Çinliler geliyor

1,4 milyar kişi. 700 milyon internet kullanıcısı. 1,29 milyar cep telefonu sahibi. Online alışverişe harcanan 250 milyar dolar… Bu verileri okuduğunuzda aklınıza direkt Çin gelmiştir herhalde. Dünyanın en kalabalık ülkesinden bahsedince sayılar böyle büyük oluyor. İnsanlık tarihinin en kalabalık üst ve orta sınıfının yaşadığı ülke unvanına sahipler ayrıca. Asya’nın devi, dünyada ABD’nin ardından en büyük ikinci ekonomiye sahip. Birçok ekonomiste göre de 2020’ye doğru Çin, yeni süper güç olacak.

Çinliler, sanayi, teknoloji, askeri, diplomasi, turizm, sağlık ve diğer birçok alanda etkilerini hızla artırıyorlar. Ancak kimse henüz Çin’in nereye varmak istediğini kestiremiyor. Yani eğer dünyanın en büyük gücü olursa, ABD gibi kendi kültürlerini dünyaya yaymaya çalışacak mı? Rusya ile işbirliklerini ne kadar ilerletecek? ABD’ye askeri alanda nasıl kafa tutacak? Cevaplar zamanla ortaya çıkacak. Ama tüm dünyanın Çin ile daha yakından tanışmaya hazırlanması gerekiyor. İşte Asya’nın geleneklerine bağlı ve hızla zenginleşen ülkesi Çin’den sıra dışı hikayeler:

alibaba

EN ZENGİNİ ÖĞRETMEN

Ülkenin en zengin iş adamlarından biri olan Li Hejun, kısa bir süre önce sadece bir saat içinde tam 15 milyar dolar kaybetti. Hejun, sahibi olduğu güneş enerjisi paneli şirketi Hanergy’nin borsada yüzde 47 değer kaybetmesiyle bu büyük kaybı yaşadı.
Forbes dergisine göre Çin’de 400 milyarder bulunuyor. 2010’da bu sayı 189’du. Ülkenin en zengini Alibaba isimli online alışveriş sitesinin kurucusu Jack Ma. Kişisel serveti 30 milyar dolar olan Ma, eski bir öğretmen. Çin’de ayrıca 1 milyondan fazla milyoner yaşıyor.
Dünyanın en çok seyahat edenleri artık Çinliler. Asyalı turistler, 2014’te yaklaşık 500 milyar dolar harcama yaptı.
Çin’deki turistik bölgelerde tuvalet devrimi yapıldı. Buna göre ülkede 33 bin 500 yeni tuvalet yapılmasına ve 25 bin tuvaletin de yenilenmesine karar verildi.
İnternette her yıl 250 milyar dolarlık alışveriş yapılıyor. Ülkedeki online kazanımlar o kadar yüksek ki, bir çöpçatanlık sitesinin 240 milyon dolarlık kârı oluyor.

Çin ordusu, ABD, Rusya, Almanya ve Fransa’nın ardından dünyanın en çok silah üreten beşinci ülkesi…

kopek

KÖPEĞE APPLE SAAT

Çinli zenginler sanat alanına farklı bir renk kattı. Şimdilerde Arap şeyhlerine karşı en çok sanat eseri satın alma yarışına girdiler. Çinliler özellikle tarihlerine ait sanat eserlerini yeniden ülkelerine kazandırmanın peşinde.
Eski bir taksi şoförü, şimdilerdeyse milyarları olan işadamı Liu Yikian, Çinli sanatseverlere sıradan bir örnek. Yikian, geçen ay 1127-1279 yıllarında yapıldığı tahmin edilen bir vazoyu 13 milyon euro’ya satın aldı. Yikian geçen yıl da tek başına toplamda 115 milyon dolarlık sanat eseri toplamıştı.
Çinli milyarderlerin cömertlikleri sadece kendilerine olmuyor. Çalışanlarına karşı da elleri oldukça açık. Tiens Group’un patronu Li Jinyuan, şirketinin 20. yılı anısına, 6 bin 400 çalışanını Paris’e götürdü. Jinyuan, dört günlük tatil için 15 milyon dolar harcadı.
Kişisel serveti 39 milyar dolar olan Wang Jianlin’in oğlu, köpeğine iki adet Apple saat alarak cömertliği farklı bir boyuta taşıdı.

