Çirkin bebek doğurduğu için 80 bin dolar ödedi

“Dünyada sadece bir Batman var…” Dönemin Batman belediye başkanı, 2008 yılında dünyanın gündemine bu cümleyle oturmuştu. Batman filminin yapımcısını ve yönetmenine dava açacaklarını duyurmuştu. Gerekçe olarak kendilerinden habersiz şekilde Batman ismini kullanmalarını gösterilmişti. Batman kentimiz böylece 7 yıldır “dünyanın en tuhaf davaları” listelerinde her zaman yerini aldı. Gelin lafı çok uzatmadan dünyanın dört bir yanındaki sıra dışı davalardan bazılarına bakalım:

çin

ÇİRKİN BEBEK DOĞURDU

Çin’de Jian Feng isimli bir adam, “çirkin bebek” doğurdu diye eşine hem boşanma davası hem de tazminat davası açmıştı. 2012’deki olayda Feng’in eşi suçlu bulundu. Bebeğin “çirkin” olmasının nedeni annenin aslında estetik olmasına bağlandı. Dava sürecinde ismi açıklanmayan eşin, evlenmeden önce Güney Kore’de 70 bin dolarlık estetik ameliyatı geçirdiği saptandı. Dolayısıyla bebek annesinin estetik öncesindeki haline benzedi. Boşanma davasının ardından Feng, 80 bin dolarlık tazminat kazandı.

norway

KİRALIK KATİL KANDIRDI

Norveç’te ismi açıklanmayan 21 yaşındaki bir erkek, kiralık katil tuttu. 17 yaşındaki başka bir erkeğin öldürülmesini istedi. Geçtiğimiz ocak ayında basına yansıyan haberlere göre “kendisiyle ilişki yaşamadığı” için bu yolu tercih etti. Kiralık katile bin 600 dolarlık bir ön ödeme yaptı. Ancak kiralık katil adamın isteğini yerine getirmedi. Daha sonra parayı alan kişinin aslında kiralık katil olmadığı ortaya çıktı. “Dolandırılan” adam soluğu mahkemede aldı. Kiralık katil diye para ödediği adamdan şikayetçi oldu. Mahkeme adamı haklı buldu. Kiralık katile “verdiği sözü tutmadığı” için para ve hapis cezası verildi. Kiralık katil tutan kişi de 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak bu süreçte dolandırıldığı için hapis cezası en aza indirildi.

abd

KURTARICILARI DAVA AÇTI

ABD’de 2013’te yaşanan olayda arama kurtarma ekiplerinde gönüllü olarak çalışan Nick Papageorge, ormanlık alanda kaybolan iki gencin peşine düştü. Kyndall Jack (18) ve arkadaşı Nicolas Cendoya’dan (19) saatlerdir haber alınamıyordu. Ancak aramalar sırasında Papageorge’nin başına talihsiz bir kaza geldi. 33 metreden kayalıklara düştü. Omurgası kırıldı. Hemen hastaneye kaldırıldı. İlerleyen saatlerde kayıp olan iki genç bulundu. Ancak yapılan soruşturmada Jack ve Cendoya’nın ormanlık alanda uyuşturucu içtikleri saptandı. Bunun üzerine gönüllü kurtarıcı Papageorge, “Biz kurtarmaya çalışırken, onlar keyifteymiş. Başıma gelenlerden onlar sorumlu” diyerek bu yılın başında 500 bin dolarlık dava açtı. Roy Ortiz isimli bir adam ise kurtarıcılarına dava açtı. Geçen eylül ayında ABD’deki olayda Ortiz, arabasın içinde sel suları nedeniyle dereye uçtu. Aracı ters dönmüştü. İtfaiye ekipleri Ortiz’i sağ salim kurtardı. Ancak ters dönmüş arabasında iki saat bekleyen Ortiz, “O günden beri korkudan uyuyamıyorum” diyerek yaşadığı kenti ve kurtarma ekiplerine karşı 500 bin dolarlık dava açtı.

boşanma

BOŞANMA EVLİLİĞİ BİTİRMEZ

İngiltere’deki davanın merkezinde Jane Mulcahy isimli bir kadın var. Mulcahy, geçen yıl boşanmak için bir avukat tuttu. Birkaç davanın ardından isteği oldu ve eşinden boşandı. Ancak Mulcahy bu duruma itiraz etti. Koyu bir Katolik olan kadın, “boşanmanın evliliği sonlandırmaması” gerektiğini söyledi. İnancına göre kutsal olan evlilik müessesi bir şekilde devam etmeli. Dolayısıyla kendi davasında alternatif bir boşanma yolu bulunmalıydı. Üstelik avukatı da kendisine “boşanmanın evliliği tamamen bitireceğine” dair bir uyarıda bulunmamıştı. Hemen soluğu mahkemede aldı. Boşanma avukatına kendisini “boşadı”  diye dava açtı. Ancak suç dosyası kabul edilmedi.

