Star Wars, Avatar’ı tahtından edecek mi?

yeni

Bilim kurgu filmlerinin en popülerinden Star Wars / Yıldız Savaşları serisinin son filmi rekorları kırmaya devam ediyor. ABD ve Avrupa’da 17 Aralık’tan itibaren gösterime giren Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor filmi geçtiğimiz hafta sonu, Çin’de de start verdi. Gösterime girdikten 12 gün sonra “sinema tarihinde 1 milyar dolarlık küresel gişe gelirine en hızlı ulaşan film” unvanını ele geçiren Güç Uyanıyor, Çinli sinemaseverlerle birlikte gelmiş geçmiş en çok izlenen filmler listesinde de üçüncü sıraya yerleşti.

Star Wars’un yaratıcısı Lucas Film’i 2012’de 4 milyar dolara satın alan Disney şirketi dün filmin geçtiğimiz hafta sonu yaptığı gişe rakamlarını açıkladı. Buna göre Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor filminin, gişe gelirine 145.9 milyon dolar daha ekledi. Son gelirin 53 milyon dolarının Çin’de elde edildiği kaydedildi.

Güç Uyanıyor filmi böylece “dünya çapında tüm zamanlarda en çok gelir elde eden filmler” listesinde 3’üncü sırada olan Jurassic World’ı geride bıraktı. 1.67 milyar dolar hasılat elde eden Jurassic World’u; şimdiden ulaştığı 1.73 milyar dolarlık gişe geliriyle geride bırakan Yıldız Savaşları’nın listenin birinci ve ikinci sıralarında yer alan James Cameron’ın çektiği iki filmi geçip geçemeyeceği merak ediliyor.

9.6 MİLYARLIK GELİR

En çok gişe yapan filmler listesinin birinci sırasında 2 milyar 790 milyon dolarlık gişe ile Avatar bulunurken, ikinci sırada 2 milyar 190 milyon dolar ile Titanic var.

Yıldız Savaşları’nın 1977’de çekilen ilk filmi Yeni Bir Umut’un, Çin Tiyatrosu’nda 62 hafta boyunca gösterimde kaldığını hatırlatan uzmanlar Güç Uyanıyor’un da uzun bir süre gösterileceğine dikkat çekiyor. Bu nedenle gişe geliri önümüzdeki günlerde daha da yükselecek olan filmin James Cameron’ı tahtından indirebileceği söyleniyor. Güç Uyanıyor’un ABD’de Avatar’ı geride bırakmasının da önemli bir kriter olduğu belirtiliyor. Güç Uyanıyor filmi ayrıca ABD, Kuzey Amerika ve Avrupa’da da gişeyi yine zirvede tamamladı.

JJ Abrams’ın yönettiği Yıldız Savaşları serisinin 7’nci filmi Güç Uyanıyor’un gişe hasılatının yanı sıra karakterlerin oyuncakları, maskeleri ve giyim eşyaları gibi yan ürünlerle birlikte toplamda 9,6 milyar dolarlık ekonomik kazanç oluşturması bekleniyor.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s