2016’da dünyayı bekleyen gelişmeler

2015 hiç şüphesiz “terör ve göç” yılı oldu. Acılarla doluydu. Yeni yılda da siyasi krizlerin ve çatışma ortamlarının devam etmesi bekleniyor. Terör saldırılarının süreceği tahmin ediliyor. Ancak siyasi analizlere göre özellikle Suriye ve Irak merkezli göç krizinin önüne geçilebilir.

Öte yandan 2016’da Afrika kıtasındaki krizler daha da şiddetlenebilir. Dünyayı bekleyen en büyük tehlike ise “siyah altın” yani “petrol” krizi olarak görülüyor. Spor dünyasında da önemli organizasyonlar bizi bekliyor. Avrupa Şampiyonası’ndan beklentilerimiz büyük. İşte yeni yılda dünyayı bekleyen gelişmelerden bazıları…clinton

ABD YENİ BAŞKANINI SEÇECEK

ABD’de bu yıl başkanlık seçimi yapılacak. Kasım ayında gerçekleştirilecek seçim. Şimdiye kadar Cumhuriyetçilerden en güçlü aday adayı milyarder işadamı Donald Trump gibi gözüküyor. Ancak birçok uzmana göre, Trump aslında Cumhuriyetçilerin resmi adayı olamayacak. Jeb Bush’un ismi Cumhuriyetçi kanatta ağır basıyor. Demokratlarda ise Hillary Clinton’ın adaylığına kesin gözüyle bakılıyor.

esad

ESAD KALACAK MI GİDECEK Mİ?

Suriye’de Mart 2011’den beri süren iç savaşın önüne bir türlü geçilemedi. 250 binden fazla kişi öldü. 12 milyon kişi evsiz kaldı. Barışa dair hala umut yok. Yeni yılda Suriye diplomasisi hız kazanacak. Bu ayın sonunda BM nezdinde Esad tarafı ile muhalifleri arasında görüşmeler de başlayacak. Ancak başta ABD ve Rusya olmak üzere masadaki taraflar, Esad’ın geleceğine odaklanmış durumda. 2016’da Suriye’de barışa gidecek yol olarak görülen geçiş hükümetinin “Esadlı mı, Esadsız mı olacağı” sorusu cevap bulacak.

EU.png

İNGİLTERE, AB’Yİ OYLAYACAK

Yıllardır “AB’den çıkacaklar” söylemleri bitmeyen İngiltere’de bu yıl kritik bir referandumun olması bekleniyor. Başbakan David Cameron’ın seçim döneminde verdiği sözü tutarak ülkesinin AB’de kalıp kalmayacağına dair referandumu yapacağı tahmin ediliyor.

podemos

İSPANYA’DA YENİDEN SEÇİM OLACAK

2015’in sonlarına doğru genel seçime giden İspanya’yı 2016’da da yine bir seçim bekliyor gibi duruyor. Zira çıkan sonuçlarda hiçbir parti tek başına iktidar olamamıştı. Koalisyon görüşmelerinden herhangi bir somut adım beklenmiyor. Dolayısıyla yeniden bir seçim kaçınılmaz gibi duruyor. Seçimden çok merak edilen soru ise Yunanistan’da iktidarda bulunan radikal sol SYRIZA’nın ruh ikizi olarak kabul edilen Podemos hareketinin bir süredir devam eden başarısının yine tekrarlayıp tekrarlayamayacağı…

petrol

PETROL KRİZİ DÜNYAYI KARIŞTIRABİLİR

Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru petrol fiyatı varil başına 35 dolara indi. Kriz dönemi fiyatlarına dönüldü yani. Son 12 yılın en kötü rakamları… 18 ayda yüzde 70 azalan petrol fiyatları, tahmin edileceği üzere 2016’da birçok gelişmeyi belirleyecek faktör olarak karşımızda duruyor. Suudi Arabistan’da örneğin bütçe, petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle 2015 yılında 98 milyar dolar açık verdi. İran petrolünü hala istediği gibi satamıyor. Dolayısıyla Suudi Arabistan ve İran’ın ekonomik kayıplarından dolayı Ortadoğu’da daha sert bir politika izlemeleri bekleniyor. Petrol fiyatlarındaki düşüş ve dengesizliğin direkt olarak etkileyeceği diğer ülkeler ekonomileri petrole bağlı olan Rusya, Venezüella, Cezayir, Angola ve Nijerya olacak.

kıprıs

KIBRIS’TA YENİDEN BİRLEŞME OLABİLİR

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis 2016 yılının Kıbrıs’ın yeniden birleşmesini sağlayacak olan yıl olabileceğini söyledi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti lideri Mustafa Akıncı’nın da dile sürekli aynı sözler dökülüyor. Türkiye ve Yunanistan’da sürece çok olumlu katkılar yapıyor. AB de birleşmeden yana. Birleşmeye dair Kıbrıs’ta bahar döneminde referandum olabilir. Uzmanlara göre yıllardır beklenen barış bu kez gerçekleşebilir…

şengen

SCHENGEN VE TÜRKİYE

Avrupa ile varılan göçmen anlaşmasının ardından Türkiye’nin AB üyeliği konusundaki umutlar bir kez daha arttı. AB dönem başkanlığını 6 aylığına Hollanda’nın devir alması Ankara’daki umutları biraz daha artırdı. Ancak siyasi uzmanlara göre Türkiye’nin üyeliğini konuşmak için hala çok erken. Dolayısıyla şimdilik daha önemli soru; Türk vatandaşlarına Schengen vize uygulamasının kaldırılıp kaldırılmayacağı olacak. Ekim ayına doğru bu anlaşmanın yürürlüğe girmesi bekleniyor.

