Paris katliamlarının ardından Müslümanlara saldırılar arttı

French gendarmes check passengers and their belongings at a security point in a terminal at the Charles-de-Gaulle airport in Roissy

** Ocak ayındaki Charlie Hebdo saldırılarından bu yana Paris’te bulunan Charles de Gaulle Havaalanından 60 kişinin “radikalleşme” eğiliminde oldukları gerekçesiyle işlerinden atıldığı açıklandı. 13 Kasım’daki Paris katliamlarının ardından da aynı havaalanından 5 kişinin işten atıldığı belirtildi.

** Fransa Havacılık Dairesi tarafından yapılan açıklamada Paris katliamlarının sonra ülkeye 1000 kişinin girişine izin verilmedi.

** Fransa Başbakanı Valls, ülke genelinde “nefreti körükleyen radikal cami  ve kuruluşların kapatılmasına yönelik somut adımlar atılacağını” belirtti. İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve de “kin ve nefret çağrısı yapılan camilerin kapatılması yönünde hamlelerin başlatıldığını” söyledi.

** Fransa’nın Paris katliamlarından sonra geçtiği olağanüstü güvenlik önlemleri kapsamında önümüzdeki aylarda ülke genelinde 160 cami kapatacağı ortaya çıktı.

** Almanya Anayasayı Koruma Ofisi tarafından yayımlanan rapora göre, Almanya’da aşırı sağcıların göçmenlere yönelik saldırıları geçen yıla oranla yüzde 24 arttı.

isviçre

** İsviçre’nin Ticino kantonunda, kadınların burka giymesini yasaklamayı öngören kanun teklifi onaylandı. Buna göre yasağın yürürlüğe girmesinin ardından Ticino’da kamuya açık alanlarda burka ve nikap benzeri yüzü örten kıyafetler giyen vatandaşlar, 100 Franktan (283 TL) 10 bin Frank’a (28 bin TL) kadar para cezasına çarptırılabilecek.

** Kanada’nın Toronto kentinde bulunan bir cami , kimliği belirsiz kişiler tarafından kundaklandı.

** İtalya’nın kuzeyindeki Padova kentinin Belediye Başkanı Massimo Bitonci, Paris saldırılarının ardından kentte yeni cami yapımına izin vermeyeceğini açıkladı.

** Hollanda’da hükümet, mülteci başvuruları ret edilen ve ülkelerine dönmeyi kabul etmeyen göçmenlere yiyecek ve barınak sağlanmaması konusunda karar almıştı. Bu karar BM’nin isteği doğrultusunda Hollanda Yüksek Mahkemesi’ne gönderildi. Ancak yüksek mahkeme de kararı bozmadı. Dolayısıyla artık Hollanda’da ülkelerine dönmeyi ret eden göçmenlere yiyecek ve barınak sağlanmayacak.

haberuçak

** ABD’nin Chicago kentindeki Midway Havaalanı’nda Filistinli asıllı Mahir Halil ve Enes İyad adlı Amerikan vatandaşları kendi aralarında Arapça konuştukları için uçağa alınmadı.

** ABD’nin Chicago kentinde yaşanan olayda, ülke içinde sefer yapacak bir uçakta bulunan 4 Müslüman’ın şüpheli oldukları gerekçesiyle uçaktan indirildikleri belirtildi. İsimleri açıklanmayan Müslümanlardan birinin cep telefonu ile haberleri okuduğu için şüpheli bulundukları kaydedildi.

** ABD’nin Pittsburg kentinde perşembe günü 38 yaşında Fas asıllı bir taksi şoförünün aracına binen Müslüman karşıtı bir ABD’li, taksi  şoförünü silahla ağır yaraladı. Nefret suçuna maruz kalan ve isminin açıklanmasını istemeyen taksi şoförü hastanedeki ifadesinde, adamın kendisine önce “Sen Pakistanlı mısın?” diye sorduğunu, ardından IŞİD’in insanları öldürdüğünden bahsedip Hz.Muhammed’e küfür etmeye başladığını anlattı.

istanbul

** Kameelah Rasheed isimli ABD’li kadın, İstanbul’a gelirken başörtüsü yüzünden havaalanında 2 saat sorgulandı.

metro

** İngiltere’nin başkenti Londra metrosunda 81 yaşındaki bir adam, çarşaflı Müslüman kadını gelen trenin altına itti.

isveç

** İsveç’in başkenti Stockholm’a 150 km uzaklıktaki Tarnsjö kentinde yaşayanlar, 20 göçmen aileye “savaş” açtı. Göçmen çocukların olası saldırıya uğramaması için polis eskortu eşliğinde okula gittiği belirtildi. İsveç’te son iki ayda 17 göçmen merkezinin yakıldı.

** Brüksel’de otelde kalan Belçikalı milli futbolcu Radja Nainggolan’ı ‘vatandaşlar terörist’ sanıp polisi aradı.

çağrı

** İslam’a hakaret eden her şey ‘özgürlük’ adına yayınlanırken İskoçya’da bir sinemada yayınlanacak Çağrı filmi sadece 94 şikayet üzerine iptal edildi.

** ABD’de Sudan asıllı ABD vatandaşı olan Ahmed Muhammed, evinde yaptığı dijital saat ile okuluna gitmişti. Ancak saat bomba sanılınca okula giden polis, Muhammed’i gözaltına almıştı.

** Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Miloş Zeman “İslamcı sığınmacılar Çek yasalarına ve adetlerine saygı duymayacak, onlar şeriat hukuku uygulayacaklar, böylece eşini aldatan kadınlar taşlanarak öldürülecek ve hırsızların parmakları kesilecek. Bizler, yüzlerini de kapatan burkalar giymelerinden dolayı kadınların güzelliğinden mahrum kalacağız” dedi Çek Hükümeti, Suriye’deki savaştan kaçan bin 500 sığınmacıyı kabul edeceklerini açıklamıştı.

**  6-10 yaş grubu çocuklarına yönelik Fransız gazetesi Le Petit Quotidien, Paris saldırılarının ardından bir sayısını ülkede yaşayan Müslüman gençlere ayırdı. BBC Türkçe’nin haberine göre 9 yaşındaki Ayman, Le Petit Quotidien gazetesine “Geçen Pazartesi okula geldiğimde bazı arkadaşlarım bana terörist muamelesi yaptı. Öğretmenimle konuştum. O da sınıf arkadaşlarıma, Müslüman olmanın insanı terörist yapmadığını anlattı.” dedi.

** AP ajansının haberine göre Rus güvenlik güçleri, Dağıstan’daki Müslümanların evlerini basıyor. Müslümanların DNA ve parmak izleri tek tek toplanıyor.

** Kanada’nın Toronto kentinde ırkçı saldırıların artmasının ardından Müslüman kadınlar, kendilerini koruyabilmek için dövüş dersleri almaya başladı.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s