Peynir, havyar ve şampanya seven diktatör

giriş

Kuzey Kore’nin kurucu lideri Kim Song Il’in ardından ülkenin lideri oğlu Kim Jong Il oldu. Aralık 2011’de Kim Jong Il’in ani ölümünden sonra sıra mevcut lider Kim Jong Un’a geldi. İsmi ilk olarak Eylül 2010’da duyuldu. Kısa süre içinde varis olarak anılmaya başlandı. Dünya genç diktatörün en net halini babasının naşını taşıyan arabanın yanında yürürken gördü.

Babasının üçüncü eşinden dünya geldi. Doğum tarihi hala bilinmiyor. Ancak genel kanıya göre 1984’lü. Hatta doğum tarihinin 8 Ocak olduğu söyleniyor. Dolayısıyla hidrojen bombasının denenmesi bir yandan Kim Jong Un’a doğum günü hediyesi olarak da yorumlandı.

Aslında Kim Jong Il’in yerine diğer iki erkek oğulları Kim Jong-chol ile Kim Jong-nam’ın geçmesi bekleniyordu. Ancak Kim Jong nam, 2001’de sahte kimlik ile Japonya’daki Disneyland’a girerken yakalandı. Kim Jong-chol’un da “erkeksi olmayan” davranışlara sahip olmasıyla Kim Jong Un’un önü açıldı.

İsmi duyulduktan sonra ağabeyleri gibi İsviçre’de okuduğu ortaya çıktı. Bern kentindeki Liebefeld Okulu’nda sahte kimlikle eğitim almıştı. Batı kültüründen etkilenmemesi için okul dışındaki vakitlerini Kuzey Koreli yetkililerin gözü önünde geçirmişti.  Ancak tüm çabalara rağmen onu tanıyan okul arkadaşlarına göre  video oyunlarına, basketbola ve spor giyimlere çok meraklıydı.

Genç diktatörün evli olduğu biliniyor. Temmuz 2012’de Kuzey Kore devlet medyası Kim Jong Un’un yoldaş Ri Sol-ju ile evlendiğini duyurdu. Bazı haber kaynaklarına göre eski şarkıcı olan Sol-ju kısa saçları, düzgün fiziği, şık kıyafetleri ile kısa sürede dünya basından büyük ilgi gördü.  First lady’nin sık sık eşi ile kameralar karşısına çıkması Kim Jong Un’un babası ve dedesinden farklı bir politika izleyeceği şekilde yorumlandı. 2013 ve 2014 yıllarında Kim Jong Un ile görüşen ABD’li eski basketbolcu Dennis Rodman’a göre çiftin bir kızları var.

Hiçbir siyasi ve askeri tecrübesi olmamasına rağmen 5 yıl önce babasının koltuğuna oturan Kim Jong Un’un Komünist Parti içerisindeki üst düzey isimlerin kontrolünde ülkeyi yöneteceği düşünülmüştü. Bu noktada halası ile eniştesinin ismi ön plana çıktı. Ancak ülkenin ikinci en güçlü ismi olarak kabul edilen enişte Jang Song Thaek 2014’te idam edildi. Vatana ihanetle suçlanan eniştenin 120 aç köpeğe yedirildiği ileri sürüldü. Kim Jong Un, halasını siyaset arenasından uzaklaştırdı.

Enişte ve halanın yanı sıra orduda, diplomaside ve Komünist Parti içerisinde yüzlerce kişiyi idam ettiren Kim Jong Un’un artık ülkede tek söz sahibi olduğu tahmin ediliyor. Kim Jong Un’un geçen yıl Savunma Bakanı Hyon Yong Chol’u da bir toplantıda uyuduğu için uçaksavarla idam ettirdiği ileri sürülmüştü.

Dedesi Kim Sang Il’e benzemek ve annesinden aldığı Japon hatlarından kurtulmak için estetik ameliyatları geçirdiği düşünülen Kim Jong Un, saç modeli dünya genelinde büyük bir üne sahip. Salatasının bile mikroskopla incelendiği söylenen Kim Jong Un, aynı zamanda ete  düşkünlüğüyle biliniyor. Hatta geçen yıl aşırı et ve alkol tüketiminden dolayı yürüyemez hale geldi. Bir süre bastonla dolaşan diktatörün, mide küçültme ameliyatı olduğu düşünülüyor. İsviçre’nin ünlü peyniri Emmental ile havyara da bağımlığı olan Kim Jong Un, bir oturuşta iki şişe şampanya içiyor.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s