Elektrikleri yok, hidrojen bombaları var

giriş

Eğer nükleer silahları olmasaydı muhtemelen tüm dünya Kuzey Kore’yi sadece “dünyanın en kapalı toplumu” olarak bilecekti. Diktatörleri hakkında eğlenceli haberler yapılacaktı. Saçları, hobileri, Batı’ya olan takıntıları veya gizli ABD hayranlıkları gibi.

Sonuçta Batı böyle hikayeleri seviyor. Tıpkı Saddam Hüseyin’in yazdığı söylenen aşk kitapları veya Muammer Kaddafi’nin kadın korumaları gibi gizemli bir karakter olacaktı Kuzey Kore liderleri de. Ama bilinen bir gerçek var. Komünizm ile yönetilen Kuzey Kore’nin elinde nükleer silahlar var.

Geçtiğimiz hafta içinde yine tüm dünyayı ayağa kaldırdılar. Başarılı bir hidrojen bombası denemesi yaptıklarını açıkladılar. Testin yapıldığı bölgede, bombanın etkisiyle 5,1 büyüklüğünde bir deprem yaşandı. Denedikleri bombanın gücünü ABD’nin İkinci Dünya Savaşı’nda Japonya’ya attığı ve 200 binden fazla kişinin öldüğü iki atom bombasıyla kıyaslayabiliriz. Hidrojen bombası, Nagazaki ve Hiroşima’ya atılan atom bombalarından en az 3 bin kat daha güçlü.

NÜKLEER GÜÇ DEĞİLLER

Aslında uzmanlar, Kuzey Kore’nin açıklamasına inanmadı. Hidrojen bombasının denenmesi halinde bölgede çok daha şiddetli bir sarsıntının ve etkinin oluşması gerektiğini söylediler. Bunun yanı sıra Kuzey Kore’nin bomba cihazının içine düşük miktarda hidrojen enjekte etmiş olabileceği açıklandı.

Ancak uzmanlar bir yandan da 6 Ocak’taki testin, Kuzey Kore’nin 2002’de başladığı gizli nükleer programında şimdiye kadarki 4’üncü nükleer deneme olduğuna dikkat çekiyor. Bu da Pyongyang yönetiminin nükleer başlık taşıyan uzun menzilli füzeye doğru ciddi bir adım daha attığını anlamına geliyor.

Bir ülkenin nükleer güç sayılması için iki kriter gerekiyor. Birinci şart;  nükleer patlamayı gerçekleştirecek cihazın bir savaş başlığına yerleştirilebilecek kadar minyatürize edilmesi. İkinci kriter; bu nükleer başlığı taşıyacak uzun menzilli füzeye sahip olmak. Kuzey Kore hidrojen denemesini  “minyatürize edilmiş bombayla yaptıklarını iddia etti.

ABD’li yetkililer bunun gerçek olmadığını söyledi. Uzmanlara göre de Kuzey Kore tıpkı İran gibi minyatürize edilmiş nükleer başlığa sahip değil. Dolayısıyla nükleer güç olarak kabul edilmiyor. Nükleer güce sahip olan ülkeler; ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin, İsrail, Pakistan ve Hindistan olarak biliniyor.

savaş

SAVAŞ BAŞLATIRLAR MI?

1958 yılında ABD tarafından geliştirilen ve Soğuk Savaş döneminin en havalı silahı olan hidrojen bombasının Kuzey Kore’de nasıl üretildiği ayrı bir merak konusu. Birçoğuna göre Kuzey Koreli bilim insanlarına destek Çin ve Rusya’dan gidiyor.  Pekin ve Moskova yönetimleri her ne kadar Kuzey Kore’nin son denemesine sert şekilde karşı çıksalar da aslında bu küçük ülkeyi ABD’ye karşı saflarında tutmak istiyorlar.

Bir diğer merak edilen konu Kuzey Kore’nin genç diktatörü Kim Jong Un’un bir çılgınlık yaparak nükleer savaş başlatıp başlatmayacağı konusu oluyor. Buna ihtimal verilmiyor. Hem ellerinde hala nükleer başlık taşıyan uzun menzilli füzeler yok, hem de Güney Kore, Japonya ve ABD ile baş edebilecekleri güçleri var. Olası bir sıcak savaş halinde Rusya ve Çin’in dahil olma ihtimali de çok düşük görülüyor.

