Hollanda’ya 22 yılda Ayasofya’yı diktiler

giriş

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da yaşayan Türkler, 1993’te başladıkları cami hayalinde nihayet mutlu sona yaklaştı. Başkent genelindeki yaklaşık 40 bin Türk vatandaşının yüzde 70’inin ikamet ettiği Kinker bölgesinde inşa edilen Ayasofya Camisi’nin yüzde 90’ı tamamlandı. 22 yıldır mahkeme salonlarında ve sokaklarda verilen mücadelenin ardından yükselen Ayasofya’nın ibadete açılması caminin içerisindeki eksikliklerin giderilmesi bekleniyor. Sorularımı yanıtlayan Cami Derneği Balkanı Muhittin Aydın, “Kaba inşaatın yüzde 90’ının tamamladık. Hedefimiz mart ayında camiyi ibadete açmak. Ancak büyük açılışı, cami içerisindeki süslemeleri tamamen bitirdikten sonra ilerleyen dönemde yapacağız. Şimdi bunun için para topluyoruz” dedi.

Aydın, caminin açılışından sonra sorunlar yaşamamak için yoğun çaba sarf ettiklerini belirterek, “Bölge halkını rahatsız etmemek şimdiden herkese ‘Camiye bisikletlerle gelin, park sorunu olmasın’ diyoruz” şeklinde sözlerini tamamladı.

MİNARE SORUN OLDU

Ayasofya Cami projesinden büyük mesai harcayan Hüseyin Gündüz ise yaşadıkları zorlukları  “1993’te araziyi aldık. Ancak araziye semt belediyesi de müşteriydi. Biz alınca tavırları sert oldu. Bankalarla anlaşmamızı bozdular. Arsa parasını kendi aramızda topladık. Bu kez kubbeli-minerali cami izni vermediler. Mahkeme süreçlerimiz başladı. Sokaklara döküldük. 1998’de cami izni çıktı. Planı çizdirttik. Ama minareyi onaylamadılar. Yine dava açtık. 2000’ yılında projemiz onaylandı. Ama sonra cemaatin kandırılarak arsanın belediyeye satıldığı ortaya çıktı. Bir kez daha mahkeme süreci ve gösteriler başladı. Kasım 2011’de nihayet Yüksek Mahkeme lehimize karar verdi. ‘Her şey düzeldi’ derken, bu kez cami, çevre planlamasına aykırı bulundu. Bize bir kez daha sokaklar gözüktü. En sonunda 2013’te inşaata başladık ve cami şimdiki halini aldı”  şeklinde anlattı.

Bölge sakinlerinin Westernmosque olarak adlandırdığı camiye Ayasofya ismini verdiklerini söyleyen Gündüz, “Caminin mimarisi Osmanlı ve Batı’nın sentezi. Minare boyutu Amsterdam’daki en yüksek kilise kulesinden daha küçük olacak şekilde belirlendi ve 43 metre olarak onaylandı. Böylece camimiz Hollanda’nın en yüksek camisi olacak. Ayrıca bin 100 kişi aynı anda namaz kılabilecek. Bu da ‘Hollanda’da aynı anda en fazla kişinin namaz kıldığı cami’ anlamına geliyor. Cami davamız hakkında Hollanda’da iki kitap yazıldı, birçok belgesel çekildi. Burada hakkımızda çok fazla haber yapılıyor. Hollandalıların tamamı karşı diyebilirim. Sadece Türkiye’yi bilenler daha ılımlı bakıyor. En çok ezanın sesli şekilde okunup okunmayacağını soruyorlar. Biz de ‘hayır’ diyoruz. Camini dışındaki tuğlaların bile bölgedeki evlere uyumlu olması için yapmadığımız kalmadı” dedi.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s