200 milyon kişide Kalaşnikof var

giriş
İngiltere merkezli Guardian gazetesi Rusların ünlü tüfeği Kalaşnikof hakkında detaylı bir haber yayımladı. Haberde Kalaşnikof marka tüfeklerin nasıl oluyor da 2015’te Avrupa ve bölgede birçok terör eyleminde kullanıldığı irdelendi. Charlie Hebdo ve Paris’teki katliamlarında, Tunus’taki kanlı kumsal eyleminde veya Kopenhag’daki saldırıda teröristlerin Kalaşnikof kullandığı hatırlatıldı.

100 EURO’YA SATILIYOR

Haberde dünyada yaklaşık 200 milyon adet Kalaşnikof’un bulunduğu ve bunun da “her 35 kişiye bir tüfek düşüyor” anlamına geldiği kaydedildi. Kalaşnikof’un küresel piyasa için yasal olarak 30’dan fazla ülkede üretildiği ve en fazla üretimin Çin’de yapıldığı belirtilen haberde, tüfeğin piyasaya sürüldükten kısa süre sonra karaborsaya düştüğü vurgulandı. Çin’de üretilenlerin genellikle Afrika’ya satıldığı, Balkanlar ve eski Sovyet cumhuriyetlerinde de Kalaşnikof’ların 100 euro’dan satıldığı bildirildi. Guardian’daki haberde Avrupalı siyasetçilerin, Sovyet general Mihail Kalaşnikof tarafından tasarlanan tüfeklerin kıtada kolayca dolaşımını engellemek için çalışmalar yürüttüğü bildirildi.

‘PİŞMAN DEĞİLİM’

3 yıl önce 94 yaşında ölen Sovyet general Mihail Kalaşnikof tarafından tasarlanan ve Sovyet ordusunda ilk kez 1948’de kullanılan silahın 200’den fazla modeli bulunuyor. Mihail Kalaşnikof “Ben bu tüfekleri anavatanımın korunması için geliştirdim. Politikacıların nasıl kullandıkları ile ilgili hiçbir sorumluluğu üstlenmiyorum ve pişmanlık duymuyorum” demişti.

35 farklı modeli bulunan ve “AK47” yada “keleş” olarak da bilinen Kalaşnikoflar çöllerden Sibirya’ya kadar her koşulda çalışıyor.

selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s