Mülteci hayatlar

giriş

60 MİLYON MÜLTECİ OLDU

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) bir rapor açıklandı. Tüm dünyanın utanması gereken acı sayılarla dolu rapor: “Bugün dünyada her 122 kişiden biri evinden kaçmak zorunda kaldı” deniliyor. Dünya genelinde savaş ve çatışmalardan dolayı evlerini terk etmek zorunda kalan 60 milyondan fazla göçmen oldu. Tarihin en yüksek seviyesi yani. Geçen yıl bu rakam 59.5 milyondu.

UNHCR verilerine göre günde 4 bin 600 kişi evlerini terk etmek zorunda kalıyor. Sayının bu denli artmasının arkasında Suriye ve Ukrayna krizinin olduğu kaydedildi. Afrika kıtasından da Somali, Güney Sudan, Burundi ve Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki çatışma ortamları göçmen krizini artırıyor. 1 milyon 850 binden fazla göçmene kapılarını açan Türkiye’de artık her 1000 kişiden 24’ü göçmen. UNHCR’nin daha önce açıkladığı bir diğer raporda da dünya genelinde 10 milyondan fazla kişinin devletsiz olduğu belirtilmişti.

su

AŞ-SUSUZ DENİZİN ORTASINDA

Sayıları her geçen gün katlanıyor, acıları sürekli artıyor göçmenlerin. Güney Asya denizindeki göçmenler örneğin. Rohingya Müslüman’ı çoğu. Myanmar’daki zulümden kaçıyorlar. Sayıları 8 bin. 40 günden fazla denizin ortasında kaldılar. Aç ve susuz şekilde üsteldik. İdrarlarını içtiler. Teknedeki iki lokma yemek için birbirlerini öldürdüler. Neyse ki Malezya, Endonezya ve Tayland sonunda çark etti. Karaya ulaşan göçmenlere 1 yıl geçici sığınma hakkı verecekler. Ama insan hakları savunucularına göre Asya’da alınan tedbirler çok yetersiz. Suriye ve Myanmarlı göçmenlerin dışında da aslında dünyanın dört bir yanında insanlık trajedileri yaşanıyor.

akdeniz

HAYVANAT BAHÇESİNDE KALIYOR

Birleşmiş Milletler verilerine göre mülteci sayısı, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en yüksek seviyede. 50 milyondan fazla kişi savaş, işsizlik ve baskılar nedeniyle ülkelerini terk etti. Suriye, Irak ve Afrika’dan kaçanların adresi son zamanlarda Libya oluyor. 1 milyondan fazla göçmenin Avrupa’ya ulaşmak ümidiyle Libya’da beklediği düşünülüyor. Oraya gidene kadar organlarını satıyorlar. Çektikleri çile bitmiyor. World Organisation Against Torture isimli kurumun raporuna göre yüzlerce mülteci Trablus’taki hayvanat bahçelerindeki kafeslerde bekletiliyor.

Binlercesi de Akdeniz mezarlığında boğuluyor. Hatırlayın, 18 Nisan’da 900 sığınmacı maviliklere gömüldü. Üstelik sadece 27’sinin cansız bedenine ulaşıldı. Diğerlerinin 375 metre derinlikte olduğu biliniyor.  İnsan tacirlerinin yolculuk sırasında bazı göçmenleri diğerlerinin gözü önünde köpekbalıklarına attıklarını da atlamamak gerekiyor. 1990’dan bu yana 25 binden fazla göçmenin öldüğü Akdeniz için Avrupa ülkeleri “çözümü” buldu. Kaçakçılara ait tekneleri daha Libya’dayken vurmaya hazırlanıyorlar. Böylece göçmenler, kendi topraklarına ulaşamayacak.

teller

TELLERİN ÜSTÜNDE BEKLEYİŞ

İspanya’nın güneyindeki iki küçük bölge olan Ceuta ve Melilla’da ayrı bir kriz yaşanıyor. Burası şimdilerde yaz tatili için doluyor. Ancak bölgeye gidenler sadece turistler olmuyor.  2014’ün başından bu yana Melilla’ya 20 binden fazla Afrikalı sığınmacı ulaştı. Göçmenlerin İspanya’ya geçmeleri için 6 metrelik telleri aşması gerekiyor. Tellerin diğer tarafında 600 polis, görev yapıyor. Bazı durumlarda göçmenler, saatlerce tellerin tepesinde oturarak kendilerin Avrupa toprağına atmak için en uygun anı bekliyor.

