Müslümanları köle olarak satıyorlar

ana

Bir dönem Türkiye’de de sıkça gündeme gelen Arakanlı Müslümanların sıkıntıları uzun bir süre daha bitecek gibi gözükmüyor.

Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar’ın Arakan eyaletinde yaşayan Müslümanların, köle olarak insan kaçakçılarına satıldıkları ortaya çıktı.

Bu çağdışı olayı dünyaya İngiliz yayın kuruluşu BBC duyurdu.

BBC’nin haberine göre, karşılaştıkları etnik temizlikten kaçmak isteyen Arakanlı Müslümanlar, Malezya’ya gitmek için Tayland’ı köprü olarak kullanıyor.

Ancak denizde boğulma tehdidi ve hatta öldürülme tehlikesi altında geldikleri Tayland’da aslında sıkıntıları yeni başlıyor.

Çünkü Arakanlı Müslümanları taşıyan teknelerin sahipleri, Tayland polisi ile işbirliği içinde. Anlaşmalarına göre, Taylandlı polisler Arakanlıları teknecilerden alıp, insan kaçakçılarına satıyor.

Özgürleşmek isterken bir anda köle durumuna düşen Arakanlı Müslümanlar da daha sonra özgürlüklerini geri almak için tüm mal varlıklarını harcamak zorunda kalıyor.

BBC, olayın ne kadar trajik olduğunu göstermek için Arakanlı Müslüman olan Ahmet’in hikayesini aktardı.

Ahmet, 60 kişi ile birlikte 13 günlük bir deniz yolculuğundan ardından Arakan’dan Tayland’a gitti. Aç ve susuz halde Taylandlı yetkililerce yakalandıklarında polisin kendilerini Malezya’ya ulaştıracağını düşündüler.

Böyle de oldu. Yani Malezya’ya gittiler ama kendilerini alıkoyanların insan kaçakçıları olduğunu öğrenmeleri çok geç olmadı.

BBC’ye konuşan Ahmet yaşadıklarını “Bizi küçücük bir yere kapattılar. Açtıkları çukura tuvaletimizi yapıyorduk. İçeride durulacak gibi değildi. Daha sonra bizi Tayland polisinden satın aldıklarını söylediler. Ve 1300 dolar verenin özgür kalacağını anlattılar” sözleri ile anlattı.

Bunun üzerine Ahmet de ailesi ile irtibata geçip, ineklerini satmalarını istedi. Ama tek bir inek parası 1300 doların ancak yarısı etmişti. Daha sonra Malezyalı bir başka Müslüman’ın borç vermesi ile özgürlüğüne kavuşabildi Ahmet.

Tabii ki bu vahim durum sadece Ahmet ve beraberindeki 60 kişi ile sınırlı değil. Örneğin Tayland’ın güneyindeki bir çiftlikte 3 aydır insan kaçakçılarına satılmak için bekletilen 397 Arakanlı Müslüman bulundu.

Arakan’da uzun süredir Budistlerle Müslümanlar arasında etnik çatışmalarını yaşanıyor. Ancak bu gerginlikler 2011’den bu yana endişe verici boyutlara ulaştı.

Yaklaşık 4 yıldır çoğu Müslüman olmak üzere 500’den fazla kişi hayatını kaybetti. 110 binden fazla kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Olayların kökünde ise Myanmar hükümetinin Arakanlı Müslümanlara kimliklerini vermemesi yatıyor. Myanmar, Arakanlıların aslında Bangladeşli olduğunu ve oraya dönmeleri gerektiğini savunuyor.

Dolayısıyla aynı eyalette yaşayan Budistler de yaklaşık 800 bin Müslüman’ı fazlalık olarak görüyor.

Bangladeş de nüfus yoğunluğu ve ekonomik nedenlerden dolayı Arakanlı Müslümanları istemiyor.

Ortada kalan Arakanlılar da sığınacak yer alıyor.

BBC’nin haberinden sonra da Tayland hükümeti konunun ciddi şekilde araştırılacağını açıkladı.

