Memur maaşları 360 bin dolar

giriş

Uluslararası alanda etkinliğini her geçen gün artıran ve  dünyanın en büyük beşinci ekonomi gücü olmak isteyen Brezilya’da şu sıralar zengin olmak için güzellik kraliçesi, şarkıcı veya futbolcu olmaya gerek yok.

Avrupa ve ABD’de memurlar, maaşlarında kesinti ya da işten çıkarmalarla karşılaşırken, Brezilya’da bazı memurların maaşları yüz binlerce doları buluyor.

New York Times gazetesinin haberine göre örneğin Sao Paulo’da bir hâkim bir ay içinde 361 bin 500 dolar kazandı. Bu rakam da yaklaşık 1 milyon TL’ye denk geliyor.

Veya başkent Brasilia’daki bir mahkeme kâtibi, yılda 220 bin dolar kazanıyor. Bu kazanç da ülkenin Yüksek Mahkemesi’nde görevli baş hakiminin kazandığından daha fazla.

Sao Paulo belediyesinin Karayolları Müdürlüğü’nde görev yapan bir mühendis de yılda 263 bin dolar kazanıyor. Bu maaş da, ülkenin devlet başkanının 174 bin dolar olan yıllık gelirini geçiyor.

Bunların yanı sıra Minas Gerais eyaletindeki bir denetçi ayda 81 bin dolar, başka bir eyaletteki bir kütüphane memuru da ayda 24 bin dolar kazandı.

Ancak madalyonun bir de diğer tarafı var. 194 milyon nüfuslu ülkede, öğretmen ve polisler ortalama aylık bin dolarlık maaşları ile kıt kanaat geçinmek zorunda kalıyor.

RÜŞVET DEĞİL

1

Peki devlet başkanından fazla kazanan memurlar rüşvet mi alıyor?

Aslında Brezilya’nın geleceği açısından en büyük sorun belki de bu sorunun cevabında yatıyor. Bu denli yüksek maaş alan memurlar rüşvet almıyor. Dolayısıyla aldıkları maaşlar resmi rakamlar. Bazılarına aldıkları primler de ekleniyor. Ancak neticede yasa dışı bir durum yok.

Yüksek maaşlı memurları diğer kıt kanaat geçinen memurlardan farklı kılan “imtiyazlı” olmaları. O imtiyaz da bağlı oldukları sendikalardan geliyor. Bazı güçlü sendikalar, hukuk boşluğundan yararlanarak kendi üyelerine yüksek maaşlı işlerde yasal koruma sağlıyor.

Ülkede kamu sektörü son 10 yılda yüzde 30 büyüyerek 9.4 milyon çalışana ulaştı. Yani hem imtiyazlı memur sınıfı hem de klasik memur sınıfı giderek büyüyor. Tabi bu yüksek maaşlı memurların varlığı ortaya çıkınca muhalif sesler de yükseklmeye başladı.

Brezilya Kongresi de mecliste çalışanlarının maaşlarının öğrenilmesine izin veren bir karar çıkardı. Ancak mecliste çalışan 25 bin kişi hakkında bilgi edinmek için binlerce form doldurmak gerekiyor. Veya kamuda çalışan bir başka memurun maaşını öğrenmeniz için o kişinin kayıt numarasını bilmeniz gerekiyor. Kayıt numaralarını da sadece kayıt numarası sahibinden öğrenebiliyorsunuz.

Dolayısıyla Brezilya’nın memur maaşları üzerinde şeffaflaşmasının önünde daha uzun yıllar olduğu düşünülüyor.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s