Modern hukuk bizi korumalı: Ölülerini yiyorlar

gana

İçinde bulunduğumuz teknoloji ve iletişim çağında dünyanın dört bir yanında hala birçok sıra dışı gelenek sürdürülüyor.

Örneğin ölülerini yemek veya engelli çocuklarını uğursuzluk getireceği düşüncesi ile zehirleyerek öldürme gibi.

Bilindiği üzere Birleşmiş Milletlerin tanıdığı 193 ülkeden 167’sinde demokrasi var. Yani dünyanın büyük kısmında tam anlamı ile olmasa da modern hukukun üstünlüğü var.

Ve günümüz hukuku da böylesi çağ dışı gelenekleri aslında yasaklıyor. Ama geleneklerine bağlı kalmaları gerektiğine inanlar ise yasaların değil kendi örflerinin öncellikli olduğunu savunuyor.

Örneğin Amerika’da her yıl işlenen suçların yüzde 15’nin geleneklere dayalı suçlar olduğu biliniyor.

Az önce söz ettiğim ölülerini yakma ve engelli çocuklarını öldürme gelenekleri de yine iki demokratik ülkede hala sürdürülüyor.

Ölülülerini yeme geleneğini Hindistan’da yaşayan Aghori halkı devam ettiriyor.

Hint Tanrılarından Şiva’ya tapan bir mezhep grubu bu Aghori.

İlk olarak 14’üncü yüzyılda ortaya çıkmalarına rağmen, halen hem varlıklarını hem de geleneklerini devam ettiriyorlar. Günümüz itibariyle Hindistan’da bin 500 Aghori yaşıyor.

Kötülükten arınmak için toplum tarafından lanetli olarak adlandırılabilecek şeyleri dini ritüel haline getirmişler.

Örneğin insan cesedi yiyerek, onların tecrübelerini kazandıklarına inanıyorlar. Buldukları cesetleri veya morglardan çaldıkları cesetleri parçalara ayırıp çiğ çiğ yedikleri öne sürülüyor.

Bunun dışında yakılan kişilerin küllerini de içiyorlar mesela. İnsan kemiğinden takılar yapıyorlar ve hatta kafatasından yaptıkları kaselerden idrar içiyorlar. Yani onlara göre dünyada iğrenç bir şey yok.

Tüm yasaklara ve yasalara rağmen Aghori halkı, bu sıra dışı geleneklerini sürdürüyor. Üstelik Aghoriler, 1.2 milyarlık nüfusu ile dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan’daki binlerce mezhepten sadece bir tanesi. Yani sadece Hindistan’da bile bu şekilde sıra dışı geleneklerini sürdüren yüzlerce topluluk var.

Batı Afrika ülkesi Gana’da ise anne babalar engelli çocuklarını öldürüyor. 24 milyon nüfuslu ülkede her yıl binden fazla çocuk aslında bebek, engelli olduğu için kendi anne babaları tarafından zehirletilerek öldürülüyor.

Bu gelenek genellikle ülkenin kırsal kesimlerinde sürdürülüyor. Köylüler, engelli doğan bebeklerinin şeytani ruhlar taşıdığına inanıyor. Ayrıca oldukça yoksul olan halk, engelli bebeğin hayat boyunca kendilerine yük olacağını düşünüyor.

Dolayısıyla hem bebeğin kurtarılması hem de ailenin rahatlaması için “karıştırıcılar” olarak bilinen büyücülere bir zehir karışımı yaptırılıyor.

Düzenlenen kısa bir ayin ile bebeğe o zehir içiliyor. Bebek öldüğünde ise köyün dışına gömülüp üzerine ağır taşlar koyuluyor. İnanışa göre böylece bebeğe bulaşan şeytani ruhun geri dönmesinin önüne geçiliyor.

Aslında Gana’da bu gelenek tamamen yasak. Sadece 40 dolar karşılığında bir bebeği zehirleyen karıştırıcılar yakalandıklarında direk hapse atılıyor. Aileler de yakın takibe alınıyor. Hatta hükümet engelli bebeklerini tedavi etme garantisi bile veriyor.

Ancak tüm bunlara rağmen binlerce kişi hala engelli bebeklerin şeytani ruhlar taşıdığına inanmayı sürdürüyor.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s