Peki niye durup durup nükleer demene yapıyorlar? En basit haliyle Kim Jong Un, halkına ne kadar güçlü olduklarını göstermek istiyor. Gelin şimdi Kuzey Kore ve Kim Jong Un’a dair bilinmeyenlere bakalım:

koremap

 

DOĞU ASYA’DA KÜÇÜK BİR ÜLKE

Nüfusu 24 milyon.
Yüzölçümü 120 bin km2.
Türkiye’nin dörtte biri kadar yani.
Başkent: Pyongyong
Pasifik’te Japonya ve Güney Kore’ye komşular. İkisiyle de düşmanlar.
Bölgedeki tek müttefikleri diğer komşuları olan Çin.
Kore Cumhuriyeti resmi olarak 1948’de kuruldu.
O tarihten bu yana komünizm ile yönetiliyor.
Tek adam – tek parti rejimi.

çocuklar

TELEFON, İNTERNET, TELEVİZYON YOK

Kuzey Kore diğer komunist rejimlere oranla dışarıya çok daha kapalı bir ülke. Sadece Çin ve Rusya’da temsilcilikleri var. Çok az sayıda ülkede diplomatik ilişkileri var. Türkiye, Kuzey Kore’yi 2001 yılında tanıdı. Ancak ülkemizde Kuzey Kore büyükelçiliği yok. Diplomatik işlemler Bulgaristan’daki Kore Halk Cumhuriyeti’nin elçiliği üzerinden yürüyor.

Ülkeye yabancı turist veya gazeteciler dönem dönem alınıyor. Ancak bütün geziler sıkı bir kontrol altında geçiyor. Dolayısıyla Kuzey Kore hakkında dünya doğru düzgün bir bilgiye sahip değil. Independent, Al Jazeera, CNN, BBC, Washington Post, Guardian ve New York Times gibi yayın organlarından derlediğim bilgiler şöyle:

stadyum

MAÇLARDA SEVİNMEK YASAK

 • Ülkede herkes asker diyebiliriz. Bu nedenle dünyanın en büyük ordusuna sahipler. Yedek askerlerle birlikte 7.7 milyon kadın ve erken orduda görev yapıyor. Askerlik süresi erkekler için 10, kadınlar için 3 yıl.
 • Başkent Pyongyang’da dünyanın en büyük stadyumu var. 150 bin kapasiteli ‘Rungrado May Day’ isimli stadyumda futbol maçları da yapılıyor. Ancak maçlarda gol olduğunda sevinmek yasak.
 • Marihuana otunun serbest olduğu biliniyor.
 • Ülkedeki tüm öğretmenler akordeon çalmayı bilmek zorunda.
 • Gübre az olduğundan tarımda insan dışkısı da kullanılıyor.
 • ABD’yi temsil ediyor diye kot pantolon yasak.

Kim Il Sung

2016 DEĞİL 104 YILINDALAR

 • Kısa bir süre önce ülkedeki tüm erkeklerin saçlarını Kim Jong Un gibi kestirmesinin zorunlu hale getirildiği yönde haberler çıktı. Ancak Kuzey Kore’de bu kadar da diktatörlük yok! Ülkede kadın ve erkeklerin saç modelleri belli. Ama farklı modeller arasından seçim yapabiliyorlar. Erkekler için 10, kadınlar için 28 belirlenmiş saç modeli var.
 • 1948’Kuzey Kore’yi kuran ve ülkenin ebedi lideri olan Kim Il Sung’un doğum günü yani 15 Nisan 1912 milat olarak kabul ediliyor. Ülkede bu yıl 2016 değil, 104 olarak kabul ediliyor.
 • Ülkede 3 TV kanalı var. İkisi hafta sonu, diğeri sadece akşamları yayın yapıyor. Bütün televizyonlar fabrikadan sadece Kuzey Kore uydularına göre tasarlandığı için yabancı kanallara da giriş yapılamıyor.
 • Radyo kanalları sadece devlet frekanslarını çekecek şekilde üretiliyor.
 • Ülke içinde kullanılan bir telefon ağı var. Ama kimsenin başka bir ülke ile telefonda konuşmasına izin verilmiyor.
 • Sadece üniversiteler ve devlet dairelerinde kullanılan kendi internet ağları bulunuyor. Ama burada bile internet erişimi tamamen Komünist Parti’nin kontrolünde oluyor.
 • 5 yılda bir seçim yapılıyor. Tabi ki tek bir aday oluyor. 2012’deki son seçimde Kim Jong Un oyların yüzde 100’ünü aldı.

