Hayır işlerinde yarışan ünlüler

Ünlülerin hayatları her zaman ilgimizi çekiyor. Sevdikleri yemekleri, korkularını, hobilerini, ilişki durumlarını veya ne kadar kazandıklarını…  Yani kısacası onlar hakkındaki her şeyi bilmek istiyoruz. Birçoğunun hayatı da magazinsel açısında oldukça cömert oluyor. Anlat anlat bitmiyor yaşadıkları. Diğer taraftan bazılarının hayatı da yardımseverlik konusunda oldukça cömert oluyor. En bonkör ünlüler genellikle teknoloji dünyasından çıkıyor.  Apple’ın CEO’su Tim Cook 800 milyon dolar civarındaki kişisel servetini ölmeden önce hayır kurumlarına bağışlayacak. Microsoft’un kurucusu Bill Gates, ebola ile mücadelede kullanılması için 50 milyon dolar verirken, Facebook’un arkasındaki isim Mark Zuckerberg de yine ebolaya karşı kullanılması için 25 milyon dolar bağışladı.

Peki müzik, sinema ve televizyon dünyasının milyonerlerinde durum ne? İşte bilinen en cömert ünlüler:

Singer Elton John performs at a charity concert dedicated to the fight against HIV/AIDS in Kiev

ELTON JOHN:

50 yılı aşan müzik kariyeri başarılarla dolu 68 yaşındaki İngiliz şarkıcının. Şimdiye kadar 300 milyondan fazla albüm sattı. Kişisel servetinin 270 milyon sterlin (1 milyar 100 milyon TL) olduğu biliniyor. Elton John, geçmişte savurganlığı ile çok ünlüydü. 2000 yılındaki bir röportajında “İki yıl içinde 30 milyon sterlin harcadım” demişti. Yani Türk Lirası üzerinde ayda yaklaşık 6 milyon TL harcamıştı. Ama hayır işlerine her zaman önem verdi John. Kendi kurduğu Elton John AIDS Kurum’u üzerinden her yıl milyonlarca dolar topluyor. John, sadece geçen yıl hayır işlerine kendi cebinden 36 milyon dolar (yaklaşık 100 milyon TL) verdi.

bono

BONO:

İrlandalı rock grubu U2’nun solisti Bono, genellikle “dünyanın en etkili isimleri” listesindeki yerini hep alır. Politik olarak çok aktif bir isim. Nobel Barış Ödülü’ne 3 kez aday oldu. Aynı zamanda yardımseverliği de tanınıyor. Özellikle yoksulluğun ve insan hakları ihlallerinin yaşandığı ülkelere yardımlar topluyor. Kişisel serveti 600 milyon dolar (1 milyon 625 bin TL) Bono’nun geçen yıl kendi yönettiği hayır kurumlarına 25 milyon dolar (67 milyon TL) topladığı tahmin ediliyor.

vjolie

BRANGELINA ÇİFTİ

Hiç şüphesiz Brangelina yani Angelina Jolie ve Brad Pitt, dünyanın en ünlü çiftlerinin başında geliyor. Toplam servetleri 390 milyon dolar (1 milyar TL).  6 çocukları olan çift, birbirlerine sürekli abartılı hediyeler alıyor. Jolie, eşine 20 milyon  dolara şelale almıştı örneğin. Ancak güzel oyuncu hayırsever tarafıyla da çok ünlü. BM İyi Niyet Elçisi olan Jolie, özellikle göçmenlerle ilgili çalışmalarıyla büyük övgü alıyor. Çiftin kurduğu Jolie-Pitt Kurumu, Darfur’daki göçmenlere 1 milyon dolar bağışlamıştı. Veya düğün fotoğraflarını 5 milyon dolara satan ikili, parayı göğüs kanserine karşı mücadele eden kuruma verdi.

sting

STING:

Sık sık yardım toplamak veya siyasi bir mesaj vermek için konserler düzenleyen İngiliz şarkıcı Sting’i “cömert ünlüler” listesinde atlamak mümkün değil. Kişisel serveti 180 milyon sterlin yani 738 milyon TL olan Sting, özellikle çevre konularında çok hassas. Sting ve eşi Trudie Styler, bu noktada Yağmur Ormanlarını Koruma Vakfı kurdu. Geçen yıl Güney Amerika’daki yağmur ormanları için 25 milyon dolar bağışladılar.

