Dünya 1 yaşına daha girdi

Bugün dünyanın dört bir yanında çekilen fotoğrafları tekrar hatırlayarak 2015’e bir kez daha bakalım dedim. Aslında dünyada çok olumlu olaylar yaşanmadı bu yıl. Doğal afetler, uçak kazaları… Dahası katliamlar, savaşlar, ekonomik krizler… Hatta “2015 terör ve göç yılı oldu” diyebiliriz. Dünya genelinde 60 milyonu geçti göçmenlerin sayısı. Bu rakam şahit olduğumuz en kötü rekorlardan biri olarak tarihe geçti. Terör her yere sıçradı. Zaten en acı veren veya en unutulmaz fotoğraflar ya göçmen trajedilerinden ya da terör katliamlarından geldi. Aylan Kurdi’nin kıyıya vuran cansız bedeninin fotoğrafı örneğin. Tüm dünya ayağa kalktı. Ama bir kez daha yıkılmayalım diye, minik Aylan’ın görüntüsüne yer vermedim. İşte 2015’in unutulmaz anları…

OCAK:

POLAR BEAR ocak

Bir sonraki durakta inecek var!

Sanki felaket senaryosu gerçekleşmiş gibiydi. İklim değişmiş, kutup ayıları şehre inmişti. 25 Ocak’ta İngiltere’nin başkenti Londra metrosunda iki buçuk metrelik kutup ayısını görenler ilk başta kıyametin koptuğunu düşündü. Ancak çok geçmeden gerçek ortaya çıktı. Bembeyaz tüylü kutup ayısının arkasında aslında 19 profesyonel kuklacı vardı. Fortitude isimli dizinin tanıtımı için kutup ayısı kılığındaki insanlar metroda gezintiye çıkmıştı.

ŞUBAT:

transAsia

Film değil!

2015’te birçok uçak kazası oldu. Germanwings uçağı 148 kişiye mezar oldu. Endonezya’da askeri nakliye uçağı düştüğünde 122 kişi öldü. Rus şirketine ait uçağın Şarm El Şeyh’te düşmesiyle 224 kişi yaşamını yitirdi. 4 Şubat’ta da Tayvan’da korkunç bir kaza daha yaşandı. TransAsia Havayolları’na ait uçak başkent Taipei’deki Keelung Nehri’ne çakıldı. Uçaktaki 53 yolcudan 23’ü öldü. Uçağın köprü üzerinden nehre düşme anı akıllara kazındı.

madonna Gleb Garanich

Aynı aydan akıllarda kalan diğer kare 10 Şubat’ta Ukrayna’nın Kramatorsk kentinde çekildi: Bombardımanda ölen kadının yerde yatan cansız bedenine rağmen yollarına devam eden halk. Madonna’nın 25 Şubat’ta Londra’daki konserinde düşme anını da unutmamalıyız.

MART: 

KARAM AL-MASRI SURIYE

Otobüsleri kalkan yaptılar

Unutulmaz fotoğrafların büyük kısmı yine Suriye’den geldi. Halep’in kuzeyi burası. Muhaliflerin elinde kalan bir bölge. Rejimin keskin nişancılarından halkı korumak için kullanılamaz hale gelen otobüsleri dikey şekilde yan yana dizerek kalkan yaptılar.

NİSAN: 

View from Frutillar VOLKAN PRAKASH MATHEMA NEPAL

 

Söz doğada

25 Nisan’dı. Acı haber Nepal’den geldi. 7.9 büyüklüğünde deprem yaşanmıştı. 8 binden fazla kişi öldü. Sarsıntıdan bir gün sonra başkent Kathmandu’daki krematoryum merkezinde çekildi bu kare. Yer kalmadığı için cansız bedenler açık alanda yakılmaya başlanmıştı. 23 Nisan tarihinde, Şili’nin güneyindeki Calbuco volkanından gökyüzüne, 10 km yüksekliğe fışkıran lavlar arasındaki yıldırımlar da doğanın gücünün bir diğer kanıtı olarak ölümsüzleşti.

