Dünya dönüyor, sen ne dersen de

Uzun bir süredir dünya basının ana gündem maddesi aynı aslında: Terör. Sadece bölgemizin veya Avrupa’nın sorunu olmaktan çoktan çıktı. ABD’den Çin’e kadar her ülke tetikte. Birçok ülke ayrıca birbirinden farklı iç meseleleriyle boğuşuyor: İşsizlik, göçmenler, aşırı sağın yükselişi, çevre kirliliği ve dahası… Ancak kanlı terör eylemleri ve diğer krizlerin gölgesinde hayat bir yandan da kaldığı yerden devam ediyor. İşte biz de dünyanın dört bir yanından farklı hikayeleri toplayarak dünyanın hala normal olduğunu göstermek istedik.
oyuncakktüphane
Park yoksa, oyuncak kütüphaneleri var

İtalya’nın her bir köşesi tarih kokan kentlerinden Floransa’da yaşayanlar çocuklar, vakitlerinin büyük kısmını oyuncak kütüphanelerinde geçiriyor. Kentte turistler için gezecek birçok yer olsa da küçükler için oyun parkı pek bulunmuyor. Yetkililer, çocukların oyun ihtiyaçlarını gidermek için çareyi kapalı alanlarda buldu. Kentin birçok noktasında bulunan ve kent sakinlerinin ‘oyuncak kütüphaneleri’ dediği merkezlerde çocuklar gönüllerince eğlenebiliyor. Ücretsiz olan kapalı mekan oyun parklarındaki tek kural, ebeveynlerin çocuklarının yanlarında durmaları.

filistinçocuklar
Bir diğer park haberi de İsrail işgalinin en sert şekilde görüldüğü Filistin topraklarının başında gelen El Halil şehrinden. 53 yaşındaki Zeliha Muhtesab isimli Filistinli kadın, çocuklar silahların gölgesinde büyümesin diye kollarını sıvadı. Onlarca çocuk, Muhtesab’ın ücretsiz şekilde hizmet verdiği oyun parkında rahat rahat oynuyor. Çocuklar, oyun oynamanın dışında ayrıca, El Halil’de Filistinliler ile İsraillileri ayıran dev beton duvarları diledikleri gibi boyayarak yaşadıkları çevreyi güzelleştiriyor.

japonya3

Giden gider, kalan kuklalar bizimdir

Sıcakkanlı ve dürüst oldukları kadar aslında oldukça farklı bir hayat felsefesine sahip Japonlar. Sıra dışı alışkanlıkları çok fazla. İşte onlardan birisi. Ülkenin güneyindeki Nagoro köyünde insanlarla birlikte kuklalar yaşıyor. Birkaç yıl öncesine kadar nüfusu 200’ü geçen köyde artık sadece 35 kişi yaşıyor. Köyün yaşlıları hayatlarını kaybetti. Gençlerin ciddi bir kısmı kentlere taşındı. Nagoro’yı terk etmeyenler ise okulu, durakları, restoranları ve çiftlikleri kendi başlarına dolduramayınca hayatlarına kuklaları sokmaya başladı. Artık köyün dört bir yanında insan boyutunda ve geleneksel şekilde giydirilmiş kuklalar var. Köy sakinleri, kuklalar sayesinde hem gidenleri hatırladıklarını hem de yalnızlıklarını unuttuklarını söylüyor.
alaskaapartman
Tüm kasaba aynı çatı altında yaşıyor
Herkesin isminizi hatta rutin alışkanlıklarınızın bile tamamını bildiği bir kasaba düşünün. İşte ABD’nin Alaska eyaletindeki Whittier kasabasında hayat tam da böyle aslında. 200 kişinin yaşadığı kasaba tüm sakinler, 14 katlı olan tek bir apartmanda toplanmış durumda. Hatta kasabanın marketi, barı, eczanesi, sineması ve okulu da apartmanın altında. Whittier halkı, bu sayede her daim metrelerce karın ve şiddetli rüzgarın olduğu kasabalarında daha huzurlu ve güven içinde yaşadıklarını söylüyor.

fransaBBG
‘Biri bizi gözetlemesin’ isyanı

Burası Fransa Rivierası’ndaki Mandelieu-la-Napoule kenti. Fransa’da suç oranının neredeyse sıfır olduğu ender kentlerden biri. Mimoza ağaçları, güneşi, zenginleri ve bahçe partileriyle ünlü bu kentte 22 bin kişi yaşıyor. Kent sakinleri hallerinden çok memnundu. Ama yetkililerin aldığı bir karar ortalığı karıştırdı. Kötü park edenleri, köpeklerinin pisliklerini temizlemeyenleri ve yere çöp atanları uyarmak için hopörler sistemleri kurulacak. Yetkililer, kenti santim santim kameralarla izleyecek. Böylece yere çöp atan veye trafik kuralları ihlal edenler hemen uyarılacak. Belediye yetkilileri, hem kentin daha yaşanabilir olması hem de bütçe tasarrufu için projeyi hayata geçireceklerini söylüyor. Köpek dışkılarını temizleme makinelerinin her yıl 130 bin Euro maliyeti olduğunu belirten yetkililer, kamera ve hopörler sisteminin daha ucuza geleceğini savunuyor. Projeye karşı çıkanlar ise kentin koca bir Biri Bizi Gözetliyor evine döneceğini ve bu nedenle kişisel haklarının ihlal edileceğini dile getiriyor.