gökdelen

19 GÜNDE 57 KAT BİNA

Star Trek filmlerinin büyük bir hayranı olan Liu Dejian isimli bir diğer iş adamı, fabrikasını 150 milyon dolar harcayarak filmin efsane uzay gemisine dönüştürdü.
Çinliler inşaat sektöründe çığır açmaya hazırlanıyor. Çangşa kentinde bir şirket, 57 katlı gökdeleni sadece 19 günde tamamladı. Bir başka şirket de daha önce 30 katlı bir binayı 15 günde inşa etmişti.
Alternatif tıp tedavilerinden vazgeçmeyen Çinliler yüzünden birçok hayvanın neslinin tükenme tehdidi altında olduğu söyleniyor. Örneğin gergedanların nesilleri ciddi anlamda yok olma riskiyle karşı karşıya. Çinliler, gergedan boynuzunun kilosuna 15 bin dolar ile 60 bin dolar veriyor. Boynuzdan yapılan ilaçların kanserden romatizmaya kadar birçok hastalığa iyi geldiğine inanılıyor.
Ülkenin üst sınıfı bir kase çorbaya 25 bin dolar ödeyebiliyor. Kaliforniya Körfezi’nde bulunan totoaba balıklarının mesanelerinden yapılan çorbanın kısırlığa iyi geldiği düşünülüyor. Totoaba balıklarının nesilleri tükenme tehlikesi altında olduğu için çorbanın fiyatı bu denli yüksek oluyor.

bebek

İNTERNETEN BEBEK

BBC’nin haberine göre Çin’de bebek sahibi olamayanların bir kısmı soluğu internette alıyor. 10 bin dolar ile 30 bin dolar arasında değişin fiyatlara daha bir yaşını doldurmamış bebekleri satın alabiliyorlar. Ülkede her yıl 20 bin bebeğin satılmak üzere kaçırıldığı söyleniyor.
Ülkenin en büyük problemlerinden birisi hava kirliliği. Bazı girişimciler de dağlardan getirdikleri temiz havaları konservelere doldurup büyükşehirlerde satıyor.
Bilim ve sağlık alanında çalışmalarda da sık sık isimleri duyulmaya başlandı. Şimdiye kadar en popüler projeleri olarak ‘süper nesil’ ön plana çıktı. Shenzhen kentinde dünyanın en büyük gen laboratuvarını kurdular. Yaşayan en zeki 2 bin kişinin genlerini burada topladılar. Amaçları gelecek nesillerin IQ seviyelerini ortalamanın 15 puan üzerine çıkarmak.
Ülkede anne ve babaların, istemedikleri bebeklerini güvenli bir şekilde terk edebileceği 25 bebek bırakma merkezi açıldı.

A group of young Chinese pianists take p

PİYANİST FABRİKASI

Çin’de şimdilerde 40 milyondan fazla çocuk piyano çalmayı öğreniyor. Böylece en büyük piyano üreticisi ve dünyada en çok piyanistin yaşadığı ülke Çin oldu.
Ülkedeki 24 milyondan fazla internet bağımlısı var. Bunlardan 6 bini kamplarda tedavi ediliyor. Ülke genelinde 250’den fazla internet bağımlıları için kurulan kamp bulunuyor.
Çinlilerin internete düşkünlüğünün en ciddi örneklerinden birisi bilgisayarın başından 19 saat boyunca kalkmadığı için geçen ay hayatını kaybeden 24 yaşındaki Wu Tai.
Uzun yıllar taklitleriyle duymuştuk Çinlileri. Şimdilerde pek taklit ürün haberi gelmiyor. Ama ülkenin Henan bölgesinde bir hayvanat bahçesi Tibet mastifi cinsi bir köpeği ziyaretçilerine aylarca aslan olarak sunduğu için kapatıldı.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Çinliler geliyor” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s