para

DÜNYADAKİ BÜTÜN PARAYA TALİP

ABD’li Anton Purisima, “dünyanın en pahalı tazminat davasını açan kişisi” unvanına sahip. Geçen yıl yaşanan olayda Purisima’yı New York’ta bir köpek ısırdı. Purisima hemen hastaneye koştu.  Köpek kuduz çıktı. O sıra hastanede olan Çinli bir çift, Purisima’nın kanlar içindeki fotoğrafını sosyal medyada paylaştı. Kuduz bir köpek tarafından ısırılıp fotoğrafının alay konusu olmasını kabul edemeyen 63 yaşındaki Purisima, tazminat davası açtı. Purisima, Çinli çifte, New York şehrine, kafe zincirine, iki yerel hastaneye ve bir fırıncıya açtığı davada 2,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000 dolar istedi. Dünyada henüz 2 desilyonluk bir para bulunmuyor.  Yüksek meblağlı davalara bir diğer örnek de , Allen Heckard. Davacı, kendisine benzediği için Michael Jordan ve sponsoru Nike’e 832 milyon dolarlık dava açtı. İnsanları kendisini Jordan sandığı için sakatlandığını söyleyen Heckard geçen yılın sonunda davasından vazgeçti.

tsunami

SÜRÜCÜ KURSUNA TSUNAMİ CEZASI

İtalya’da 2009’da 309 kişinin öldüğü depremde, kamuoyunu yanlış bilgi verdikleri gerekçesiyle “kasıtsız adam öldürmek” suçlamasıyla bir grup bilim insanına hapis cezası verilmişti. Ancak karar, daha sonra temyiz mahkemesi tarafından bozuldu. Kanada’da da uzman olmadıkları gerekçesi meteoroloji uzmanlarının küresel ısınma hakkında konuşmaları yasaklandı. Japonya’da ise 2011’de yaşanan tsunaminin ardından Joban Yamamoto isimli bir sürücü kursuna 15 milyon dolarlık tazminat cezası verildi. Karara göre, sürücü kursu, 9 büyüklüğündeki depremin ardından tsunaminin olacağını felaketten 50 dakika önce biliyordu. Ancak buna rağmen bölgede direksiyon kursuna izin vererek 25 kişinin ölümüne neden oldular. Japonya’da ayrıca başka bir mahkeme tsunaminin ardından yaşanan nükleer felaketten dolayı depresyona girerek intihar eden bir kişinin ailesine nükleer santrali işleten TEPCO şirketinin 425 bin dolar tazminat ödemesine karar verdi.

sevgililer

SEVGİLİLER GÜNÜ İSYANI

ABD’de yaşayan Kathleen Hampton isimli kadın, eşiyle birlikte Sevgili Günü yemeği için bir restoranda rezervasyon yaptırmıştı. Geçen şubatta yaşanan olayda eşi son anda yemeğe katılamadı. Hampton, tek başına restorana gitti. Ancak garsonlar Sevgililer Günü’nde yanında partneri olmayan müşterilerine servis açmadıklarını söyledi. Gururu kırılan Hampton, 100 bin dolarlık dava açtı. Yine ABD’de yaşanan bir diğer olayda ise Amber Carson isimli kadın eşiyle gittiği restoranda kayarak düştü. Çok utandığını belirten Carson 113 bin 500 dolarlık dava açtı. Düşüş nedeni olarak zemindeki kayganlık olduğu belirlenince davayı kazandı.

şampanze

ŞEMPANZE ASLINDA İNSAN

Sıra dışı davaların en çok görüldüğü ABD’de hayvan hakları savunucusu olan avukat Steven Wise, bu yılın başında büyük bir “savaş” verdi. Wise’un tek derdi vardı: Şempanzeler, filler, yunuslar, goriller… Hepsi insanlarla aynı haklara sahip olmalı. Avukat Wise, ilk girişimini 26 yaşındaki şempanze Tommy üzerinden yaptı. Tommy’nin “insan muamelesi” görmesi gerektiğini savunan Wise, şempanzenin serbest bırakılmasını istedi. Ancak mahkeme “şempanzeler insan değildir” dedi.

zürafa

ZÜRAFANIN KAFASI KÖPRÜYE ÇARPTI

Güney Afrika’da geçen yıl meydana gelen vakada kamyonla taşınan iki zürafadan birinin başını otobandaki köprüye çarptı. Johannesburg’daki olayın ardından maalesef zürafa hayatını kaybetti. Sorumlular hakkında açılan dava devam ediyor. Tayvan’ın başkenti Taipei’de de benzer bir olay yaşandı. Hayvanat bahçesine götürülen su aygırı, kamyondan düştü. Veterinere götürülürken aynı araçtan bir daha yere çakıldı. Zavallı hayvan hayatını kaybetti. Su aygırının sahibi için 1 yıl hapis cezası isteniyor.

