Evlenmek için ajan tutuyorlar

giriş

Evleneceği kişinin geçmişini, ailesini, eski aşklarını, yaşantısını, inancını ve mal varlığını öğrenmek için dedektif tutma modası tüm dünyada hızla yayılıyor. Hindistan, Çin ve İsrail bu alanda listenin başında. Türkiye’de de gayri resmi olarak hizmet veren gelindamat dedektifleri daha çok boşanma davalarında devreye giriyor. Kimliklerini açıklamayan Türk ajanlar, nafaka ve velayet konularında müşterilerine mahkemeye sunmaları için deliller topluyor. Hindistan’da ise gelin-damat ajanlığı hizmeti veren yüzlerce şirket var artık. BBC’nin haberine göre 53 yaşındaki Taralika Lahiri özel dedektiflerden sadece biri. 1987’den beri ajanlık yapıyor. Yanında 15 kişi çalıştırıyor. “İnternetin yaygınlaşmasıyla gençler geleneksel tanışma yöntemlerinden uzaklaştı. Kimse ailesinin bulduğu kısmetle evlenmiyor artık. Aileler de böyle durumlarda bize başvuruyor. Çocuklarının bir ömür geçirecekleri kişinin geçmişini, eski ilişkilerini ve kazançlarını öğrenmek istiyorlar. Biz de ekibimizle istenen tüm bilgileri düğünden önce kendilerine teslim ediyoruz” diyen Lahiri, dosya başına en az 500 dolar kazandıklarını söylüyor. Dedektif Lahiri’ye göre verdikleri hizmette en zor olan müşterilerini ikna etmek: “Araştırdığımız kişiler müşterilerimizin bildiğinden daha farklı çıkınca çok ciddi zorluklarla karşılaşıyoruz. Çünkü kişi evleneceği kişinin aslında o ana kadar tanıdığı kişi olmadığını öğrenmek istemiyor. Bu noktada da bolca fotoğraf ve belge sunmamız gerekiyor. Müşterilerimizin geneli kadın. Bunun nedeni de kadınlar, kadın dedektiflere daha rahat güveniyor.”

GÖNÜL AVCILARI DEVREDE

Gelin-damat dedektifliğinin en çok görüldüğü bir diğer ülke de Çin.New York Times‘ın haberine göre Çin’deki ajanlar daha çok “gönül avcıları” olarak biliniyor. Gönül avcılarının görevi zengin erkeklere uygun eş bulmak. Ancak onlar da tıpkı Hindistan’daki dedektifler gibi çalışıyorlar. Sekiz kişilik özel ekibi olan 29 yaşındaki Yang Jing de bir gönül avcısı. Jing, zengin iş adamlarının kendilerine uygun eş bulacak vakitleri olmadığına dikkat çekiyor. Jing, ekibiyle birlikte ülkenin en popüler alışveriş merkezlerine konuşlanıyor. Müşterinin istediği fiziksel özelliklere uygun eş bulmak ilk aşama. Sonra sıra eş adayının geçmişi ve ailesini araştırmaya geliyor. Eğer bu aşamalar da geçilirse gelin adayı müstakbel zengin eşi ile tanıştırılıyor. Eğer düğün gerçekleşirse Jing’in kasasına 30 bin dolara giriyor. Jing, “Zenginlerin en çok dikkat ettiği konu evlenecekleri kişinin yaşı ve bakirelik meselesi. Genelde bulduğumuz tüm adaylara bir bahane buluyorlar. Ama Çinli araştırmacılara göre 2020’de ülkenin 24 milyonluk bir bekâr erkek fazlası olacak yani bize her zaman ihtiyaçları olacak” diyor.

New York Times‘a göre Çin’de gönül avcılarına bu denli rağbet edilmesinin arkasında ülkedeki zengin nüfusun hızla büyümesi ve megakentlere yönelik göç yatıyor. Çin’de son 30 yılda 300 milyondan fazla kişi büyük şehirlere göç etti ve erkekler kendilerini evlendirecek akrabalarından uzaklaşınca bekar kaldı.

Guardian gazetesindeki başka bir haberde ise İsrail’de evlenmek için ajan tutanların hikayeleri yer almıştı. Haberde İsrail’de Yahudi olduklarını ispatlayamadıkları için evlenemeyen yüzlerce kişinin olduğu belirtildi. Genelde bu durumla kuşaklardır yurtdışında yaşadıktan sonra ülkelerine geri dönen İsrailliler karşı karşıya kalıyor. Onlar da Yahudi olduklarını kanıtlamak için soyağaçlarını araştıracak dedektifleri tutuyor. Ülkede her yıl binlerce kişi bunun için dedektiflere başvuruyor. Bir dosyanın da en az 600 dolar olduğu biliniyor.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s