halak

TÜM HALK KAYIT ALTINDA

 • Kim Jong Un hakkında çekilen komedi filmi Röportaj filminin yayınlanmasından önce Kuzey Koreli hackerler filmin yapımcı şirketine siber saldırılarda bulundu.
 • Ülkede özel arabalar yasak. Bu nedenle sadece devletin izin verdiği kişilerin arabası oluyor.
 • Toplu taşımaların dışında ulaşım bisiklet ya da motosiklet ile sağlanıyor.
 • Geceleri kentler tamamen karanlığa bürüyor.
 • Sinema – tiyatro salonları veya dans kulüpleri var. Ama sadece yerel ve Sovyet dönemi filmler izlenebiliyor. Batı müziği de yasak.
 • Her doğan bebek hemen kayıt altına alınıyor. Ve ömrü boyunca gizli bir dosya ile sürekli takip altında tutuluyor.
 • Toplumu kontrol altında tutmak için Songbun isimli bir sistem uygulanıyor.
 • Buna göre halk ‘özel’, ‘çekirdek’, ‘temel’, ‘karmaşık’ ve ‘düşman’ şeklinde 5 sınıfa ayrılıyor. Sınıf ayrımı babadan miras kalıyor.
 • Vatandaşların eğitim, iş ve aile hayatı Songbun’daki pozisyonuna göre belirleniyor.
 • Eğitim 5 yaşında başlıyor. Çocuklara ilk önce ebedi lider Kim Il Sung hakkında efsanevi bilgiler öğretiliyor.
 • Kimin ne iş yapacağına devlet Songbun bilgilerine göre karar veriyor.
 • İş hayatında yük özellikle üretim alanlarında kadınların sırtında.
 • En iyi orduda, diplomaside ve özellikle Komünist Parti içinde yükselenler kazanıyor. İşçilerin ayda 1 ya da 2 dolar kazandığı biliniyor.
 • Kişi evleneceği kişi kendisi seçebiliyor. Genellikle anneler çocukları için gelin buluyor.
 • Evlenme yaşı 27 – 30 arasında değişiyor. Ailelerin genellikle çok sayıda çocuğu oluyor.
 • Ülkeye her yıl ortalama 2 bin yabancı gidiyor. Bunlar ancak belirlenmiş tur şirketleri üzerinden giriş yapabiliyor.
 • İlk olarak 2013 yılında yabancılara ülkede cep telefonlarını kullanma izni verildi.

Air Koryo

ÇİN VE RUSYA ÜZERİNDEN GİDİLİYOR

Kuzey Kore’ye giden iki arkadaşıma göre ülkeye girişler sadece Çin ve Rusya üzerinden yapılıyor. Biri eski gazeteci, diğeri gezgin olan arkadaşlarımın ikisi de Kuzey Kore’ye Çin üzerinden gitti. İkisi de toplu organizasyonlarla ülkeye giriş yapabildi. Kişisel olarak Kuzey Kore’ye gitmek çok zor. Ülkeye uçuş yapan tek havayolu şirketi Kuzey Kore devletine ait Air Koryo. Ülkeyi ziyaret eden turistlerin bile başına birer görevli veriliyor. Tek başlarına hareket etmeleri kesinlikle yasak. Nereye gideceklerine, nerelerin fotoğraflarını çekebileceklerine, kimlerle konuşabileceklerine ve nerelerde kalacaklarına dair bu görevliler karar veriyor.

 

sunucu

EN ÖNEMLİ HABERLERİ O VERİYOR

Kuzey Kore’nin en ünlü sunucusu Ri Chun-hee. 69 yaşında. Aslında emekli oldu. Ama yine de en önemli olayları o duyuruyor. 6 Ocak’taki hidrojen bombası denemesinin ardından da yine o kameralar karşısına geçti. Ri Chun-hee, daha önce de ülkenin kurucusu Kim Il-Sung ve yerine gelen oğlu Kim Jong-Il’in ölüm haberlerini sunmuştu.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s