İnsan eliyle kıyamet

giriş

Fransa’nın başkenti Paris’te yarın çok önemli bir zirve başlayacak. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin, 21’inci Taraflar Konferansı yapılacak. İklim değişikliğine karşı alınacak önlemler konuşulacak. Toplantılar, 11 Aralık’a kadar sürecek.  130 devlet başkanının yanı sıra 190 ülkeden 40 bin davetli katılacak. 3 bin gazeteci zirvede hazır bulunacak.

İklim zirvesinin öncelikli amacı karbondioksit salınımı azaltılarak deniz seviyelerinin yükselmesini durdurmak olacak. Görüşmelerin sonunda küresel ısınmaya neden olan sıcaklık artışının 2100 yılına kadar 2 santigrat dereceye düşürülmesine dair bir anlaşmanın imzalanması bekleniyor.  170 milyon euro bütçeli zirve aslında hayati öneme sahip. Üstelik sadece 7 milyar kişiyi ilgilendirmiyor. Gelecek neslin kaderi de belirlenecek.

Ancak iklim değişikliği konuları, yaşanan terör olaylarının gölgesinde kaldı. Dünya basını mecburen terör tehditlerine çok daha geniş yer ayırdı. Uzmanlara göre ise görüşmelerden geleceğimizi güvence altına alacak kararlar yine çıkmayacak. İşte gerekli önlemler alınmadığı takdirde iklim değişikliğine bağlı olarak gelecekte bizi bekleyen tehditler:

orta

600 BİN KİŞİ ÖLDÜ

** ABD’li araştırma şirketi Pew’e göre 2050’li yıllara geldiğimizde, bugünkü yaşam alanlarının yaklaşık yüzde 70’i sular altında kalacak.

** Yakın gelecekte milyonlarca kişinin aşırı sıcaklık, kuraklık,  kıtlık veya yaşam alanlarının sular altında kalması nedeniyle göç etmesi bekleniyor.

** Dünya Bankası: 15 yıl içinde yaklaşık 100 milyon kişinin yoksulluğa sürüklenecek.

** İklim değişikliği nedeniyle özellikle suyoluyla bulaşan hastalıklar çok daha hızla yayılacak.

** Birleşmiş Milletler Afet Risk Azaltma Ofisi, Paris zirvesi öncesi bir çalışma yayımladı. Verilere göre son 20 yıldaki doğal afetlerde 600 bin kişi öldü. 4.1 milyar kişi yaralandı, evini kaybetti veya yardıma muhtaç kaldı. İklim değişikliğine bağlı olarak artan doğal afetlerin maliyeti 1.4 trilyon dolar oldu.

** UNICEF, 690 milyon çocuğun risk altında olduğunu duyurdu. 530 milyon çocuk, artık her gün bir doğal afetin yaşandığı Asya ülkelerinde tehdit altında. 160 milyon çocuk da kuraklığın ve kıtlığın vurduğu Afrika’da risk ile karşı karşıya.

** Oxfam tarafından yayımlayan raporda iklim değişikliği önlemlerinin gelişmekte olan ülkelere çıkaracağı faturanın 2050 yılı itibariyle yıllık 790 milyar doları bulacağı ön görüldü.

seller

EN RİSKLİ 10 ÜLKE

** Birleşmiş Milletler Meteoroloji Örgütü, 2015’in şimdiye kadar kayıt altına alınan en sıcak yıl” olarak tarihe geçeceğini açıkladı. Gelecek yıl 2015’i de geride bırakarak daha sıcak olacak.

** Küresel ısınma bu hızda devam ederse her 6 canlı türünden birinin soyu tükenecek.

** ABD merkezli Bilimsel Gelişim Ulusal Akademisi’ne göre karbon emisyon seviyeleri 2100 yılına kadar azalmazsa gezegendeki su seviyesi 4,3 ile 9,9 metre arasında yükselecek. Eğer bu ihtimal yaşanırsa, ABD’de Miami ve New Orleans gibi şehirler veya Japonya’nın başkenti Tokyo tamamen sular altına kalacak.

** Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi, toplamda 12 bin kilometre kare büyüklüğündeki mercan kayalıklarının yok olduğunu bildirdi. Mercanların ortadan kaybolmasının önüne geçilmezse, şehirlerin sular altına kalma riskleri çok daha artacak.

** Bir grup araştırmacıya göre Suriye’deki savaşın çıkmasında küresel ısınmanın etkisi var. Bu görüşe göre etkili olan kuraklık halkı daha da yoksullaştırdığı için savaş daha hızlı yayıldı. Aynı grup, Çad veya Nijer gibi ülkelerdeki kuraklık nedeniyle aç kalan on binlerce kişinin terör örgütü Boko Haram’a katıldığını savunuyor. Dolayısıyla iklim değişikliğinin savaşları ve terörü artıracağı söyleniyor.

** Ulusal Ekonomik Araştırmalar Dairesi, küresel ısınmanın cinselliği öldürdüğü için nüfusun azalacağını açıkladı.

** Yayımlanan bazı raporlara göre en yüksek risk altındaki ülkeler 1’den 10’a doğru şöyle: Bangladeş, Gine-Bissau, Sierre Leone, Haiti, Güney Sudan, Nijerya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kamboçya, Filipinler ve Etiyopya.

** Türkiye’nin özellikle göç dalgalarından etkilenmesi bekleniyor. Ancak orman yangınları ve su kaynaklarının azalması gibi tehditler de var.

** Riskler bu denli yüksek olmasına rağmen, küresel ısınma tehdidi toplumlar arasında hala çok büyük risk olarak görülmüyor. ABD’lilerin yüzde 45’i, Fransızların yüzde 56’sı, Almanların yüzde 55’i iklim değişikliğini büyük bir sorun olarak görüyor. Türkiye’de bu oranın yüzde 37.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s