BM hedef tutturamadı: Her gün 1 milyon çocuk ölüyor

gir

“Birleşmiş Milletler ‘kırmızı ışık’ gibidir. Belki her kazayı önleyemez. Ama varlığıyla yaşanacak birçok kazanın önüne geçer…”

“194 ülkenin üyesi olduğu bir kurumun dünyayı ‘cennete’ dönüştürmesini bekleyebilirsiniz. Ama BM’nin tek yaptığı rapor hazırlamak…”

Birleşmiş Milletler’e bazılarının güveni sonsuzken, diğer bir kesime göre BM aslında somut bir işe yaramıyor, hatta bazı devletlerin ‘kuklası’ gibi hareket ediyor.

Faaliyetleri sürekli tartışma konusu olan BM, hafta içinde yine bir rapor yayımladı. Yeni yüzyılın başı 2000’de üye ülkeler bir araya gelerek Binyıl Kalkınma Hedefleri belirlemişti. 2015 yılına kadar ulaşılmak üzere sekiz ana hedef tespit edildi. Buna göre “aşırı yoksulluk ve açlık ortadan kaldırılacak, herkes için evrensel ilköğretim sağlanacak, cinsiyet eşitliği oluşturulacak, çocuk ölümleri azaltılacak, anne sağlığı iyileştirilecek, AIDS ve sıtma gibi hastalıklara çözüm bulunacak, çevresel sürdürülebilirlik sağlanacak ve küresel kalkınma için ortaklık kurulacaktı.” Hafta içinde açıklanan raporda sekiz hedefe ulaşılmasına bir yıl kala gelinen son nokta ortaya kondu. Raporda yoksulluk, açlık, sıtma ve eğitim ile mücadele alanında önemli adımlar atıldığı belirtildi. Örneğin 2000-2012 arasında 3.3 milyon kişinin sıtmadan ölmesi engellendi. Raporda birçok küresel sorunun çözümü için daha çok çalışmaya ihtiyaç olduğu belirtildi. Dünya genelinde en büyük sorunun da tuvalet ve içme suyuna erişim olduğu kaydedildi. Raporu yorumlayan uzmanlara göre bir yıl içinde Binyıl Kalkınma Hedefleri’nin tamamına ulaşmak imkansız olacak. Çeşitli araştırmalardan topladığım sayılar da BM’nin işinin çok zor olduğunu gösteriyor.

1 milyon
Uluslararası yardım kuruluşu Save the Children’ın raporuna göre dünya genelinde her yıl 1 milyon bebek sadece bir gün yaşayabiliyor. Her yıl 1 milyondan fazla bebeğin de ölü doğduğuna dikkat çeken kuruluş, bu ölümlerin yarısının önlenebilir durumda olduğunu duyurdu. Rapora göre Afganistan’ın kırsal kesimlerinde 10 bin kadına bir ebe düşüyor ve sadece Güney Sudan’da doğduğu an ölen bebek sayısı yılda 5 bin.

10 milyon

Uluslararası Çalışma Örgütü dünyada 10 milyondan fazla çocuğun çeşitli işlerde köle gibi çalıştırıldığını açıklamıştı. Raporda köle çocukların 6 buçuk milyonunun yaşının 5-14 arasında değiştiği kaydedildi. UNICEF verilerine göre de dünya genelinde her yıl yaklaşık 1.2 milyon çocuk, insan tacirlerinin eline düşüyor.

50 milyon
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne göre dünya genelinde iç savaşlar ve çatışmalardan dolayı 2013’te evlerini terk etmek zorunda kalanların sayısı 50 milyonu geçti. Raporda mülteci sayısının İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en yüksek seviyeye çıktığı uyarısı da yapıldı. Mülteci sayısının bu denli artmasının en büyük nedeni ise Suriye’de bir türlü önüne geçilemeyen iç savaş. Yabancı ülkelere sığınan Suriyelilerin sayısı 7 milyonu geçti.

60 milyon

BM’nin bir araştırmasına göre dünya genelinde her 3 kadından 1’i hayatının bir döneminde şiddete maruz kalıyor. Aynı raporda dünya çapında 18 yaşından önce evlenen ‘çocuk gelinlerin’ sayısının ise yaklaşık 60 milyon olduğu belirtildi. Başka bir raporda da dünyada her yıl 2 milyon kadın ve genç kızın seks köleliğine

774 milyon

UNESCO’nun yürüttüğü çalışmada dünya çapında 774 milyon kişinin okuma ve yazma bilmediği tespit edildi. Okur yazarlığı olmayan 774 milyon kişinin 3’te 2’sinin de kadınlar olduğu belirlendi.

780 milyon
Dünya Su Organizasyonu’nun raporunda dünya genelinde 780 milyon kişinin temiz su olanağına sahip olmadığı belirtildi. Su Organizasyonu’na göre dünyada her yıl 3.4 milyon çocuk suyla bağlantılı hastalıklardan dolayı yaşamını yitiriyor.

842 milyon
Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünyada her 8 kişiden 1’i yani 842 milyon kişi kronik olarak açlıkla karşıya. BM’nin Binyıl Kalkınma Hedefleri raporunda da yoksulluğa karşı olumlu adımların atıldığı ancak özellikle Afrika ve Güneydoğu Asya ülkelerinde hedeflenen gelişmelere ulaşılamadığı belirtildi. BM’ye göre 1990 yılına kıyasla günümüzde 700 milyon insan daha az yoksullukla mücadele ediyor.

1 milyar

Birçok saygın kuruluşun araştırmalarına göre dünya genelinde 1-1 buçuk milyar kişi sağlıklı tuvalet erişimine sahip değil. Tuvalet erişimi eksikliği nedeniyle ortaya çıkan sağlık sorunları ise en Güney Asya ve Afrika’da görülüyor. Diğer taraftan internet erişimine sahip kişi sayısının 3 milyar olduğu biliniyor.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s