2020’de günlerimiz böyle geçecek

ana

Dünya nüfusunun artık yarısından fazlası büyükşehirlerde yaşıyor. Bu nedenle geleceğimiz megakentlere göre şekillendiriliyor. Hayatımızı kolaylaştırmak için artık her şey akıllandırılıyor. İlk önce cep telefonlarımızda gördük yeni nesil teknolojiyi. Şimdilerde ev ve arabalarımız hızla değişiyor.  Tıp sektörü başta olmak üzere diğer iş sahaları da nasibini alıyor gelişmelerden. Sırada sokaklar var. Hatta şehirleri akıllı sistemlerle donatma piyasası 60 milyar dolarlık hacme ulaştı bile. Giyilebilir teknolojileri unutmamalıyız. Günümüzde 14 milyar dolarlık küresel bir ticaret kapasitesine ulaşan giyilebilir teknoloji gelecekte ekmek ve su gibi hayatımızın vazgeçilmezi olacak.

Teknolojinin gelecekte ulaşacağı noktayı görmek için kısa bir yolculuğa çıkalım. Fazla uzağa değil, 2020’ye gidelim. Kendimize bir karakter oluşturalım. Adı ‘Türker’ olsun. Kahramanımızın 5 yıl sonra sıradan bir gününün nasıl geçeceğine bakalım. Anlatacaklarımız bilim kurgu filmlerinden alıntılar olmayacak. Her biri ya şu an üretilmiş ya da üzerinde çalışan teknolojik gelişmeleri kapsayacak:

bileklik

07.00: Türker, bileğinde hissettiği titreşimler eşliğinde uyandı. Alarm kurmamıştı. Erken çıkmak zorunda değildi. Ama uyku düzenini sağlayan akıllı bilekliği o gün için en uygun kalkma saatini belirlemişti. Hafif şekildeki titreşimler sayesinde de eşini hiç rahatsız etmeden yatağından kalktı.

07.10: Vakit kaybetmeden duşa girdi. Akıllı duşakabini vücut sıcaklığına göre suyun ısını ayarlamıştı. Yıkanırken kullandığı sular da geri dönüşüm sistemi sayesinde evin uygun yerlerinde kullanılmak üzere depoya gönderildi.

nano

07.30: Kahvaltıdan önce kan şekerini kontrol etmesi gerekiyordu. Hemen kolundaki nano-dövmesine baktı. Vücudundaki şeker oranını gördü. Buna göre insulin iğnesini yaptı.

07.35: Mutfakta kullandıkları bilekliğini taktı. Saniyeler içinde alması gerektiği kalori hesaplandı. Kahvaltısına başladıktan sonra akıllı kaşık veya çatalı titremeye başladı. Lokmalarını yeteri kadar çiğnemediği konusunda uyarıldı.

mirror

08.00: Dişlerini fırçalamak için banyoya geri döndü. Akıllı fırçası, dişlerini kaç saniye fırçalaması gerektiğine karar verirken, aynasındaki ekranda hava durumu hakkında bilgileri görmeye başladı.

08.15: Salona geçti. Koltuğuna oturduğu anda perdeler açıldı. Televizyonda haber kanalları otomatik olarak yayına geçti. Tabletinden gün içinde yapması gerekenlere göz atmaya başladı.

kemer

08.30: Giyinmek için dolabının başına geçti. Akıllı dolabı hava durumuna göre o gün neler giyebileceğini tek tek belirledi. Güç içerisinde stresli anlarında sakinleşmesi gerektiğini hatırlatacak kravatını ve çok fazla yemesini engelleyecek kemerini taktı.

araba

09.00-13.00: İşe gitme zamanı. Evden tam çıkarken akıllı çantası cüzdanını unuttuğunu hatırlattı. Cüzdanını alıp garaja geçti. Şoförsüz arabası veya uçabilen aracı arasında tercihini yaptı. Karada saatte 160 km, havadaysa 200 km hıza ulaşan yeni nesil arabasını almasına gerek yoktu. Trafik sakindi çünkü. Şoförsüz arabasına bindi ve sesli şekilde işe gideceği komutunu verdi. Yolculuk boyunca akıllı gözlükleriyle sosyal medyadaki son gelişmeleri takip etti.

İşe geldiğinde akıllı saatine bakarak günlük programını gördü.  Soluğu ilk önce iş yerindeki insansız hava aracı durağında aldı. Uzakta çalışan iş arkadaşlarına ulaştırması gereken evrakları oturduğu yerden kontrol ettiği hava aracıyla gönderdi.

web

13.00: Artık mola vakti. Biraz kafa dağıtmak için yemek masasındaki kulaklığı takarak müzik dinlemeye başladı. Bilekliği sayesinde yaktığı kalorileri gördü. Ona göre bir menü seçti. Bu sırada evindeki köpeğini de doyurması gerekiyordu. Hemen telefonu aracılığıyla köpeğiyle görüntülü iletişim kurdu. Telefonundan bir tuşa dokunarak köpeğinin mamasının hazırladı.

kazak

14.00-18.00: Önemli bir toplantısı vardı. Çalıştığı uluslararası şirketin CEO’su hologram yöntemiyle toplantıya başkanlık edecekti. Kendisi de diğer ülke sorumlularıyla birlikte video konferans aracılığıyla salondaki yerini alacaktı. Toplantı boyunca özel bir kıyafet giymesi gerekiyordu. O anki ruh hallerini gösteren bir kıyafetti bu. Ellerine takılan sensörlerden kıyafetinin yakasına doğru sinyaller gidiyordu. Farklı ışıklar o anki ruh halini anlatıyordu. Kırmızı ışıklar çoğaldığında ortamın gerildiği anlaşılıyor ve konuşmaların tonu düşürülüyordu. Fena geçmemişti toplantı. Eve dönüş için hazırlıklar başladı. İşten çıkmadan önce düşünce gücüyle mesaj atan başlığıyla hafta sonu yapacakları arkadaş toplantısıyla ilgili olarak dostlarına ortak bir mesaj gönderdi.

3d

19.00-24.00: Evine adım atar atmaz bütün ışıklar otomatik yandı. Eşi yemekte arkadaşlarına ev ziyareti yapacaklarını hatırlattı. Hediye almayı unutmuştu. Hemen 3 boyutlu yazıcısını devreye soktu. İnternetten indirdiği Eyfel Kulesi şablonuyla bir süs eşyası yazdırdı. Arkadaşlarına çıkarken eşinden bir hatırlatma daha geldi: Çamaşır makinesinin altına kaçan oyuncağı alması gerekiyordu. Hemen robotik kıyafetini giydi.  Bu sayede çamaşır makinesini kolayca havaya kaldırabildi. İyi bir misafirliğin ardından evlerine döndüler. Yataklarına uzandıklarında odanın ışıkları otomatik olarak uyku moduna geçti…

Neden günümüzde kullanılmıyorlar?

Yukarıda anlattıklarımızın günümüzde ya üretildiklerini ya da 2020’ye kadar hayatımıza gireceğini söyledik? Peki mevcut teknolojiler neden şimdilerde çok yaygın kullanılmıyor? Üretilen yeni nesil cihazlar genellikle “deneysel” olarak sunuluyor. Bu durum kullanıcıyı cihazdan uzaklaştırıyor. Bunun dışında şoförsüz araba, insansız hava araçları, akıllı gözlükler ve birçoğu üzerinde hala yasal boşluklar var. Ayrıca henüz çok pahalılar ve akıllı telefonlarımız bize şimdilik yetiyor. Son olarak yeni cihazların görüntülerini henüz tuhaf buluyoruz.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s