Birleşmiş Milletlere göre de, Myanmar hükümeti Arakanlı Müslümanlara kimliklerini vermeli ve Budistlere karşı Müslümanları korumalı.

Ancak son yıllarda Amerika tarafından demokratikleşme çabalarından dolayı sıkı bir şekilde desteklenen Myanmar  hükümetinin ise henüz attığı somut bir adım yok.

rahiplerrr

Birleşmiş Milletler, Uluslararası Af Örgütü ve daha birçok kuruluş Myanmarlı Müslümanların etnik temizliğe uğradıkları hakkında birçok rapor yayınladı.

Ancak Müslümanların karşılaştıkları zulümlere her gün bir yenisi daha eklenmeye devam ediyor.

Reuters haber ajansı, Müslümanlara karşı uygulanan ırkçı politikanın arkasında Budist rahiplerin kurduğu 969 hareketinin olduğunu ortaya çıkardı.

Reuters’in haberine göre, 969 çetesi, Müslümanlara uygulanan zulmü son zamanlarda bütün ülkeye yaydı.

İsimlerini Buda’nın öğretilerinden alan 969 çetesi, Meiktila, Naypyidaw, Bago ve son olarak ticari başkent Yangon’daki Müslümanlara karşı ırkçı saldırılarda bulunmaya başladı.

Hıristiyanlara ve diğer farklı gruplara karşı da ayrımcı politikaya başvuran 969 çetesinin en büyük zulmü ise Müslümanlara yaptığı söyleniyor.

60 milyonluk Myanmar’ın yüzde 5’ini Müslümanlar oluşturuyor. Myanmar hükümeti Müslüman azınlığın ülkelerine ait olmadığını savunuyor ve dolayısıyla hiçbirine vatandaşlık vermiyor.

969 çetesinin ana amacı da Müslümanları bezdirip Myanmar’dan kaçmalarını sağlamak. Bunun için de psikolojik saldırıların yanı sıra fiziksel şiddete de başvuruyorlar.

Örneğin 969’nın önde gelen vaizlerden Wirathu, Budistlere Müslümanlardan alışveriş yapmamalarını veya restoranlarında yemek yememelerini söylüyor.

Müslümanlara ırkçı söylemlerin yer aldığı DVD’ler ücretsiz olarak dağıtılıyor.

Myanmar’da şimdilerde her ne kadar ülkenin sadece yüzde 5’inin internet erişimi olsa da mevcut siteler de Müslüman karşıtı söylemlerle dolu.

Dini inanışlarını özgürce yaşayamadıklarını söyleyen Müslümanlar, camilere veya Müslümanlara ait dükkanlara girerken fişlendiklerini söylüyor.

Psikolojik baskıların amacı da Müslümanların ellerindeki bütün ticari ve kültürel güçleri almak.

Bunların dışında esas korkulansa fiziksel şiddet.

969 çetesinin, mart ayında Meikhitila’daki cami ve son olarak 2 Nisan’da Yangon’daki Müslüman yetimhanesindeki yangın olaylarına karışmasından endişe ediliyor.

Müslüman yetim çocukların barındığı külliyede meydana gelen yangında 13 çocuk feci şekilde can vermişti. Yetkililer yangının elektrik kaçağından olduğunu söyledi. Ancak külliye görevlilere göre yangın kesinlikle kasıtlı çıkarılmıştı.

Myanmarla ilgili bence en düşündürücü noktaysa 969 çetesinin zulmüne karşı Myanmar polisi ve askerinin göz yumduğunun defalarca ispatlanması.

Bakalım önümüzdeki günlerde dünya Müslümanların uğradığı zulmü karşı ne gibi önlemler alacak.

Tabi burada bir noktaya dikkat çekmek de gerekir. Barışçıl felsefelere inanan Budistlerin hepsini kesinlikle suçlamak gerekir. Zaten Myanmar Enformasyon Bakanlığı da ülkelerinde 500 bin Budist rahibin olduğunu ve bunlardan bir kısmının aşırı milliyetçi olduğunu söylüyor.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s