Tek dertleri çöplerini toplamayan bilim insanları

dunyaraporu

ana

Norveç, Avrupa’nın ilk suç işlenmeyen ülkesi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Örneğin ülkenin kuzeyindeki Svalbard bölgesi. 3’te biri yabancı göçmenlerden oluşan 3 bin kişi yaşıyor Svalbard’da. 2013’ten bu yana kimse tutuklanmadı burada. İşlenen en büyük suçların arkasında trafikteki dikkatsiz sürücüler var. Ancak bölgedeki bir avuç güvenlik ekibi, dikkatsiz sürücülerden çok bilim insanlarından şikayetçi. New York Times’ın haberine göre yetkililer, araştırmalarından sonra çöplerini toplamayan bilim insanlarından çok rahatsız.

uyarı

Suçsuzluğa doğru giden Svalbard’da üstelik neredeyse herkesin silahı veya tüfeği var. Yoğun dağların arasında bulanan bölgede yaşayanlar silahlarını sadece vahşi hayvanları özellikle de kutup ayılarını korkutmak için kullanıyor. Svalbard’ın en ilginç özelliklerinden biri ise bölgede işsizliğin yasak olması. Eğer orada yaşıyorsunuz kesinlikle bir işinizin olması gerekiyor. Bu nedenle bölgede işsiz vatandaş hiç bulunmuyor. İşsizliğin ve suç işlemenin yasak olduğu Svalbard’da ayrıca evsizlik de yasak listesinde bulunuyor.

üni

ERASMUS’A BAŞVURUN

Svalbard bölgesi aynı zamanda dünyanın en kuzeyindeki üniversitesine de ev sahipliği yapıyor. UNIS Üniversitesi’nde şimdilerde…

View original post 115 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s