ikizler

SARHOŞ HEMŞİRE BEBEKLERİ KARIŞTIRDI

Fransa’da geçtiğimiz şubat ayında yıllardır süren bir dava neticelendirildi. 20 yıl önce doğum yaptıkları hastanede bebekleri karışan iki annenin açtığı davada beklenen oldu. Mahkeme, hastanenin, iki aileye de 2’şer milyon euro tazminat ödemesine hükmetti. Bebeği karışan annelerden sadece Sophie Serrano’nun ismi açıklandı. Anne Serrano, doğumdan 10 yıl sonra kızının biyolojik annesi olmadığını testlerle öğrendi. Gerçeğin ortaya çıkmasına rağmen Serrano, hala biyolojik kızı olmayan Manon Serrano ile birlikte yaşıyor. Bebekleri 20 yıl önce sarhoş bir hemşirenin aynı kuvözde karıştırdığı ortaya çıktı.

sigara

SİGARA ŞİRKETİNE 23.6 MİLYAR DOLARLIK CEZA

ABD’de Johnson Robinson isimli bir adam, 13 yaşında başladığı sigara yüzünden henüz 36 yaşındayken 1996 yılında hayatını kaybetti. Eşinin ölümünün ardından Cynthia Robinson, 2008 yılında ülkenin ikinci büyük sigara şirketi RJ Reynolds Tobacco Company’e karşı tazminat davası açtı. Gerekçe olarak, şirketin “sigaranın ölümcül olacağına” dair yeterli şekilde uyarı yapmaması gösterildi. Geçen yıl karar verildi: RJ Reynolds Tobacco Company, 23.6 milyar dolarlık cezaya çarptırıldı. Şirket kararı temyize götürdü. Dava sürüyor.

call

DİKTATÖR, OYUNA SAVAŞ AÇTI

Panama’nın eski diktatörü olan 81 yaşındaki Manuel Noriega, dünyaca ünlü bilgisayar oyuncu Call of Duty’e karşı savaş açtı. Halihazırda ülkesinde diktatörlük yıllarında işlenen suçlardan dolayı hapis cezasını çeken Noriega, oyunun Call of Duty: Black Ops II versiyonunda kullanılan bir karakterin aslında kendisi olduğunu savundu. Telif hakkı isteyen eski diktatörün, oyunun yapımcısına yönelik açtığı dava mahkeme tarafından kabul edilmedi.

paly

KISA KISA KISA…

Robert Lee Brock isimli bir adam, alkollüyken suç işleyip ceza evine düştü.  23 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Brock, dini inanışlarına ters düşen bir suç işlediği için kendisine 5 milyon dolarlık dava açtı. Ancak Brock’un bir isteği daha vardı: Parası olmadığı için devletin kendi adına kendisine 5 milyon dolarlık tazminatı ödemesini istedi.

Alman playboy Rolf Eden, 2007 yılında kendisiyle “çok yaşlı olduğu için” yatmayan 19 yaşındaki bir kıza “yaş ayrımcılığı” yaptığı gerekçesiyle dava açmıştı. Eden, o dönem 77 yaşındaydı.

Richard Overton, reklamlarında “kapağı açıldığında etrafında kışkırtıcı kadınların koşuştuğu” bir birayı satın aldı. Ancak reklamdaki gibi birayı açtığında kadınları göremedi. Overton, bira şirketine “gururunu incittikleri” için 100 bin dolarlık dava açtı.

Richard Batista, eşine böbreğini vererek hayatını kurtardı. Ancak ikili daha sonra boşandı. Aldatıldığını söyleyen Batista, eski eşinden hem böbreğini geri istedi hem de 1.5 milyon dolar talep etti.

Tim Dumouchel’ın davası televizyon kanallarıylaydı. Kendisinin ve ailesinin televizyona bağımlı hale geldiklerini söyleyen Dumouchel, bu nedenle “obez” olduklarını söyledi ve ülkesindeki TV kanallarını mahkemeye verdi.

Kanada’da yaşayan 12 yaşındaki kız çocuğu babasıyla mahkemede yüzleşti. Kızına ev hapsi cezası veren baba davayı kaybetti.

Christopher Roller isimli bir adam, dünyaca ünlü sihirbaz David Copperfield’e dava açtı. Roller sihirbazın ya gelirlerinin yüzde 10’unu ya da sırlarını öğrenmek istiyordu. Roller kendisinin “Tanrı” olduğunu ve Copperfield’in “doğaya aykırı güçleri olduğu” için ‘’Tanrı Roller’ın gücünü çaldığını” öne sürerek 50 bin dolar talep etmişti.

(@selcukerenn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s