kansergüzellik
Güzellik kanserin ötesindedir
Her yıl yaklaşık 15 milyon kişi maalesef kanser olduğunu öğreniyor. Joanna Wiszniewska ve Jolanta Wiewiora isimli kardeşler de acımasız hastalığa yakalananlardandı. İkisi kanseri yendi. Ama hayatlarına eskisi gibi devam etme niyetleri yoktu. Ülkeleri Polonya’daki kanser hastalarına destek olmak istiyorlardı. Sahil kenti Szczecin’de bir güzellik salonu açtılar. Müşterileri kansere yakalananlar kadınlar. Tecrübelerini paylaşıyorlar müşterileriyle. Kanserin soluk yüzüne rağmen, doya doya aynaya bakmaları gerektiğini anlatıyorlar. Bu yüzden sloganları ‘Güzellik kanserin ötesinde…’

casper
Kanserli hastalara yardım eden biri daha var. İsmi Casper. Çocukluğumuzun kahramanı sevimli hayalet Casper gibi yani. Tek farkları birinin hayalet, diğerinin robot olması. Portekiz’in başkenti Lizbon’daki hastaneleri gezdirilen Casper, kanser tedavisi gören çocuklara moral veriyor.
artur
Arthur bu kez kitabı için yolculuğa çıkıyor

Arthur’u sanırım herkes hatırlıyor. Hani şu iki yıl önce Ekvator’daki Serüven Yarışı Dünya Kupası’nda çıkmıştı ortaya. Kendisine yemek veren İsveç takımı ile kilometrelerce yürümüş, dağları tırmanmış, nehirleri aşmıştı. Ardından sporcular tarafından İsveç’e götürülmüştü. Arthur’un yolculuğunun anlatıldığı kitabının İngilizce versiyonu 19 Mayıs’ta raflarda olacak. Cesur köpek de kendisini sahiplenen İsveçli sporcu Mikael Lindnord ile birlikte kitabının tanıtımı için ülke ülke gezecek.

yeni zelanda
Tüm vatandaşlara sabit maaş geliyor

Çalışan ya da işsiz tüm vatandaşlarına düzenli maaş bağlama projesi hızla yayılıyor. İlk olarak Finlandiya’da gündeme gelen uygulamayı Kanada, Hollanda ve İsviçre de hayata geçirmek için kolları sıvamıştı. Son olarak Yeni Zelanda, tüm vatandaşlarına aylık 800 euro sabit maaş vermeyi planlıyor. Dört ülkenin de amacı ortak. Ülkelerindeki işsizliği bu sayede yenebileceklerini savunuyorlar. Yani halk arasında yaygın olan “çalışmadan paramı alırım” mantığını tarihe gömmek istiyorlar. Projeyi destekleyenler ayrıca, işsiz kalan birisinin devlet maaşını alma sürecinin uzun bir bürokrasiden geçtiğini ve bu zaman içerisinde kişilerin maddi sıkıntılarla kaldığına dikkat çekiyor. Ekonomistlere göre herkesi sabit maaşa bağlama projesini ilk olarak büyük ihtimalle Yeni Zelanda uygulamaya başlayacak.

 

kenyalıkadın
Saçları sayesinde üne kavuştu

Size sıradan gelen bir fotoğrafın, bir anda tüm dünyaya yayılma ihtimali artık çok yüksek. Sosyal ağlar sayesinde bir bakmışsınız fotoğrafınız, dünyanın öbür ucundaki bir kişinin diline dolanabilir. Kenyalı Sevelyn Gat isimli kadın mesela. Kendisini fotoşopla dünya turu yapmış gibi gösteren fotoğraflar paylaştı. Ardından internet vatandaşları da yine fotoşop yöntemi ile Gat’ı daha fazla ülkeye götürdü. En sonunda bir işadamı çıktı ve Gat’ın hayalini gerçekleştirmek için gerekli parayı vereceğini söyledi.

uyuyastajyer

Diğer bir örnek Kanada’da yaşandı. İlk iş gününde koltuğunda uyuyakalan bir genç uyandığı tüm dünyanın tanıdığı biri oldu. İş arkadaşlarının uyurken arkasında çektiği selfie, hızla yayıldı ve uyuyan gencin yüzü birçok fotoğrafa yerleştirildi.

saçlıkız

Hafta içerisinde ise ABD’li minik kız saçları sayesinde daha iki aylıkken şöhreti yakaladı. Dave ve Mackenzie Kaplan çifti, kızları Isabelle’nin masum bir anını paylaştı. Ancak Isabelle saçlarının gürlüğü bir anda sosyal medyada en çok konuşulan konulardan biri haline dönüştü.

ÇİN

1 erkeğe 3 kız düşüyor

Çin’in Guangdong eyaletinde bulunan Dongguan kenti, aslında tam bir teknoloji yuvası. Dünyaca ünlü telefon markalarının fabrikaları bu kentte bulunuyor. Şirketler, erkekleri ‘güvenilmez’ buldukları için genellikle fabrikalarında kadınları çalıştırıyor. Bu nedenle kent adeta kız kaynıyor. Yapılan nüfus araştırmasına göre Dongguan’da 89 erkeğe 100 kadın denk geliyor. Kentte yaşayan Li Bin isimli fabrika işçisi Dongguan’daki yaşamlarını “Burada kız arkadaşı bulmak, iş bulmaktan çok daha kolay. Benim mesela 3 kız arkadaşım var” sözleriyle anlatıyor.

çinköy

Tabi dünyanın en kalabalık ülkesi olunca sıra dışı hikayeler bitmiyor. Hava kirliliğinin bir türlü engellenemediği Çin’de köylüler, şehirlerden gelen turistlere torbalar içinde temiz hava satmaya başladı.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s