Kara kıtanın kara yazgısı

dunyaraporu

giriş

Dünya, terör saldırılarına odaklanmış durumda. Haziran ayında Tunus kumsalında 37 kişi öldürüldü. 10 Ekim günü Ankara’da 102 vatandaşımızı kaybettik. 31 Ekim’de Rus yolcu uçağının Mısır’da düşürülmesiyle 224 kişi yaşamını yitirdi. 13 Kasım gecesi Paris sokakları 130 kişiye mezar oldu. 1 hafta sonra hedef bu kez Mali’deki oteldi: 27 kişi hayatını kaybetti. Aralık ayı ABD’de bir karı-kocanın sosyal hizmet binasında 14 kişiyi öldürmesiyle başladı. Hemen ardından 2 kişinin yaralandığı İngiltere’de metrodaki eylem gerçekleştirildi.

Güvenlik riski, 2011’den beri çözülemeyen Suriye krizine bağlı olarak hızla dünyaya yayılıyor. Büyük ülkeler, Suriye ve Irak’taki terör örgütü “DAEŞ’i bitirmek” için askeri ve siyasi yoğun mesai harcıyor. Bu çabaların ne kadar işe yaradığı tartışılırken, 13 ülke Suriye’de hava saldırıları düzenliyor. Tam bu noktada 13 ülkenin de amacının farklı olduğunu unutmamamız gerekiyor.

Kimine göre Suriye ve Irak, üçe bölünmeden kriz bitmeyecek. Bazısı Ortadoğu’nun Suudi Arabistan ve İran arasında pay edildiğini savunuyor. Türkiye’yi masadan uzaklaştırmak için Batı ve Rusya’nın…

View original post 1.889 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s