Barcelona’da isyan: Turist istemiyoruz

sagra

Ülkeler için turist candır. Ekonomiye katkılarını hiçbirimiz yadsıyamayız herhalde. Dolayısıyla turist sayısının artmasını her zaman destekliyoruz.

Ama İspanya’da şimdilerde durum biraz daha farklı. Barcelona’da turist isyanı başladı.
Gelin bu yıl 8 milyonluk bir turist akımı bekleyen Barcelona’da yaşanan krize kısa bir göz atalım:
Mimarileri, yemyeşil caddeleri, güneşi, kumsalı, Gotik mahallesi, efsane stadyumu ve eğlence mekanlarıyla ünlü Barcelona, artık daha fazla turist istemiyor.
Katalanya’nın tatil cenneti Barcelona, Londra ve Paris’in ardından Avrupa’da en çok yabancı turistin gittiği üçüncü şehir. Dünya genelindeyse 12’nci sıradalar. Ama 1.7 milyon nüfuslu şehir halkı, turist yağmurundan bıkmış durumda.
Üstelik dünyanın dört bir yanından kente akan turistlerin geçen yıl şehir ekonomisine 14 milyar dolarlık bir katkı ve 100 bin kişilik ekstra iş imkanı yaratmasına rağmen daha fazla turist istenmiyor. Barcelona halkı, turistler yüzünden artık kentin yaşanmaz hale geldiğini söylüyor. Kentteki tarihi yapıların yoğun ziyaretler nedeniyle zarar görmesi diğer bir şikayet nedeni. Ayrıca, aşırı gürültü ve ev ile kira fiyatlarının artmasından Barcelonalılar memnun değil.
İspanya’da yapılan son yerel seçimlerde en fazla oyu alarak Barcelona Belediye Başkanı olmasına kesin gözüyle bakılan Ada Colau, bu şikayetleri ciddiye aldıklarını söyledi. Barcelona’nın ilk kadın belediye başkanı olmaya hazırlanan ve aynı zaman çevre aktivisti olan Ada Colau, ilk etapta turist sayısının artmasını engellemeye çalışacaklarını belirtti. Başkan seçilir seçilmez de kentteki bazı turistik yerlerin girişlerine kotalar uygulayacaklarını söyledi.

Ada Colau, turistlerin ünlü Katalan mimar Gaudi’nin en önemli eserlerinden olan Parc Güell, Sagrada Familia katedrali ve kentin en ünlü pazarı La Boqueria’yı belirli saatler içerisinde ziyaret etmesini içeren bir planı uygulamaya sokacaklarını belirtti. Örneğin Parc Güell’i günde sadece 800 turistin gezmesine izin verilecek.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s