MAYIS: 

ghazal

Oyuncaklar için toplanmışlardı

6 Mayıs günüydü. Suriye’nin başkenti Şam’da Kızıl Haç’ın getirdiği yiyecek, içecek, ilaç için toplanmıştı halk. Çocukların derdi başkaydı. Dağıtılacak oyuncakları merak ediyorlardı. Soldaki Hazal. Dört yaşında. Yedi yaşındaki Judy’nin kucağında dört aylık kardeşi Suhair var. Saniyeler önce gülen gözlerinde artık korku hakim. Bir anda üzerlerine düşen bombadan böyle kaçtılar.

HAZİRAN:

soezeya-myanmar

Umut gökyüzünden geldi

2015’te Güney Asya da ölüm denizi oldu. 4 Haziran’da Myanmar’daki mülteci kampında objektiflere takılan anlar aslında yaşananların özetiydi. İki aydır denizde yaşam mücadesi veren ve çoğu Arakanlı Müslüman olan 734 göçmen kurtarıldı. Kampa götürüldüler. Orada da kaderlerine terk edildiler. İmdatlarına muson yağmuru yetişti. Susuzluklarını böyle giderdiler.

TEMMUZ

yunan

Ayağa kalk Yorgos

Yorgos Çatzifotiadis Yunanistan’daki ekonomik krizin simgesi haline gelen komşumuz. 3 Temmuz günü emekli maaşını çekmek için gittiği bankada eli boş kalınca yığılıp kalmıştı.

AĞUSTOS: 

filistin

Isırdılar, tırnakladılar ama kazandılar

28 Ağustos günü Batı Şeria’da yaşanan olayda İsrail askeri, kolu kırık olan Filistinli çocuk Bilal Tamimi’yi tutuklamak istedi. Ama abla Ahed Tamimi kardeşine siper oldu. Ahed, İsrail askerinin ellerini ısırırken, aile büyükleri yetişti. Bilal böylece tutuklanmaktan kurtuldu.

EYLÜL: 

AlkisKonstantinidis

Tatlı uykusuna devam etti

Eylülün 12’sinde Ege’de çekilen bu kare göçmen trajedisini bir kez daha yüzümüze haykırdı. 200 kişinin bulunduğu tekne batmıştı. Suriyeli baba çocuğunu kurtarmak için kulaç atıyordu. Minik bebek ise hiçbir şeyden habersiz tatlı uykusuna devam etti.

EKİM: 

Don Gutoski

Doğanın en asil hali
National History Museum tarafından geleneksel olarak verilen En İyi Vahşi Yaşam Fotoğrafı ödülü bu yıl Kanada’ya gitti. Don Gutoski isimli fotoğrafçı küresel ısınma nedeniyle yaşam alanları kesişmeye başladığı için türdeş olmalarına rağmen birbirilerine yemeye başlayan kutup tilkisi ve kızıl tilkiyi görüntüledi. Türdeşini yemek zorunda kalan kızıl tilki son kez avına böyle saygı gösterdi.

KASIM:

paris

Yüzlerdeki korku
2015’in en unutulmaz olaylarından biri hiç şüphesiz Paris’te 13 Kasım gecesi 130 kişinin öldürüldüğü terör saldırısı olur. Bataclan’daki konser salonundaki yaşanan katliamdan kurtulanların yüzündeki korku uzun yıllar akıllardan çıkmayacak.

ARALIK: 

Ivan Zvonimir Cicak güneykore

Ay sizin ödülünüze!

Bu ay yaşanıp unutulmazlar arasına giren anlardan ilki 8 Aralık’ta Zagrep’te yaşandı. Emektar insan hakları aktivisti Ivan Zvonimir Cicak’ın pantolonu, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitarovic’i elinden ödül alırken düşüverdi. Güney Kore’nin başkenti Seul’de bulunan Hyowon Şifa Merkezi’nde uygulanan bir tedavi yönteminin fotoğrafları ise 22 Aralık’tan itibaren kısa süre içinde dünyaya yayıldı. Ülkedeki yüksek intihar oranına karşılık başlatılan tedaviye başvuranlar, tabuların içerisinde uzun süre kalarak yaşarken ölümü tecrübe ediyor.

(@selcukerennn)

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s