Eyvah kara kedi gördüm

“Kapı eşiğinde su içilmez”, “Ayakkabı ters bırakılmaz”, “Geceleri tırnak kesilmez”, “Kara kedi önünden geçerse saçını çekmelisin”, “Bebek emeklerse misafir gelir”, “Gökkuşağının altından geçen erkek kıza dönüşür”, “Kolları bağlama, kısmetin kapanır”… Zengin bir batıl inanç kültürümüzün olduğu kesin. Yalnız değiliz aslında. Bütün ülkelerde tıpkı bizim gibi olur olmadık şeylere inanılıyor. Hatta birçok batıl inanca, birbirinden çok farklı kültürlere sahip iki ülkede de inanılabiliyor. Gelin kısa bir dünya turu ile farklı coğrafyalardaki en ilginç inanışlara göz atalım:

portekiz

PORTEKİZ
Popun Kralı Michael Jackson’ın efsane ay yürüyüşünün ilgi görmediği tek ülke Portekiz. Bunun nedeni, Portekizlilerin geri geri yürümenin kötü şansa yol açacağını düşünmesi.

HOLLANDA
‘da birilerinin masasına oturursanız sakın şarkı söylemeyin. Yemekte söylenen şarkıya şeytanın eşlik ettiğini düşünüyorlar. Bir de ‘da halk, kötü şans getireceğini düşündükleri için komşularına tuzluk ödünç vermiyor.

çin

ÇİN
Çinliler için dört rakamı direkt olarak ölüm anlamına geliyor. Bunun nedeni ikisinin de yazılımının aynı olması. Ama Çinliler dörde o kadar takmış durumda ki birçok asansörde dört yazılmıyor.

RUANDA
Ruandalı kadınlar, yüzlerinde sakal çıkmasın diye keçi eti yemiyor.

ALMANYA
Su dolu bardakla şerefe yapmak, ortamdaki herkesin ölmesini istemek olarak algılanıyor.

mısır
MISIR
‘da halk, makası açık bırakmanın kötü şans getireceğine inanıyor. Mısır’da ayrıca baykuş görmek veya ötüşünü duymak iyiye yorulmaz.

İNGİLTERE
Kara kedi gören İngilizler günlerinin çok kötü geçeceğine inanıyor. İngilizler tek başına bir saksağan gördüklerinde ise uğursuzluğu def etmek için tahtaya vuruyor.

JAPONYA
Japonlar bir mezarın yanından geçiyorlarsa, muhakkak baş parmaklarının avuçlarının içerisine doğru sıkıştırıyor. Böylece anne babalarının ölümlerinin önüne geçtiklerini söylüyorlar. Japonlar ayrıca, pirinç kaselerinin içine talihsizliğe yol açmasın diye yemek çubuklarını dik şekilde bırakmıyor. Okunuşu Japonca’da işkence kelimesi ile benzediği için 9 rakamı da halk arasında pek sevilmez.

FRANSA
Eğer bir Fransız, sol ayağı ile köpek pisliğine basarsa, gününün iyi geçeceğini düşünüyor. Ama sağ ayak ile basılırsa, her şeyin kötü gideceğine inanıyorlar.

LİTVANYA
Litvanya’da bir eve misafir olursanız, sakın ola ki ıslık çalmayın. Litvanya toplumuna göre ev içinde ıslık çalmak kötülük saçan şeytanı davet etmekten başka bir şey değil.

TÜRKİYE
Yabancı haber kaynaklarında farklı ülkelerdeki batıl inançlar tanıtılırken, Türkiye’den genellikle geceleri sakız çiğnemenin uğursuzluğuna işaret ediliyor.

güney kore

GÜNEY KORE
Güney Kore’de kimse vantilatörün karşısında uyumuyor. Vantilatör çalışırken gözlerini kapatanın boğularak öleceğine kanaat getirmişler.

SIRBİSTAN
Biz de gidenin arkasından tez dönsün diye su dökülür. Sırbistan’da birisinin arkasından su dökmenin giden kişiye iyi şans getireceği düşünülüyor.

HİNDİSTAN
Tam güneş tutulması gerçekleştiği zamanlarda Hintliler evlerine kapanıyor. O vakitlerde güneş ışınlarının zehir saçtığını savunuyorlar. Hintliler ayrıca salı günleri saç kesmenin uğursuzluk getirdiğine inanıyor.

BREZİLYA
Cüzdanını düşüren bir Brezilyalı hayatının geri kalanını yoksul biri olarak geçireceğini düşünür. Brezilyalılar ayrıca bolluk ve bereket için genellikle evlerinin köşelerine tuz döker veya yılbaşı akşamı yedi adet nar tanesi çiğneyerek yeni yılda cüzdanlarının dolu olmasını umar.

RUSYA
Ruslar arabalarının üzerine kuş pislediğinde zengin olacaklarına inanıyor. Rusya’da ayrıca çiftler birbirlerine sarı çiçek vermiyor. Sarı çiçek ihanet olarak görülüyor.

İSPANYA
İspanyollar yılbaşı günü tek salkımda asılı olan 12 üzümü yiyerek yeni yılda 12 aylarının da çok iyi geçeceğine inanıyor. İspanya’da halk kapıdan içeriye sol ayakla girmenin de kötü şans getirdiğini düşünüyor.

İSVEÇ
İsveçliler üzerinde K harfi olan rögar kapağına bastıklarında aşık olacaklarını düşünüyor, diğer taraftan üzerinde A yazan rögara basmanın kalp kırıklığına yol açacağı söyleniyor.

ABD
ABD
Amerikalılar, yolda yürürken bir çatlağa, annelerinin belleri kırılmasın diye basmaz. Bazı eyaletlerde ayrıca, evlere cadı pencereleri yapılıyor. Cadıların süpürgeleriyle giremeyecekleri düşünülerek camlar eğik şekilde tasarlanıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s