Afrikalı çocukları büyü için Avrupa’ya satıyorlar

giriş

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu yani UNICEF’in verilerine göre dünya genelinde her yıl yaklaşık 1.2 milyon çocuk, kaçakçıların eline düşüyor.  Çocukların ciddi bir kısmı köle olarak çalıştırılıyor. Binlercesi de zorla silahaltına alınıyor. Örneğin sadece bu yıl 10 binden fazla çocuk, terör örgütleri tarafından zorla asker yapılıyor.

Bir de dini ritüeller yani büyü için Afrika’dan kaçırılıp Avrupa’ya götürülen çocuklar var.

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Komitesi Başkanı Kristen Sandberg liderliğinde bir rapor yayımlandı.

Raporda çocukların Afrikalı yoksul ailelerden kaçırıldığı ve İngiltere genelinde satıldığı bildirildi. Konu hakkında çıkan birçok haberde de çocukların genellikle “vudu” olarak bilinen büyü seanslarında kullanıldığı kaydedildi. Vudu büyülerini en çok Avrupa’ya yerleşen Afrikalı göçmenler uyguluyor.

Örneğin Fildişi Sahilleri’nden Victoria Climbie adlı 8 yaşındaki küçük kız, akrabaları tarafından Londra’da, “cadı olduğu” gerekçesiyle işkence edilerek öldürülmüştü.

Geçen yıl da Nijeryalı bir çocuğun parçalanmış cesedi, Londra’nın ortasından geçen Thames Nehri’nde bulundu. Kimliği tespit edilemeyen çocuğa polis ‘Adam’ ismini koydu. Adam’ın durumu, Climbie’den bile daha kötüydü. Katilleri hala bulunamadı.

Bunların dışında kendileri ile ilgili büyü yaptırmak isteyen Avrupalıların da büyücü göçmenlere başvurdukları biliniyor. Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Komitesi’nin raporunda ayrıca Afrika’dan kaçılan çocukların ciddi bir kısmının da İngiltere genelindeki pedofillere satıldığı ve uzun yıllar seks kölesi olarak kullanıldıkları belirtildi.

Raporu hazırlayan Kristen Sandberg konu hakkında şunları söyledi: Afrikalı çocuklar, ailelerinden kaçırılarak dini ritüellerde kullanılmak üzere Londra’ya getiriliyor. Masum çocuklar büyü seanslarında tecavüze ve işkenceye maruz kalıyor. Bu konudaki yasal işlemler ise son derece yetersiz.

UNICEF’in açıklamasında büyü için kaçırılan çocukların kesin sayısı verilmedi, sadece yüzlerce masum çocuk ifadesi kullanıldı. Çocukların kaç paraya satıldıklarını da açıklamadı. Ancak İngiliz basınındaki haberlere göre Uganda’da örneğin, çocuk başına 15 bin dolar ödemek şartıyla istediğiniz kadar çocuk satın alabilirsiniz. Çocuk Hakları Komitesi’nin raporunda İngiltere hükümetine çocuk ticaretinin önüne geçmek için daha ciddi adımlar atması gerektiği hatırlatıldı.

İşte UNİCEF’in raporu Afrika’nın çöllerinden, dünyanın en gelişmiş başkentlerinden birine uzanan korkunç bir hikayeyi böyle gün yüzüne çıkardı.  Aslında Avrupa’nın geçmiş yıllardan da çocuk ticareti dosyası oldukça kabarık. Örneğin 2007’de Zoe’nin Gemisi isimli yardım vakfının,  Afrikalı çocukları Fransız zenginlere sattığı ortaya çıkmıştı. Çocuk başına 4 bin euro alıyorlardı. Çocukların öksüz olduğunu söylüyorlardı. Ancak daha sonra çocukların anne babalarından yalanlarla kaçırıldığı anlaşıldı. Vakfın kurucuları ise bir süre yargılandıktan sonra serbest kaldı.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s