Asker hayvanlar tezkere bekliyor

çin

Geçmişte savaş meydanlarında tanklar yerine filleri, arazi araçları yerine atları, biyolojik füzeler yerine sivrisinekleri, insansız hava araçları yerine yarasaları ve casus jetler yerine güvercinleri kullanan insanoğlu, hayvanları savaşlarına dahil etmeye devam ediyor. Son olarak Çin Hava Kuvvetleri, makak maymunlarını birliklerine kattı. Maymunlar, ülkenin kuzeydoğusunda ismi açıklanmayan gizli bir hava üssüne konuşlandırıldı. Özel eğitimden geçirilen makak maymunları üsteki yeni nesil savaş uçaklarını koruyacak. Çinli komutanlar, göçmen kuşların savaş uçaklarının motorlarına girmesini engelleyemedikleri için makak maymunlarını birliklerine dahil ettiklerini duyurdu. Komutanlar daha önce korkuluk, havai fişekler ve hatta gerçek mermilerin dahi göçmen kuşları engelleyemediği için ‘gizli silah’ olarak tanımladıkları maymunları eğittiklerini söyledi.

yunus

KARADENİZ’DE YUNUSLAR
Günümüzde hayvan askerleri en yoğun kullanan ülke ABD olarak biliniyor. Irak ve Afganistan savaşlarında birçok yeni nesil silahını test eden ABD, engebeli arazide yük taşıması için katırları kullanmak zorunda kaldı. Ancak ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) en ünlü hayvan programı yunus ve denizaslanlarını içeriyor. Pentagon’un yunus ve denizaslanlarına sualtındaki mayın ve düşman dalgıçlarını tespit etmeyi ve rakip radarlarını şaşırtmayı öğrettiği biliniyor. Pentagon bu çerçevede balinaları da kullanılıyor. Independent gazetesindeki bir haberde Pentagon’un düşman sularında casusluk yapmaları için köpekbalıklarını bile eğittiği ileri sürülmüştü. Ukrayna krizi ABD ile Rusya’nın yunus birliklerini karşı karşıya getirdi. Kırım’ın ilhakının ardından Rusya, Ukrayna donanmasına ait yunus birliğine el koydu. Rus donanması, yunusların Karadeniz’de görevlendirilmeden önce kendi stratejik hedefleri doğrultusunda yeniden eğitileceğini açıkladı.

tank

KÖPEKLER HEP POPÜLER
Ordular için en popüler hayvan hiç şüphesiz köpekler oluyor. ABD, 2011’de Usame Bin Ladin’i öldürdüğü operasyonda radara yakalanmayan, çok sessiz uçabilen ve diğer ülkelerden sır gibi sakladığı helikopterleri ile akıllı mermiler gibi yeni nesil silahlarını kullandı. Ancak Ladin’in öldürülmesinde en önemli görevlerden birini bir köpek üstlendi. Ancak bazı durumlarda köpekler, intihar bombacısı yapılıyor veya esir düşüyor. Köpeklerin sadakatlerinin suistimal edilmesi ilk olarak 2. Dünya Savaşı sırasında görüldü. Sovyet askerleri Alman tanklarına karşı, üzerine patlayıcı bağlanmış köpekleri kullandı. Rusların bu yöntemle 300 Alman tankını tahrip ettiği tahmin ediliyor. Öte yandan silah seslerinden ürken zavallı hayvanlar kimi zaman sahiplerinin yanına kaçıyordu ve bomba Rus mevzilerinde patlıyordu. Ruslar bunun önüne geçmek için mevzilere geri dönen köpekleri keskin nişancılarla vuruyordu. Günümüzde ise intihar bombacısı köpekleri El Kaide ve Taliban’ın kullandığı biliniyor.

fare

Asker hayvanlar arasında en tehlikeli görev farelere düşüyor. Birçok ordu mayınlı arazilerde fareleri kullanıyor. Örneğin Tanzanya’da mayınları temizleme görevi özel eğitimli farelerde. Tanzanya ordusu köpeklere göre daha iyi koku alan farelerin mayınları çok hızlı tespit ettiklerini ve çok hafif oldukları için de mayınları patlatmadıklarını söylüyor. Ancak mayın avcısı farelerin eğitimi hiç kolay olmuyor. En az bir yıl sıkı eğitimden geçirilen farelerin her biri için 6 bin dolar harcanıyor. Tanzanya’nın dışında mayın avcısı fareler Mozambik’te büyük bir başarıya imza atmıştı. Ülkedeki 6 buçuk milyon metrekarelik alandaki mayınları, 54 fare tertemiz etti. Fareler ayrıca, Tayland ve Kamboçya’da da mayın arıyor.

at

TSK’DA KATIR VE KÖPEKLER ÖN PLANDA
Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) en çok at, beygir, mekkare katırı ve kurt köpeği bulunuyor. En az 3 bin TL değerinde olan beygirleri, süvari birlikleri kullanıyor. Mekkare katırları sarp arazilerde taşıma işlerinde devreye giriyor. Süvari ve mekkare birliklerine zor arazi koşullarında büyük iş düşüyor. Kurt köpekleri de ağırlıklı olarak jandarma birliklerinde görev yapıyor. Narkotik ve mayın arama alanlarında uzman TSK köpekleri bulunuyor.
por
CASUS KUŞLAR, İNSAN YİYEN PORSUKLAR
Hayvanların savaş meydanlarında kullanılması bazı durumlarda efsaneleri de beraberinde getiriyor. Örneğin İngiliz birliklerinin 2007’de Basra kentini işgali sırasında Iraklılara karşı insan yiyen porsuklar kullandıkları iddia edilmişti. İranlı yetkililer ise topraklarında casusluk görevi yapan sincaplar yakaladıklarını açıklarken, Türkiye’de de İsrail ajanı olduğu gerekçesiyle bir kuşa röntgen çekilmişti. Diğer taraftan başarısızlıkla sonuçlanan birçok hayvan birlik projesi de var. Örneğin ABD, Soğuk Savaş döneminde 15 milyon dolar harcayarak casus kediler yetiştirdi. Ancak kedilerden biri daha ilk operasyonda araba çarpması sonucu ölünce proje iptal edildi.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s