İsrail ordusuna 33 milyon dolar topladılar

ilk

Bevery Hills. Yani ABD’nin Holywood yıldızlarıyla ünlü kenti. Burası birçok ödül törenine veya eğlenceye ev sahipliği yapmasıyla tanınıyor. Kısa bir süre önce Bevery Hills’de yine büyük bir organizasyon vardı. Arnold Schwarzenegger ve Sylvester Stallone gibi isimler davetliler arasındaydı.

Ünlülerin dışında bin 200 özel davetli katıldı geceye. Yüzler gülüyordu. Hatta basına yansıyan fotoğraflara göre davetliler oldukça gururluydu. Aslında bu etkinlik her yıl geleneksel olarak düzenleniyor. Organize edenlerse ABD’de yaşayan İsrailli işadamları.

Tek amaçları var: İsrail ordusuna maddi destek sağlamak. Bu yıl bağış rekoru kırdılar, tabi bunda Arnold Schwarzenegger ve Sylvester Stallone’un etkisi büyük oldu.

Oynadıkları filmlerde yüzlerce kişiyi öldürmeleriyle ünlü olan Arnold Schwarzenegger ve Sylvester Stallone daha önce de  İsrail’in Gazze saldırılarını haklı bulmuştu. Şimdi de namı değer Rambo ve Terminatör İsrail ordusu için milyonlarca dolar toplanmasına yardımcı oldu. İsrail ordusunun dostları isimli geceye bu ikilinin dışında Hollywood ve müzik dünyasından  Ricky Martin, David Foster ve Pamela Anderson gibi isimler de katıldı.

Etkinliğin ardından İsrail ordusuna verilmek üzere 33 milyon dolar yardım toplandı. Tabi ki en yüksek miktardaki bağışları İsrailli iş adamları yaptı. Ünlülerin yaptıkları bağışların miktarı açıklanmadı.

Gecenin onur konukları İsrailli askerler oldu. Gazze Şeridi’ne yönelik düzenlenen Koruyucu Hat isimli saldırılara katılan 16 İsrail askeri gecede hazır bulundu.

İsrail basınına göre söz konusu askerlerinin hepsi 50 gün süren kanlı Gazze saldırıları boyunca çok kritik rol üstlenmişti.

Gecenin kazananı tabi ki yine İsrail ordusu oldu. Aslında ABD Savunma Bakanlığı’nın en fazla para ve mühimmat desteği yaptığı yabancı ülke İsrail. Diğer taraftan İsrail ordusu ülke nüfusuna oranla en fazla silah satan ülkeler sıralamasında birinci sırasında. Yani oldukça zengin bir ordu.

giriş

Tabi İsrail ordusu zenginliğinin ve silah satmasının yanında katliamları da ünlü.

Örneğin İsrail, geçtiğimiz 26 Ağustos’ta son bulan Gazze saldırılarında 2 bin 143 Filistinliyi öldürdü. Ölenlerin yüzde 80 siviller oldu. Hatta bunların 513’ü çocuktu. Arnold Schwarzenegger ve Sylvester Stallone gibi isimlerin İsrail ordusuna yaptıkları bu para yardımın ardından “Beyaz perdede öldürenlerle gerçek hayatta öldürenler aynı çatı altında toplanıyor” yorumları yapıldı. Rambo da sonuçta filmlerinde tek başına yaklaşık 200 kişiyi öldürmüştü.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s