Ülke zenginleşti: 8 dakikada 1 çocuk kaçırılıyor

giriş

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan, olumsuz içerikli birçok ‘en’in de ev sahibi aynı zamanda.

Örneğin her 20 dakikada bir, 1 kadının tecavüz uğradığı Hindistan, dünyada en fazla tecavüzün görüldüğü ülke unvanına sahip.

Bunun yanı sıra dünyada en fazla çocuk işçinin bulunduğu ve en fazla çocuk kaçırılma vakasının görüldüğü ülke yine Hindistan.

BBC’nin haberine göre Hindistan’da her 8 dakikada bir, 1 çocuk kaçırılıyor.

Yeni Delhi hükümeti de ülkelerinde 500 binden fazla çocuğun insan kaçakçılarının elinde olduğunu kabul ediyor.

Kaçırılan çocukların büyük kısmı kızlardan oluşuyor ve maalesef bu çocukların yarısından fazlası hiçbir zaman bulunamıyor.

Tahmin edileceği üzere insan kaçakçılarının eline düşen çocuklar, cinsel tacizden tutun zorla çalıştırılmaya kadar sayısız kötü muameleye maruz kalıyor.

Yetkililer, anne babalarından uzaklaştırılan çocukların genellikle ev işlerinden çalıştırıldığını söylüyor.  Çocuklara evlerde hizmetçilik ve bebek bakıcılığı yaptırılıyor. Verilen düşük miktardaki ücretlerin tamamı da insan kaçakçılarının eline geçiyor.

Uzmanlara göre son zamanlarda çocuk kaçırma vakalarının hızla artmasının arkasında Hindistan’ın zenginleşmesi var.

Kayıp çocukları bulmak için kurulan bir yardım kuruluşunun başkanı Kaylaş Satyarti konu hakkında BBC’ye yaptığı açıklamada “Hindistan’ın ekonomik büyümesinin en ironik yanı bu. Orta sınıflar ucuz ev hizmeti talep ediyor. En ucuz ve en korunmasız işgücüyse çocuklar, tabi ki özellikle de kızlar. Ucuz iş gücü talebi, çocukların kaçırılarak Hindistan’ın uzak bölgelerinden kentlere götürülmesine neden oluyor” dedi.

Hindistan’da çocuk kaçırılması ve çocuk işçi vakalarının bu kadar yaygın olmasının aslında bir nedeni de yasalardaki boşluklar. Zaten 500 bini geçen kayıp çocuk olayı varken şimdiye kadar sadece 3 bin 300 kişinin çocuk kaçırmaktan suçlu bulunması her şeyi özetliyor.

Hindistan yasalarına göre çocuk kaçırmak tabi ki yasak. Ama kaçırılan bir çocukların bulunması neredeyse imkansız. Çünkü kaçırılanların aileleri genellikle yoksullar oluyor ve çocuklarının peşine düşemiyorlar. Kayıp çocukları çalıştıranların aldığı önlemler ve insan kaçakçılarının acımasızlıkları da eklenince çocuklar bulunamıyor.

Ayrıca Hindistan’da 14 yaşının altındaki çocuklar tehlikeli işler olmadığı sürece çalıştırılabiliyor. Yani çocukların ev işlerinde çalıştırılmasında da yasal olarak hiçbir engel bulunmuyor.

Tüm bunlar bir araya geldiğinde de olan yüz binlerce çocuğa oluyor maalesef.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s