansız beden daha bulundu. Kadındı. Ve mucize o an ortaya çıktı. Koynunda bir bebek vardı. Ölen annesinin memesindeydi dudakları. 5 gün boyunca bu şekilde süt emerek hayatta kalmıştı.

kolom

BUZ KOVASINDA 48 SAAT

En sıra dışı kurtuluş hikayeleri genellikle maviliklerde yaşanıyor. Solano Salazar’ın başına geleni beyaz perdede izlesek “abartmışlar” deriz herhalde. Kolombiyalı balıkçı Salazar’ın teknesi alabora oldu. Pasifik Okyanusu’nun ortasında tek başına kaldı. Saatlerce yüzdükten sonra karşısına bir buz kovası çıktı. Hemen sarıldı kovaya. Tam iki gün boyunca aç ve susuz sürüklendi. Ama şanslıydı. Sahil güvenlik ekipleri susuzluktan ölmek üzereyken buldu Salazar’ı. Kısa süre sonra sağlığına kavuştu şanslı balıkçı.

uçak

UÇAK ÇAPRTI ÖLMEDİ

Günlerce süren bekleyişlerin ardından gelen kurtarılmalar kadar, anlık yaşanan mucizeler de insanı şaşkına çeviriyor. Hindistan’ın Barmer şehrinde yaşayan 26 yaşındaki Loon Singh motosikletiyle işine gidiyordu. Şiddetli bir patlama sesi duydu. Daha gözünü açıp kapatamadan olanlar oldu. Bölgede uçuş yapan MİG-27 model savaş uçağı yere çakılmıştı. Uçaktan kopan dev bir parça Singh’in motosikletine isabet etti. Vücudu yanan Singh, sağ kurtuldu.

ABD’de meydana gelen bir olayda ise Lynsey Horne’nun üzerinden tren geçti. 22 yaşındaki kadın, içkiyi fazla kaçırınca tren raylarında uyuya kaldı. Derin uykusundayken tren son sürat üzerinden geçti. Ama hayat Horne bir şans daha verdi ve hayatta kaldı. Henüz 22 aylık olan Gardell Martin isimli çocuk da ABD’nin Pennyslvania eyaletinde bulunan Mifflinburg kentinde oynarken buz tutmuş dereye düştü. Bulunduğunda nabzı atmıyor ve nefes almıyordu. Ama sağlık ekipleri pes etmedi. Tam 101 dakika suni teneffüs uygulandı ve yaramaz Martin kurtarıldı.

deprem.jpg

MASANIN ALTINDA GEÇEN 11 GÜN

Haiti’de, 12 Ocak 2010 tarihinde gerçekleşen depremde, resmi rakamlara göre 120 bin kişi hayatını kaybetti. Arama-kurtarma ekipleri, çalışmalar resmen durdurduktan ve ülkelerine dönmek üzere havaalanlarına yöneldikten saatler sonra ümit verici bir haber aldı. 22 yaşındaki Exantus Jean-Pierre’in ağabeyi, kaldığı otel binasında kardeşini aramaya devam etmiş ve kardeşinin sesini duyduğunu iddia etmişti. Havaalanından geri dönen ekipler saatler süren çalışmalarından ardından, depremden tam 11 gün sonra Jean-Pierre’e ulaşmayı başardı. Kola ve kurabiyeyle yaşama tutunan genç adam, depremden sonraki 11 günü bir masanın altında oluşan boşlukta sırt üstü yatarak geçirmişti.

otistik

OTİSTİK ÇOCUK 4 GÜN SONRA BULUNDU

Saklambaç oynamayı çok seven 11 yaşındaki Luke Shambrook isimli otizm hastası çocuk, sevenlerine 4 gün boyunca cehennemi yaşattı. Avustralya’da iki hafta yaşanan olayda Shambrook, ailesiyle kamp yaptıkları ormanda bir anda ortadan kayboldu. Yakınları oyun oynadığını bildikleri için ilk başta endişelenmedi. Ama saatler hızla geçti. Hava karardı. Hatta aradan 4 gün geçti. Shambrook kaybolmuştu. Sonra bir mucize oldu. Çalılıkların arasında yürürken bulundu. Hemen hastaneye kaldırıldı. Susuzluktan ölmek üzereydi. Şimdilerde sağlığı çok iyi. Ama rahatsızlığı nedeniyle tam konuşamadığı için Shambrook’un 4 gün boyunca nasıl hayatta kaldığı hiçbir zaman öğrenilemeyecek.

(@selcukerenn)

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s