Pazarlamacı başkan adayı

giriş.jpg

“Eğer başkan olursa, Özgürlük Heykeli Fransa’ya geri yüzecek”, “O seçilirse, hepimizin göç etmesi için NASA, Mars’ta hayat bulma olayını hızlandırır”, “O’nun başkanlığında, Kanada, ABD’lileri önlemek için sınıra duvar çekmek zorunda kalacak…” Sosyal medya kullanıcıları solaryumlu, botokslu, boyalı saçlı Trump’ın başkan olması durumunda neler olacağını yukarıda sözlerle özetliyor. Siyasiler, iş adamları, teknoloji şirketlerinin patronları hatta partisi Cumhuriyetçiler’in üst kadrosu bile onun Beyaz Saray’a çıkmasını engellemeye çalışıyor.

SEÇMENE ‘AHMAK’ DEDİ
Ancak Trump’ın yükselişi engellenemiyor. Halihazırda, Cumhuriyetçiler’in en güçlü ismi. Başkan adayının belirlendiği ön seçimlerde birinci sırada geliyor. Birçoğuna göre 15 Mart’taki önseçimlerin ardından adaylığını garantileyecek. Yani Demokratlar’ın adayı olmasına kesin gözüyle bakılan Hillary Clinton’ın rakibi olacak. “Meksika sınırına duvar örelim”, “Siyahi göstericiler iğrenç”, “Suriyeli göçmenleri geri gönderelim”, “Müslümanları ülkeye almayalım” gibi sözlerin mimarı olan veya engelli muhabir ile dalga geçen Trump’ın başkanlık hayalleri çok eskilere dayanıyor. 1987’den beri Beyaz Saray’a çıkmak istediğini söylüyor. 2000 yılında Reform Partisi’nden aday dahi oldu.

BEYAZLAR AZINLIK OLACAK
2008’de ismi siyasette daha fazla konuşulmaya başlandı. Obama’nın ABD’de doğmadığını iddia etmeye başladı. Haziran 2015’te aday adaylığını resmen ilan etti: “Amerikan başkanlığı için yarışıyorum ve ülkemizi tekrar harika bir yer haline dönüştüreceğiz.” Kendisine “dindar ve en militarist kişi” diyen Trump, slogan olarak ABD’yi yeniden büyük bir devlet yapma vaadini seçti. Daha önce Demokratlar’ın da kapısını zorlamıştı. Bu kez yarış için Cumhuriyetçi Parti’yi tercih etti. Çok geçmeden 1998’de söylediği iddia edilen “Başkanlığa adaylığımı koyacak olsaydım, yarışa Cumhuriyetçi Parti’den girerdim. Ülkedeki en ahmak seçmenler onlar” sözleri ortaya çıktı.

Uzmanlara göre Trump’ın popülerliğinin ardında ABD’lilerin açıkça söyleyemediklerini pat diye söylemesi var. “11 Eylül yaşandığında ABD’deki Müslümanlar sevindi”, “Bütün camiler ve Müslümanlar sürekli incelenmeli”, “Meksikalılar tecavüzcü” gibi sözleri seçmende büyük etki yarattı.

Diğer adaylar birçok konuya girmeye çekinirken, Trump’ın her konuya verecek çok basit ve sert cevabının olmasının halkta olumlu etki yaptığı söyleniyor. “Küresel ısınma sıradan bir meteoroloji olayı” diyerek büyük destek toplaması örnek olarak gösteriliyor. Ayrıca herhangi bir müdahale edilmemesi halinde 2044 yılında ABD’de ilk kez beyazların azınlık durumuna düşecek olmasını çok iyi kullanıyor. Bu nedenle sürekli göçmenleri, siyahileri ve Müslümanları hedef alıyor. ABD nüfusunun büyük kısmının göçmenlerden gerçekten nefret ettiğinin çok iyi farkında. Televizyon geçmişi olması nedeniyle halkın karşısına çıktığında hangi düşünceleri nasıl satması gerektiğini iyi biliyor. Ticaret hayatındaki başarısını ABD ekonomisine yansıtacağına dair halka sözler veriyor. Trump’ı destekleyenlerin büyük çoğunluğu ekonomilerinin göçmenler nedeniyle kötüye gittiğini düşünüyor.

PARASI İÇİN EVLENDİLER
Göçmenleri bu kadar hedef alan Trump’ın büyükbabası ve büyükannesi 1855’te Almanya’dan ABD’ye göç etti. Zengin bir ailenin 4 çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. 13 yaşındayken, uygunsuz davranışlarından dolayı okulundan uzaklaştırıldı. Üniversiteye kadar askeri okulda okudu. Mezuniyetinden sonra babasının emlak yatırımı şirketinde işe başladı. Ağabeyi alkol problemi nedeniyle erken yaşta öldü. Diğer kardeşi pilot oldu. Böylece işlerin başına geçti. Şirketin değerini kısa süre içerde katlamayı başardı. Ticari sırrı yaptığı gökdelenler, oteller ve kumarhaneler olarak görüldü. Forbes dergisine göre kişisel serveti 4 milyar dolar. Ancak Trump her fırzatta 10 milyar doları olduğunu söylüyor.

Emlak yatırımlarının yanında, kravattan şişe sulara kadar her şeyin satıldığı bir perakende markasının sahibi. Tabii bir de televizyon dünyası var. 1996’dan 2015’e kadar Kainat Güzellik Yarışması ile ABD Güzellik Yarışması’nın hakları ona aitti. Ayrıca 14 sezon boyunca The Apprentice isimli bir televizyon programını sundu. Başkanlık adaylığı kesinleşince televizyon dünyasından çekildi. 1987’de çıkardığı Trump: The Art of the Deal adlı ilk kitabı en çok satanlar listesinde uzun süre zirvede kaldı. Daha başkanlık yarışı öncesinde ABD’nin popüler milyarderiydi yani.

Trump, 3 kez evlendi. İlk eşi Çek Cumhuriyetli atlet ve model olan Ivana’ydı. Üç çocukları oldu. 1990’da boşandılar. Uzun süre eşine şiddet uyguladığı konuşuldu. Yüklü miktarda nafaka ödemesiyle iddialar bir anda kesildi. İkinci eşi oyuncu Marla Maples ile 1993’te evlendi. Boşandıklarında bir kızları vardı. Trump mevcut eşi Melania Knauss ile 2005’te evlendi. Slovenyalı eski manken olan Knauss ile 9 yaşında bir çocukları var. Geleceğin First Lady adayı 45 yaşındaki Knauss için “Donald Trump ile parası için evlendi” deniyor.

(@selcukerennn)

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s