Savaşın maliyeti 35 milyar dolar

ana.jpg

Suriye savaşı 5 yıldır devam ediyor. Şimdiye kadar yaklaşık 300 bin kişi hayatını kaybetti. 11 milyon kişi de evinden oldu. IŞİD yüzünden de binlerce kişi hayatını kaybetmeye devam ediyor.

Suriye savaşı ve IŞİD’in bölgemize bıraktığı bir de ekonomik yıkıntı var. Dünya Bankası’nın verilerine göre savaşın Ortadoğu’ya maliyeti tam 35 milyar dolar oldu.

Dünya Bankası tarafından hazırlanan “Suriye savaşı ve IŞİD’in yayılmasının ekonomik etkili” isimli rapor; Suriye, Irak, Türkiye, Mısır, Lübnan ve Ürdün’ü kapsadı.

Raporda 5 yıl öncesine kadar bölgede başarılı bir ekonomik entegrasyona doğru gidişin olduğu hatırlatıldı. Ancak şimdilerde Suriye’de kişi başına düşen milli gelir yüzde 16, Irak’ta yüzde 14 ve Lübnan’da yüzde 11 azaldı.

Savaş ve IŞİD nedeniyle Mısır ve Irak’ın potansiyel ihracat zararı ülke başına 600 milyon dolar oldu. Rapora göre yaşananlardan en büyük ekonomik zararı ise Türkiye gördü. Türkiye, diğer ülkelere göre daha büyük olduğu için ticaret kaybı 1.6 milyar dolara kadar ulaştı.

Dünya Bankası’nın raporunda Türkiye, Lübnan ve Ürdün’deki sığınmacılara harcanan paralar savaşın maliyetine eklenmedi. Elena Ianchovichina ve Maros Ivanic imzası taşıyan raporda “Suriye savaşı ve IŞİD’in yayılması; korkunç bir insani ve sosyal yıkıntıya neden oldu. Bölgedeki ticari entegrasyon süreci de durdu. Yaşananlar nedeniyle bölge ülkelerinin kalkınması ise çok ciddi zarar gördü. IŞİD’in özellikle Irak’ın petrol bölgelerini ele geçirmesi halinde de bölgedeki ekonomik zarar çok daha artacak” denildi.

Raporda da belirtildiği gibi Dünya Bankası’nın çalışması aslında tablonun tamamını yansıtmıyor. Yani aslında Suriye savaşı ve IŞİD’in yayılmasından dolayı ortaya çıkan ekonomik kayıp çok daha büyük. Amerika liderliğindeki uluslararası koalisyonun IŞİD’e yönelik aylardır devam eden hava operasyonlarının maliyeti de milyarlarca doları geçti. Önümüzde yeni bir yıl yani yeni umutlu günler var. Ama gerçekçi olmak gerekirse ne Suriye savaşı ne de IŞİD’in yayılması kısa sürede bitecek gibi gözükmüyor.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s