Makedonya’daki tren raylarında ise farklı bir trajedi ortaya çıktı. Yunanistan üzerinden Makedonya’ya giden göçmenler, demiryollarını takip ederek diğer Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışıyor. Sırbistan’a gitmek için örneğin 3 ila 5 gün arasında yürüyorlar. Gündüzleri saklanıp gece hareket ediyorlar. Ama işleri o kadar kolay olmuyor. Daha geçen hafta trenin çarpması sonucu 14 göçmen öldü.

mezarlık

MEZARLIKLARI EV YAPTILAR

Yoksulluğun kol gezdiği Batı Afrika ülkelerinden biri olan Liberya’daki göçmenler de başkent Monrovia’daki bir mezarlığı işgal etti. Ülkelerindeki iç savaştan kaçanlar, mezarlığın eski sakinlerini kabirlerinden çıkarıp, kendileri yerleşiyor. Hayatlarını devam ettirebilmek için diri diri mezara girenlerden biri, “Mezara yerleşmeden önce cesedi çıkarıp atıyoruz. Ama naaşın eski olmasına dikkat etmeniz gerekir. Mezar ne kadar eskiyse o kadar kolay temizleniyor” diyor.

İsrail’de ise 45 bin Eritreli ve Sudanlı mülteciye “tek yönlü uçuş bileti” uygulanmak isteniyor. Yetkililer, göçmenlere gönderdikleri mektupta belirlenen ülkeye gitme zorunluluğu getiriyor. Aksi takdirde göçmen merkezlerinde belirsiz süre kalacakları söyleniyor.

malezya

OKYANUSA YERLEŞTİLER

Şimdilerde Rohingyalı Müslüman göçmenlerle gündeme gelen Malezya’da bir de Bajau mültecileri yaşıyor. “Göçmen” statüleri olmadığı için karaya ayak basmaları yasak. Ama kendilerince bir çözüm bulmuşlar. Denize yerleştiler. Fotoğrafçı Ng Choo Kia, elleriyle yaptıkları ev ve kayıklarda yaşayan Bajau mültecilerini görüntüledi. Eğitim alamayan çocukların ilk öğrendikleri balıkçılık oluyor. Elleriyle bile avlanabiliyorlar. Çok nadir olarak karaya çıkmalarına göz yumuluyor. Ama denizde o kadar uzun süre vakit geçirdikleri için karada kaldıkları birkaç saat içinde bile vücutları toprağa alışık olmadığı için hastalanıyorlar.

sudan

SEKS KÖLESİ YAPILIYORLAR

Dünyanın gözün uzun süredir aslında Suriye’ye kilitlenmiş durumda. Bunun bir nedeni de Suriye’deki göçmen akının artık Avrupa ülkelerinin kapısına dayanması. Ancak büyük bir insanlık krizi de Güney Sudan’da yaşanıyor. 2013’ten bu yana iç karışıklığı yaşandığı Güney Sudan’da 2.3 milyon kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Bölgede binlerce kadın ve hatta maalesef çocuğun bir yudum ekmek için seks kölesi olarak kullanıldığı biliniyor. Güney Sudan’da ayrıca 4.6 milyon kişi acil şekilde insani yardıma muhtaç.

detroit

ÖNERİ GÜZEL AMA…

“Yıkılmış iki farklı toplum, yeniden ayağa kalkmak bir araya gelmeli. Şehirleri iflas eden Amerikalılar ile savaşın vurduğu Suriyeliler, zorluklara karşı bir olmalı. Böylece acılarını paylaşıp, eski mutlu günlerine geri dönebilirler…”  New York Times’ta yayımlanan makalede ABD’de otomotiv sektörünün kalbiyken iflas eden Detroit şehrinin nasıl yeniden canlandırılabileceği anlatıldı. Öneri olarak şehirde terk edilen 70 bin eve, 50 bin Suriyeli göçmenin yerleştirilmesinden bahsedildi.  ABD için sunulan projenin hayata geçirilip geçirilmeyeceğini zaman gösterecek. Ama tüm ülkelerin bir an önce göçmen krizlerine yönelik kendi çözümlerini geliştirmesi gerekiyor.

NOT: Kendi gemileriyle Akdeniz ve Ege’de 12 bin göçmeni kurtaran zengin ailenin hikayesini https://dunyaraporu.wordpress.com/2015/11/17/kendi-gemileri-ile-12-bin-gocmen-kurtardilar/ okuyabilirsiniz…

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s