2015’in unutulmaz fotoğrafları

myanmar

Myanmar’daki geçici mülteci kampından bir kare. Tarihler 4 Haziran 2015. Gökyüzünden umut bekleyenler Rohingya ve Bangladeşli göçmen. Çok değil birkaç saat önce ölümün eşiğinden döndüler. Myanmar’ın güney sahilinde içinde bulunduğu tekne az daha batacaktı. Kurtarıldıkları teknede 734 kişiydiler. Ve tam iki aydır denizin ortasında aç ve susuz hayatta kalmaya çalışıyorlardı. Bu fotoğraf çekilmeden önce hava açıktı. Ancak aniden muson yağmuru başladı. Göçmenleri yüzleri gülmeye başladı. Hemen ellerine geçen şişeleri gökyüzüne çevirdiler. Yağmurla birlikte hem susuzluklarını giderdiler hem de vücutlarını temizlediler… (Soe Zeya Tun / Reuters)   

 şam

En soldaki Ghazai. Daha 4 yaşında. Hemen arkasındaki Judy. O da 7 yaşında. Kucağındaki 8 aylık kardeşi Suhair. 6 Mayıs 2015 günü Şam’da çekildi bu kare. Çocuklara yiyecek, içecek, ilaç ve oyuncak getiren Kızılay konvoyu bombalara hedef oldu. Birkaç dakika önce alacakları oyuncakları görüp mutlu olan Ghazi, Judy ve Suhair’in gözlerinde artık korku vardı. (Bassam Khabieh / Reuters)

 çelme

Bitmiyor göçmenlerin çilesi. Macaristan’ın güneyinde, Sırbistan sınırına yakın Roszke kenti burası. 8 Eylül 2015’ti. Polis, 24 saattir sınırda bekleyen göçmenleri toplayıp sığınmacı kampına götürecekti. Ancak göçmenler bir anda koşmaya başladı. O sırada kucağındaki çocuğu ile koşan bir göçmen kendini yerde buldu. Göçmene çelmeyi takan ise bir kameraman oldu. Petra Laszio isimli kameraman işinden kovuldu. Çelmeyi yiyen göçmen ise şimdilerde İspanya’da mesleği olan futbol antrenörlüğü yapıyor. (Marko Djurica/Reuters)

Palestinians scuffle with an Israeli soldier as they try to prevent him from detaining a boy during a protest against Jewish settlements in the West Bank village of Nabi Saleh, near Ramallah

Zordur Filistin’de çocuk olmak. 28 Ağustos 2015’te bir kez daha ortaya çıktı bu gerçek. Filistinli bir aile, İsrail polisi bir çocuğu tutuklamaya çalışmasını böyle engelledi. İsrail polisini ısıran Filistinli kız daha sonra kahraman ilan edildi. (Muhamad Torokman/Reuters)

uyku

Binlercesine mezar oldu Ege ve Akdeniz suları… Suriye göçmen baba da uyuyan çocuğuyla böyle hayatta kalma mücadelesi verdi. 12 Eylül 2015’te bu anları görüntüleyen fotoğrafçı, “Su çarşaf gibi, hava açıktı. Her şey yolundaydı. Yunanistan’ın Midilli adası açıklarındaydık. Bir anda 200 metre ilerimizde bir karışıklık fark ettik. Yaklaşık 200 göçmen suda yaşam mücadelesi veriyordu. Minik Suriyeli çocuk da olup bitene rağmen mışıl mışıl uyumaya devam etti…” diyor. (Alkis Konstantinidis/Reuters)

ukrayna 

Aralık 2014’ten bu yana 9 binden fazla kişi yaşamını yitirdi Ukrayna’da. Kramatorsk kentindeki bu kadın da iç savaşa kurban gidenlerden biriydi. 10 Şubat 2015’te bombardımanda öldü. Kadının cansız bedenine rağmen yollarına devam edenler de böyle görüntülendi… (Gleb Garanich/Reuters)

 

Syrian migrants cross under a fence as they enter Hungary at the border with Serbia, near Roszke

İşte yine Suriyeli göçmenler. Yer Macaristan-Sırbistan sınırı. Roszke kenti yakınları. Tarih: 27 Ağustos 2015. Polislerin bir anlık boşluğundan faydalanan Suriyeli baba, çocuklarıyla birlikte dikenli telleri aşarken… (Bernardett Szabo/Reuters)

paris

13 Kasım 2015. Yer; Fransa’nın başkenti Paris. Birçok noktada terör saldırısı yaşandı. Toplamda 130 kişi yaşamını yitirdi. Bataclan konser salonunda yaşananlar da kameralara böyle takıldı.  (Christian Hartmann/Reuters)

 bayrak

14 Temmuz 2015’te Viyana’da tarihi bir zirve gerçekleştirildi. ABD, Rusya, Çin, Fransa, İngiltere, Almanya ve İran Dışişleri Bakanları, nükleer anlaşmaya vardı. ABD ile İran bayraklarının yan yana sahneden indirilme anları… (Carlos Barria/Reuters)

 hippo

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te 14 Haziran 2015’te yaşanan sel felaketinin ardından Tiflis Hayvanat Bahçesi’ndeki hayvanlar böyle özgür kaldı. Hayvanları yakalamak ise günler sürdü… (Beso Gulashvili/Reuters)

NOT: Yukarıdaki derlemede sadece Reuters haber ajansının fotoğrafları kullanıldı. En iyi fotoğraf sıralaması söz konusu değildi. Fotoğraflar herhangi bir değerlendirme yapılmadan seçildi.

NOT: 2015’e hatta gelecek yıllara damgası vuran fotoğraf, hiç şüphesiz minik Aylan Kurdi’nin kıyıya vuran cansız bedenini görüntüleyen Doğan Haber Ajansı’ndan Nilüfer Demir’a ait.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s