Her an fırlatılmaya hazır 5 bin 811 nükleer savaş başlığı var

ana

Bir ülkenin nükleer güce sahip olması için iki kriter aranıyor. Bunlardan bir tanesi nükleer patlamayı gerçekleştirecek cihazın bir savaş başlığına yerleştirilebilecek kadar minyatürize edilmesi gerekiyor. Diğer bir kriter de minyatirüze edilmiş bu başlığı taşıyabilecek uzun menzilli füzeye sahip olmak.

Bu iki kriter göze alındığında Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin, İsrail, Pakistan ve Hindistan nükleer güce sahip ülkeler olarak kabul ediliyor. 8 ülkeye ait toplamda her an fırlatılmaya hazır 5 bin 811 nükleer savaş başlığı bulunuyor.

Nükleer faaliyetleri çok tartışılan İran ve Kuzey Kore henüz nükleer güç olarak kabul edilmiyor. Yüksek düzeyde saflaştırılmış yakıt üretme konusunda ilerleme kaydeden İran’ın bu yakıtı nükleer bomba için kullanılacak düzeye getiremediği biliniyor.

Şimdiye kadar üç kez başarılı nükleer deneme yapan Kuzey Kore’nin de nükleer silahlarını elindeki füzelere yerleştirme kapasitesinin olmadığı biliniyor.

En büyük nükleer güçler, tahmin edileceği üzere Amerika ve Rusya’ya ait.  Şu an Amerika’da aktif olan 2 bin 468 savaş başlığı bulunuyor. Bunun yanı sıra, rezervde bekletilen 2 bin 600 başlık ve ayrıca parçalanmayı bekleyen 4 bin 500 savaş başlığı olduğu belirtiliyor.

Rusya’nın her an kullanabileceği 2 bin 430 savaş başlığı var. 2 bin nükleer savaş başlığı ve 5 bin 500 parçalanmayı bekleyen başlık da Moskova’nın elinde mevcut.

Amerika ve Rusya’nın dışındaki nükleer güçlere bakacak olursak: İngiltere’nin 275 savaş başlığı varken, Pakistan’ın 90, Fransa’nın 300, Çin’in 178, İsrail’in 270 ve Hindistan’ın da 60 savaş başlığı var.
Peki nükleer silahlanmanın yanı sıra diğer askeri alanlarda dünyada başka neler oluyor?

Makineli tüfekler, tabancalar veya diğer bireysel silahlar, her yıl dünya genelinde 500 bin kişinin ölümüne neden oluyor. Ancak buna rağmen hem nükleer silaha sahip olma hem de diğer askeri ve bireysel anlamda silahlanma yarışı hızla devam ediyor.

Dünyada her yıl silah sektörüne 60 milyar dolar harcanıyor. Bunun yüzde 75’ini gelişmiş ülkelerin kasasından çıkıyor.

Silah piyasasında son zamanlarda Asya ülkelerinin ciddi bir yükselişi söz konusu.

Örneğin Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü tarafından hazırlanan rapora göre, Çin, geçen sene dünyanın en büyük beşinci silah satıcısı oldu. Çin’in silah ihracatı 2008-2012 arasında son beş yıla kıyasla yüzde 162 arttı. Çin’den en büyük silah alıcısı da Pakistan.

En çok silah ihraç edenler listesinde Amerika birinci, Rusya ikinci, Almanya 3’üncü, Fransa dördüncü sırada.

Dünyada en fazla silah ithalatı yapan ülkeler listesindeyse Hindistan yüzde 12 ile ilk sırada. Örneğin Hindistan sadece Rusya’dan yılda 10 milyar dolarlık silah alıyor. Hindistan’ı yüzde 6 ile Çin, yüzde 5 ile Pakistan ve Güney Kore, yüzde 4 ile Singapur takip ediyor.

Almanya’da bulunan Bonn International Center for Conversion kurumu tarafından yayınlanan bir diğer rapordaysa dünyanın en militarize ülkesinin İsrail olduğu sonucu ortaya çıktı.  İsrail’in ardından en militarize ülkeler şöyle: Singapur, Suriye, Rusya, Ürdün, Güney Kıbrıs, Azerbaycan, Bahreyn ve Suudi Arabistan.

Türkiye’nin 24’üncü sırada yer aldığı listede 689 milyar dolarlık savunma bütçesine sahip Amerika 30’uncu sırada. Militarize ülkeler listesi,  savunma harcamalarının Gayri safi milli hasıla ve sağlık harcamaları oranı ile karşılaştırılması ve asker sayısının da doktor sayısı ile karşılaştırılmasıyla hazırlandı.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s