paris

IŞİD, BAŞKENTLERİ HEDEF ALABİLİR

IŞİD militanları, 2015’te Ankara’dan Paris’e, Londra’dan Şarm El Şeyh’e veya Moskova’dan New York’a kadar tüm dünyayı tehdit etti. Uzmanlar IŞİD’in megakentlere saldırı konusunda maalesef yine umutsuz. 2015’te Suriye ve Irak’taki topraklarının yüzde 14’ünü kaybeden IŞİD’in büyük kentlere intikam saldırıları düzenlemesi bekleniyor. Bu nedenle Avrupa’daki başkentlerdeki güvenlik alarmının çok uzun süre devam edeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

breivikl.jpg

BREIVIKLER ARTABİLİR

2016 yılında DAEŞ’in olası saldırılarına ve göçmen krizinin devamına karşılık Norveç’te 2011 yılında 77 genci katleden aşırı sağcı Anders Behring Breivik gibi beyaz teröristlerin de sayısında maalesef ciddi artış bekleniyor. 2015’te Almanya’da aşırı sağcı saldırıların geçmiş yıllara oranla yüzde 40 arttı.  Almanya’da aşırı sağcılar 2015’te 11 bin 312 suç işledi. Buna karşılık sadece 9 zanlı tutuklandı.

yeni

ANKARA – TEL AVİV ARASINDA BARIŞ KAPIDA

2010 yılında İsrail askerlerinin Gazze’ye barışçıl yollarla insani yardım götüren Mavi Marmara gemisindeki sivilleri öldürmesinin ardından bozulan Türkiye – İsrail ilişkilerinde daha önce hiç olmadığı kadar olumlu bir hava esiyor. Dünya basının yakından takip ettiği diplomasi trafiğinin 2016’da daha da hızlanması bekleniyor. Hatta Ankara –Tel Aviv hattındaki pürüzleri gidermek için ABD’nin sürece çok daha aktif şekilde katılması bekleniyor. Bu noktada Obama’nın Mavi Marmara ile ilgili olarak Netanyahu’nun Türkiye’den özür dilemesini sağladığını hatırlamak gerekiyor. Uzmanlara göre İsrail, Türkiye ile barışmak adına; Ankara’nın 3 ciddi talebini kabul edecek. Bu kapsamda Mavi Marmara mağdurlarına tazminat verilecek ve Gazze’deki abluka kaldırılacak. Türkiye-İsrail ilişkisinin düzelmesi halinde Ortadoğu’daki birçok siyasi tablonun değişmesine kesin gözüyle bakılıyor.

iran

İRAN İÇİN KARAR YILI

2015’te Viyana’da P5+1 ülkeleri ile İran arasında belki de yılın en önemli siyasi adımlarından biri atılmıştı. Anlaşma gereği İran, tartışmalı nükleer faaliyetlerinde kısıtlamaya gidecek ve tesislerini uluslararası heyetin denetimine açacak. Karşılığında ABD, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler, İran’a karşı yıllardır uygulanan ekonomik yaptırımları aşamalı olarak kaldıracak. İşte yaptırımların bu yıl sonuna kadar kalkması bekleniyor. Ancak İran’ın da buna karşılık nükleer faaliyetlerinin dışında Ortadoğu politikalarında da daha şeffaf olması gerekiyor. Ancak başta Suriye ve Yemen’de Suudi Arabistan ile yoğun bir çatışma haline gelen İran’ın bu ülkelerden vazgeçmesi beklenmiyor. Ayrıca Irak’taki aktif politikalarını da değiştirmeyeceği düşünülüyor. Tüm bunlara ek olarak tartışmalı füze programına da devam ediyorlar. Dolayısıyla birçok analize göre İran ile Batı’nın yaptığı tüm anlaşmalar bir anda çöpe gidebilir. Bu noktada Obama’nın İran’ın nükleer anlaşmasıyla ilgili olarak İsrail’e sıkça “Diplomasi ile nükleer faaliyetlerini yıllarca erteleyebiliriz” dediği hatırlatılıyor.

rio

RİO’DA OLİMPİYATLAR İÇİN GERİ SAYIM

2016’da en önemli spor organizasyonlarından birine Brezilya ev sahipliği yapacak.  Rio de Janeiro’daki Olimpiyatlar yine ABD ile Çinli atletlerin yarışına sahne olacak. Son Olimpiyatlar’da ABD zirvedeydi. Tüm doping skandallarına karşılık Rus atletlerin de Rio’da yarışması bekleniyor. Ancak Rio Olimpiyatları ile ilgili olarak dünya basını bir yandan da Brezilya’daki sosyal adaletsizliğe odaklanacak.

arda

HAYDİ MİLLİ TAKIM

2016’da gözler Fransa’nın ev sahipliğinde düzenlenecek olan Avrupa Futbol Şampiyonası’nda olacak. Favori yine son şampiyon Almanya. Kupayı kaldırması en sürpriz takımların başında Türkiye ve Belçika geliyor. Turnuva ayrıca 50 yıl aradan sonra bir uluslararası organizasyona katılan Galler için ayrı bir önem taşıyacak.

arsenal

ARSENAL İÇİN UMUTLU GÜNLER

Spor dünyası Türkiye ve İngiltere’deki futbol liglerini yakından takip ediyor. İngiltere’de Arsenal’ın 12 yıllık şampiyonluk hasreti bitecek gibi gözüküyor.

 (@selcukerennn)

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s