ellen

ELLEN DEGENERES

Listemizde buraya kadar okuduğunuz isimler kadar ünlü değil belki de. Ama ABD’li komedyen Ellen DeGeneres yıllardır çizgisini hiç bozmadan insanları güldürmeye devam ediyor. Hayvanlara düşkünlüğüyle tanınıyor. Ama göğüs kanserine karşı verdiği çetin mücadelede her zaman büyük övgü alıyor. Ayrıca sıkı bir ırkçılık karşıtı kendisi.  Çok sevdiği hayır işlerine harcayacak parası da bol: 285 milyon doları (777 milyon TL) var.  Geçen yıl ki Oscar Ödülleri gecesini hatırlayın. Bir sürü ünlü ile retweet rekoru kıran bir selfie çekmişti. İşte o karede kullanılan cep telefonu markasından bağışlamak için 3 milyon dolar almıştı Ellen DeGeneres.

happy

JOHN LEGEND:

Kariyerinde yok yok: Oscar, Grammy veya Altın Küre… Daha 36 yaşında ABD’li şarkıcı ve oyuncu John Legend. Ama 145 milyon dolarlık (395 milyon TL) bir servete ulaştı bile. Şimdiye kadar 35’den farklı yardım organizasyona büyük katkıları oldu. Genellikle çevre kuruluşları veya Oxfam ile UNICEF gibi kurumlara bağış yapıyor.  Legend’ın başında olduğu hayır kurumu ise Afrika’nın krısal bölgelerinde eğitim ve sağlık alanında çalışmalar yürütüyor.

Sir Paul McCartney

SIR PAUL MCCARTNEY

Hayır işleri bütçenizle doğru orantılı. Gönlünüz zengin olabilir ama cüzdanınız boşsa maalesef bir adım ileriye gidemiyorsunuz. 730 milyon stelini (yaklaşık 2 milyar TL) olan İngiliz şarkıcı Sir Paul McCartney de tam cüzdanına göre cömert olanlardan. 90 farklı hayır kurumuna düzenli olarak yardımlarda bulunuyor.  Greenpeace, War Child veya Everyone Matters gibi kurumlara milyonlarca dolar veriyor. Diğer taraftan PETA başta olmak üzere birçok farklı hayvan haklarını savunan kurumlar da McCartney’in desteğini alıyor.  Ülkesinin yıllardır en zengin müzisyeni olan Sir Paul McCartney,  ayrıca kızlarıyla birlikte vejetaryenliği yaymak için gözünü kırpmadan milyonlar veriyor.

operah

OPRAH WINFREY

ABD’li ünlü televizyoncu Oprah Winfrey, yaklaşık 3 milyar dolarlık kişisel servetiyle yıllardır dünyanın en zengin siyahi kadınları listesinde hep en üst sırada yer alıyor. Winfrey’i özellikle çalışanlarına karşı cömertliğiyle tanıyoruz.  Sık sık çalışanlarının kredi kartı borçlarını ödüyor veya 300 çalışanı ile birlikte tüm masrafları kendisi karşılayarak tatile çıkıyor. Toplumda eşitlik için mücadele eden kurumlara karşı oldukça cömert olan Winfrey ayrıca geçtiğimiz yıllarda bir müzeye 12 milyon dolar vermişti.

George Clooney in Darfur

GEORGE CLOONEY

Yakışıklığının dışında başarılı oyunculuğu ile tanıyoruz George Clooney’i. 53 yaşındaki Clooney’in kişisel servetinin 180 milyon dolar (493 milyon TL) olduğu biliniyor.   Feeding America, Save the Children ve Stand-Up To Cancer gibi kurumlara düzenli olarak bağış yapan Clooney, evsizler için de birçok kez kendi inisiyatifi ile organizasyonlar düzenledi. Güney Sudan gibi ülkelerdeki politik istikrarsızlığa karşı sorumluluk almaktan kaçınmayan Clooney, felaketlerin ardından da ilk elini cebine atanlardan oluyor. Örneğin geçen yıl ülkesi ABD’de kasırganın vurduğu bölgeye 1 milyon dolar bağışlamıştı.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s