Modern dünya çocukları: Öldürülüyorlar, satılıyorlar, Tanrı ilan ediliyorlar

“Tedbir alınmaması halinde 2030’a kadar dünya genelinde 5 yaş altı 68 milyon çocuk, önlenebilir nedenlerle hayatını kaybedecek…” UNICEF’in raporundan bu cümle. Afrika ülkeleri ve diğer az gelişmiş coğrafyalar için hazırlandı rapor. “Tedbir alınmazsa 2025’te dünya genelinde 70 milyon obez çocuk olabilir…” Bu tahmin de BM Dünya Sağlık Örgütü’nün raporundan. Çoğu Avrupa’da olmak üzere diğer gelişmiş ülkelere yönelik hazırlandı rapor. İki farklı çalışma. Sonuçları gece ile gündüz gibi farklı. Ama kurbanlar aynı: Çocuklar. Bir tarafta açlıktan, diğer yanda tokluktan ölüyorlar. Maalesef dünya, çocuklar için yeteri kadar güvenli değil hâlâ. Savaş, kıtlık, doğal afetler ve gelenekler en çok çocukları etkiliyor.

500 BİNİ ZORLA SİLAH ALTINDA

asker
Suriye, Irak, Libya, Yemen, Afganistan, Sudan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Gana, Uganda, Nijerya… Savaş ve gözyaşı bitmiyor. Bu bölgeler çocukların zorla asker yapıldığı yerler. Nobel Barış Ödülü sahibi Hindistanlı çocuk hakları savunucusu Kailash Satyarthi, dünyada yaklaşık 500 bin çocuğun militan gruplarca asker olarak kullanıldığını söyledi. Uluslararası Çalışma Örgütü verilerine göre de 168 milyon çocuk işçi var.

 

BÜYÜ İÇİN PARÇALANIYORLAR

alibon
UNICEF’in verilerine göre her yıl 1.2 milyon çocuk, insan tacirlerinin eline düşüyor. Afrika’dan kaçırılan yüzlerce çocuk, dini ritüellerde kullanılmak için Avrupa’ya satılıyor. Batı’daki zengin Afrikalılar veya Avrupalılar kendileri adına yaptırdıkları büyülerde çocukların kanını akıtıyor. Vudu olarak bilinen bu seanslarda çocuklar büyü kabul edilsin diye kurban ediliyor. “Uganda’da çocuk başına 15 bin dolar ödemek şartıyla istediğiniz kadar çocuk satın alabilirsiniz” deniliyor. Diğer taraftan Tanzanya’da albino çocuklar anne babaları tarafından bile satılıyorlar. Kara kıtanın hayaletleri olan albinoların vücutlarının sağlığa iyi geldiğine ve kişiyi zenginleştirdiğine inanıyorlar. Albinoların bir bacakları 3 bin ile 4 bin dolar arasında alıcı buluyor. Bir albinonun vücudunun tamamı içinse 70 bin dolar ödeniyor.

EBOLA ÖKSÜZLERİ SATILIYOR

ebola
Batı Afrika’da yaklaşık 12 bin kişinin ölümüne neden olan ebola virüsünün etkisi azalıyor. Ancak anne babaları eboladan dolayı ölen öksüzler zor durumda. Sierra Leone’de 12 binden fazla ebola yetimi bulunuyor. Street Child isimli kurumun raporuna göre anne babası ölen binlerce kız çocuğu seks kölesi olarak satıldı. Nisan ayında depremin vurduğu Nepal’de de benzer bir durum baş gösterdi. Plan UK isimli bir yardım kuruluşuna göre deprem kurbanı yüzlerce çocuk kaçırıldı. Nepalli çocukların Hindistan’vja götürüldüğü düşünülüyor. Her sekiz dakikada bir çocuğun kaçırıldığı Hindistan’da çocuklar hizmetçi olarak kullanılıyor.

5 BİN ÇOCUK İTALYA’DA KAYIP

çocuk

İtalya son aylarda göçmen akınına karşı mücadele ediyor. Çizmedeki kriz Avrupa’ya sıçramış durumda. Ancak yayımlanan bir rapora göre İtalya’da son 1 yıl içinde 5 bin göçmen çocuğun izi kaybedildi. Çocukların İngiltere, Almanya ve İsveç gibi ülkelerdeki pedofillere satılmasından korkuluyor. Öte yandan Batılı zenginler için Nijerya’da “bebek fabrikaları” bulunuyor. İnsan tacirleri buralarda tecavüze uğramış çocuk yaştaki kızları zorla alıkoyuyor. Bebeklerini doğurduktan sonra kızlar ya seks kölesi olarak kullanılıyor ya da özgür bırakılıyor. Bebeklerse Avrupa’ya evlatlık olarak satılıyor.

YARDIMA KARŞILIK TACİZ

UN
Felaket bölgesinde yaşayanların en çok güvendiği kişiler askerler olur. Ama depremin vurduğu Haiti ve iç savaşların yaşandığı Liberya ile Mali’dekilerin bu güvenleri kötüye kullanıldı. AP ajansının ele geçirdiği belgelere göre Birleşmiş Milletler Barış Gücü askerlerinin bir kısmı, ilaç veya ev eşyaları gibi yardımlar karşılığında cinsel istismara karıştı. Kurbanların büyük kısmının 18 yaş altındaki kızların olduğu görüldü.

AŞIRI İLGİ DE ZARAR VERİYOR

Alani Santos
BM verilerine göre günümüzde sadece Sudan’da 250 bin çocuk açlıktan ölmek üzere. Her yıl 6 milyon çocuk 5 yaşına gelmeden hayatını kaybediyor. Ancak bazı çocuklar aşırı ilgiden muzdarip. İlgi o kadar yoğun oluyor ki yaşadıkları toplumda Tanrı olarak kabul ediliyorlar. Brezilyalı Alani Santos bunlardan biri. 11 yaşında ve Tanrı olduğu düşünülüyor. 9 yaşındaki Nepalli Kumari Devi de kutsal kabul ediliyor.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s